Image
13.03.2018 / 10:06 Okunma Sayısı: 410

“Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi” (ANMOGEP) Hizmete Girdi

Avrupa Birliği ve TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş finansmanı ile gerçekleştirilen ANMOGEP Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (Hand Made – In “Hatay”) törenle hizmete girdi.
Antakya Sanayi ve Ticaret Odası, Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası ANMOGEP Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (Hand Made – In “Hatay”) ortakları arasında yer alıyor.
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Açılış töreninde konuşma yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin şu ifadelere yer verdi.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odaları arasında en yüksek bütçeli projelerden birini Hatay mobilya sektörüne kazandırmanın haklı gururunu yaşamaktayız.
“Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi” (ANMOGEP) Avrupa Birliği ve TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş finansmanı ile 7,7 milyon Avro bütçe ile gerçekleştirilen bir projedir. Bir diğer adıyla “Handmade in Hatay” olarak anılan projenin ilk adımları 23 Eylül 2011 tarihinde TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalanan anlaşma ile atıldı. Projenin hedefi, “bölgede orman tabanlı esnaf ve mobilya üreticileri KOBİ'ler için daha iyi bir iş ortamı yaratmak, mevcut işletmelerin verimliliğini ve rekabet güçlerini iyileştirmek, yeni işletmelerin sayısının artması ile de toplam istihdama katkıda bulunmak” tır. Antakya Sanayi ve Ticaret Odasının yanısıra projenin diğer ortakları Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası olarak belirlendi.
Türkiye’nin gelecek 10 yıl içinde dünya mobilya üretiminde ilk 10 ülke içinde yer alması hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen Anmogep projesi kapsamında mobilya üreticisi zanaatkar ve KOBİ’ler ortak üretim tesisinin işletilmesi, iş geliştirme/kapasite artırımı ve markalaşma olmak üzere üç alanda desteklendi. 7,7 milyon Avroluk proje bütçesinin yaklaşık 2,5 milyonu inşaat, 2,5 milyonu makina ve ekipman, 2,2 milyonu teknik destek ve yaklaşık 500 bin ise müşavirlik bileşenlerinden oluştu.
Proje kapsamında öncelikle mobilya üreticilerinin faydalanabileceği bir “Ortak Üretim Merkezi” inşa edildi ve merkezin kurulumu gerçekleştirildi. Kullanım alanı 4295 metrekare olan merkezde ileri teknolojiye sahip 15 adet üretim makinası ve 5 adet yardımcı ekipman olmak üzere toplam 20 makina ve üretim ekipmanları bulunuyor. Ortak Üretim Merkezi üreticilere ara üretim konusunda destek veren ve üreticilerin kendi olanakları ile satın alamayacakları yüksek teknoloji makinelerini sağlayarak sektörün hızlanmasını hedefleyen bir kurum olarak konumlandı. Mobilya üreticilerine sağlayacağı üretim desteğine ilaveten, sektörün ihtiyaç duyduğu makina operatörlüğü gibi nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Bir Anonim Şirket olarak faaliyet gösteren Ortak Üretim Merkezi’nin ortakları Antakya Sanayi ve Ticaret Odası, Hatay Esnaf Odaları Birliği ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odasıdır.
Teknik destek bileşeninin “İş ve Kapasite Geliştirme” faaliyetleri kapsamında 10 rol model firmaya danışmanlık hizmeti verildi.
Teknik destek bileşeninin “Markalaşma” faaliyetleri kapsamındaki çalışmalara 11 ilde Pazar Araştırması yapıldı.
Antakya Mobilyası markası ve Ortak Üretim Merkezi için iki ayrı kurumsal kimlik çalışması gerçekleştirildi, bu kurumsal kimlik kullanılarak tanıtım materyalleri ve web sitesi hazırlandı, sosyal medya ve PR çalışmaları gerçekleştirildi.
Markalaşma kapsamında yöreye ait 317 motif ve form tespit edildi, fotoğraflandı ve motiflerin hikayeleri derlenerek “Motiften Koleksiyona” kitabı hazırlandı.
Markalaşma çalışmaları kapsamında yerli ve yabancı mobilya tasarımcıları ile çalışılarak, motif çalışmasında tespit edilen motiflerden en uygunları seçilerek geleneksel, neo-klasik ve modern olmak üzere, 63 parçadan oluşan toplam 15 yeni koleksiyon tasarlandı. Yeni tasarımlar Ocak 2017’de İstanbul’da gerçekleşen IMOB fuarında tüketiciyle buluşturuldu.
Anmogep projesinin markalaşma çalışmaları kapsamında ayrıca Antakya’nın tarihi ve turistik yerlerinde Antakyalı mobilyacıların eserleri fotoğraflandı ve bir albüm haline getirildi. Son olarak Antakya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen bir çalışma ile, Antakya’nın tarihi ve turistik yerlerinde sergilenecek olan Şehir Mobilyaları tasarlandı.
2016 Avrupa Birliği Bakanımız ve Baş müzakereci Volkan Bozkır'ın Katılımlarıyla Antakya Ottoman Palace Otelde Düzenlenen "Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci" Konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısında Sayın Bakanımız Avrupa Birliği'nden Bugüne Kadar Tüm Hatay'a 37 Milyon Euro Hibe Geldiğini ifade etmiştir.
Hatay’a kazandırılan 37 milyon Euronun, 12 Milyon Euroluk Bölümünü yani %32 ‘sini Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Tek Başına Hatay'a Kazandırmıştır.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR