Image
10.10.2018 / 09:25 Okunma Sayısı: 207

“ARTIK YETER BİR DAHA İŞ CİNAYETİ OLMASIN!”

SYKP Samandağ İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon, ülkede yaşanan iş cinatyetlerine değinerek ilçemizde de iş güvenliğinden yoksun, emekçinin can güvenliği hiçe sayılarak yapılmakta olan iş anlayışından kaynaklı sık sık can kayıpları yaşandığını ifade etti.
SYKP Samandağ  İlçe Örgütü Adına İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon açıklamasında “Ülkemizde her gün ortalama 176 iş kazası olmakta, 3 emekçi yaşamını kaybetmekte ve 5 emekçi iş kazası sonucu iş göremez hale gelmektedir. Samandağ’da da
iş güvenliğinden yoksun, emekçinin can güvenliği hiçe sayılarak yapılmakta olan iş anlayışından kaynaklı sık sık can kayıpları yaşanmaktadır. 9 Ekim Salı günü Samandağ’da bir iş cinayeti daha yaşanmış çalıştığı inşaattan düşen bir işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden işçi kardeşimizin ailesine başsağlığı diliyoruz.
Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise Avrupa`da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.
Bugün ülkemizde uygulanmakta olan neoliberal ekonomi politikaları sonucunda iş güvencesinin azalması, esnek çalışma biçimleri, çalışma koşullarının ağırlaşması; özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırmanın yaygınlaşması; sosyal güvenlik ve güvenceden yoksun kayıt dışı işçilik ve yasal düzenlemelerdeki yanlışlıklar iş cinayetlerinin nedenleri arasındadır. Tehlikeli işyerlerinde çalışan işçilerin tamamına yakını taşeron uygulaması ile aşırı emek ve sağlık sömürüsüne terk edilmiştir. İnsanlar oldukça sağlıksız koşullarda, uzun süreli, hatta aralıksız çalışmaya zorlanmıştır. Ülkemizde yaşanan iş cinayetlerin sorumluları işyerinde gerekli tedbirleri almayan işverenler, yasal düzenlemeleri ve ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayanlar ve gerekli denetimleri yapmayanlardır.
İktidarın işçilere yaklaşımı, yapımı devam eden 3. havalimanı işçilerinin “İş cinayetlerinin önlenmesini, ücretlerin zamanında ödenmesini, yataklardaki tahtakurularının temizlenmesini, yemeklerin düzeltilmesini istedikleri için gece yarısı baskınlarla gözaltına alınmasında ve 15 işçinin tutuklanmasında görüyoruz. Hukuk dışı ve insanlık dışı 18. yüzyıl çalışma koşullarını sona erdirmek yerine işçilerin üzerine kolluk gücü gönderilmesi iktidarın işçilerin sorunlarıyla ilgilenmediğinin göstergesidir.
İş cinayetleri kader değildir!
İş cinayetleri engellenebilir, yeter ki bilimin ve tekniğin gereği yapılsın! Yeter ki; her çalışmanın öznesi insan ve yaşam olsun! İfadelerine yer verdi.

 

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

83.176 kişidir.