Image
10.04.2018 / 11:48 Okunma Sayısı: 2108

ANINDA DOĞRU MÜDAHALE HAYAT KURTARDI

Kalp Krizi geçiren 26 yaşındaki hastaya Hatay Devlet Hastanesi Anjiygorafi Ünitesi Başarılı Bir Operasyonla müdahale edilerek risk atlatıldı.
Antakya İlçesi Serinyol mahallesinde ikamet eden köy korucusu 26 yaşındaki Mehmet Vurucu'a stent takıldı, tıkanan damar yolları açıldı hayata yeniden gözlerini açtı.
1,5 saat öncesi başlayan göğüs ağrısı, ve çarpıntı şikayeti ile Hatay Devlet Hastanesi Acil Bölümüne Ambulansla getirilen 26 yaşındaki Mehmet Vurucu'nun ilk yapılan değerlendirmede hastanın kalp krizi geçirdiği teşhisi konuldu. Hasta acil servisten alınarak hemen Anjio Ünitesine sevk edildi. Uzm. Dr. Barış Kavvasoğlu ve Uzm.Dr.Sefa Nuri Akdemir yönetiminde yapılan tetkik ve sonuçlar neticesinde (anjiosunda), kalbi besleyen en önemli damarının tıkalı olduğu ve içinin pıhtı ile dolu olduğu tespit edildi, sonrasında hastaya hemen müdahale edilerek, özel bir kateter sistemi ile kalp damarının içindeki pıhtılar boşaltıldı, 3 adet gözle görülecek büyüklükte olan pıhtıların çıkartılma işleminden sonra pıhtı eritici ilaç, kalp damarına verildi ve stentleme işlemi yapıldı. İşlem sonrası hastanın göğüs ağrısı geçti ve kalp fonksiyonları tamamen normale döndü.
Başarılı operasyonu gerçekleştiren; Anjiyografi Ünitesi sorumlu hekimi Uzm. Dr. Barış Kavvasoğlu ; kalp krizi ve damar hastalıklarının erken yaşlardaki bireylerde çok sık rastlanılan bir durum olmadığını" Genelde ileri yaş erkek hastalığı, 45-50 yaşlarda kriz beklenir. Hem genetik, hem hayatımızdaki beslenme değişiklikleri, sigara, beslenme gibi birçok faktör kalp kirizlerinde etkili olduğunu belirtti.
Dr. Kavvasoğlu Kalp krizinin yaşı genç bireylere hatta çoçuklara kadar indi.
Dr. Kavvasoğlu; kalp krizi vakalarının beslenmeye bağlı olarak genç yaşlarda da görülmeye başladığını "Hastamız henüz 26 yaşında olmasına rağmen kalp krizi geçirdiği anda hastanemize başvurdu. Anında müdahale edildi ve şu anda kalp damarına stent takıldı, riski atlatmış durumdayız. Klinik olarak tamamen iyi duruma getirildi. Burada dikkatini çekmek istedğim husus hastamızın yaşı; Kalp krizinin yaşı genç bireylere hatta çoçuklara kadar inmekte. Bu nedenle beslenmemize dikkat etmek gerekiyor. Düzensiz beslenmek, fastfood, ayakta beslenmeler, damar tıkanıklıklarına sebep olabiliyor. Bireylerin bu konularda çok daha fazla duyarlı olması gerekir." dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.236 kişidir.