Image
09.02.2019 / 09:05 Okunma Sayısı: 395

BAŞKAN NEHİR, SAMANDAĞ HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ

Samandağ Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Mithat Nehir’in başkanlığında gerçekleşti.
Toplantının açılışında konuşma yapan BaşkanNehir, Samandağ Halkına teşekkür ederek, mücadeleyi Cumhuriyet Halk Partisi içinde sürdüreceklerini belirtti. Nehir konuşmasında ” CUMHURİYET HALK PARTİSİNDE MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
Siyasette doğal bir süreçtir. Belli bir zaman dilimi için göreve geliyorsunuz ve bu zaman dilimi sona erdiğinde göreviniz bitmiş oluyor. Samimiyetimle ifade ediyorum ,Genel merkezimiz bu yönde bir irade koymasaydı aday adayı olmayacaktım. Parti genel merkezinden devam etmemiz hususunda, geridönütler gelince biz böyle bir adım attık. Her şeye rağmen partimizde mücadelemize devam edeceğiz.
SAMANDAĞ’IMIZA BİR ÇOK İLKİ YAŞATTIK
Başladığımız günden bugüne 10 yıldır bir geçmişimiz var. Samandağımıza birçok ilki yaşattık.
Birçok ilk bizimle hayat buldu, bu çok değerliydi.
Biz ümit ediyoruz ki bundan sonra devam edecek arkadaşlarımız ile ilgili hepinizden de bir talebim var. Biz sorumlulukla davranacağız.
İLÇEMİZ YAŞANABİLİR OLMAYA DEVAM ETMELİ
Buraya tesadüfen gelmedik, tesadüfen tercih edilmedik, tesadüfen böyle bir süreç yaşamadık. Her birisinin bir gerekçesi vardı. Siz değerli mesai arkadaşlarımın gelecek yönetimde olacak arkadaşlara yardımcı olmanız lazım. Bu ilçe yaşanabilir olmaya devam etmeli. Biz bir çıta tutturduk, bunun üstüne çıkılmasını bekliyoruz. Böyle bir beklentimiz her zaman var olacak.
ENKAZ DEVRALDIK, ENKAZI DÜZELTTİK
Böyle bir hakkımız olduğunu da düşünüyorum. Bir vatandaş olarak, bu şehrin sakini ve sahibi olarak her birimizin bu hakkı olduğunu düşünüyorum. Enkaz devraldık, enkazı düzelttik. Yarın birileri de bizim için belki aynı tabirleri kullanacak ama hiç böyle bir tanım kullanma hakları olacağını düşünmüyorum. Buraya gelecek arkadaşlarımızın aynı partinin insanları olma potansiyeli yüksek. O yüzden aynı partiden devralınan belediyeyle ilgili bu tür tabirler de çok yakışmayacak zaten. Biz geçmişle ilgili de bu tür tabirleri çok kullanmadık. Ama hem geçmişin fotoğrafını, hem geleceğin fotoğrafını ortaya koyacak dokümanlar olacak. Bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Biz nasıl bir belediye aldık, nasıl bir belediye terk ettik, gelecekle ilgili beklentilerimizi ifade eden bir sunumumuz olacak.
İLÇEMİZDE DAHA GÜZEL HİZMETLER OLSUN DİYE HEPBERABER EMEKLER VERDİK
Eminim bu süre içerisinde bir çok insanı belki incitmek, belki kırmak zorunda kaldık. Bir çok insan bize umut bağladı. Biz bir sürü insanın umudu haline geldik ama bu sadece küçücük bir yerel iktidar. Biraz daha büyük fotoğrafı gördüğünüz zaman bu işin ucu Hatay, Türkiye, dünya ve daha bir sürü şey var. Bütünü gördüğünüz zaman yani aman aman çok büyük bir şey değil fakat tabi ki bu bizim yaşam alanımız. Bizim müdahale edebileceğimiz, bizim yetkili olduğumuz alanlardı bunlar. Burada daha güzel şeyler olsun diye gerçekten hep beraber çok emekler verdik. Elimizden bu geldi, bu kadarını yapabildik. İnşallah bizden sonrakiler daha iyisini yapar, daha güzel şeyler yaparlar. Bugün bizim yaptıklarımızın üstüne bir şeyler katarak hepimizin mutlu mesut yaşayacağı bir şehir yaratırlar. Bizim arzumuz, niyetimiz bu, beklentimiz bu.
SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Tabi hayat devam edecek. Bundan sonrasıyla ilgili pılımızı pırtımızı aldık evimize kapandık şeklinde olmayacak tabi. Mutlaka takipçisi olacağız. Eğer bizden bir katkı beklenirse destek olacağız. Yanlışları olursa uyaracağız. Böyle olması gerekiyor.
ÇOK CİDDİ HAKSIZ SALDIRILARA UĞRADIK
Keşke o medeni duruşu görebilseydik. Çok ciddi haksız saldırılara uğradık. Hep beraber uğradık. Belki kurumun üst yöneticisi olarak benim şahsımda ama sonuçta o işleri üreten sizlersiniz. Bu emekleri, o çabaları, o fikirlerin çoğu belki sizden çıktı. Ama bu işin sürekli saldırı merkezi biz olduk. Gocunmuyoruz, alınmıyoruz çünkü bu işin vebali budur.
HELALİ BİLDİĞİMİZE, HARAMA KARIŞMADIĞIMIZA ÇOK EMİNİZ
Bir şeyi üstleniyorsanız sizden rahatsız olanlar, sizin buradan gitmenizi isteyenler, farklı beklentileri olanlar, hesabı kitabı olanlar ve daha bir sürüleri sizi yıpratmak için uğraşacaklar. Doğrular üzerinden değil, hayat artık farklı akıyor, algılar üzerinden gidiyor. Tertemiz çok düzgün yaptığınız işlerle ilgili bile bir tane iftira atıyorlar, facebooklarda dolaşıyor, doğruları anlatıyorsunuz hedef kitlenize ulaşamıyorsunuz çünkü bu algıyı yaratmak isteyenler farklı bir çeteleşmeye, farklı bir yapıya gidiyor. Ne hukuk bu işe bir engel olabiliyor, ne de başka bir şey. Bir tek güvendiğimiz şey var, o da kamuoyunun vicdanı. Biz kamuoyunun vicdanında bu süreci doğru yürüttüğümüze, iyi işler yaptığımıza, helali bildiğimize, harama karışmadığımıza çok eminiz. Biz böyle bir tevazu görmedik. Böyle bir medeni duruş görmedik.
Ama ne siyaset, ne insani duruş, ne ahlaki duruş iftiralar zemininde haksız hukuksuz, fitne fesat zemininde yapılmamalı. Bir seviyesi olmalıydı. Bu seviyeyi tutturanlar da oldu maalesef sadece çirkeflik zemininde duranlar da oldu. Bunu da sürekli öyle ilginç mekanizmalar kurmuşlar ki çirkinlikleri yukarıya taşıyacak mekanizmalar oluşturulmuş. Sizin yaptığınız güzel işlere olumlu bakılmasın diye olumlu şeylerin gitmesini engelleyecek mekanizmalar kurulmuş. Bunları yeni yeni öğrendik. Keşke öğrenmeseydik. Düzeyin bu kadar düşük olduğunun farkında değildik. Buraya gelecek insanlar inşallah bunlarla karşılaşmazlar.
TEŞEKKÜRLER SAMANDAĞ
BU KENTİN SAKİNLERİ VE SAHİPLERİYİZ, SAMANDAĞ HEPİMİZİN
Samandağ, doğup büyüdüğümüz, yaşamımızın bütün dönemlerini yaşadığımız memleketimiz, vatanımız, sevdamızdır. Çocuklarımızın, torunlarımızın, geçmiş ve gelecek nesillerin kardeşçe, barış içinde yaşadığı ve yaşayacağı deniziyle, doğasıyla, tarihiyle çok etnikli yapısıyla üç dilde, üç dinde kardeşçe kutlanan bayramlarıyla eşsiz bir kenttir. Dostluk, kardeşlik öykülerinin insanlık adına güzelliklerin hayat bulduğu bir şehirdir. Çalışkan, insanı, verimli topraklarıyla bolluk ve bereketin simgeleştiği bayramlarıyla tam anlamıyla insanların huzur bulduğu evimizdir, ailemizdir. Bizler bu kentin sakinleri ve sahipleriyiz. Samandağ hepimizin.
HAYALLERİMİZ OLDUKÇA GÜZEL İŞLER BAŞARABİLECEĞİMİZE İNANDIK
2009 yılında Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) adayı olarak Samandağ Belediye Başkanlığı görevine sizlerin teveccühü ile geldim. “Değişim şart şiarıyla yola çıktık. Değim Şart dedik değiştirdik. 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Adayı olarak ilçe belediye tarihinin en yüksek oy oranı ile(82,5) seçildim. Her zaman siz değerli halkımızı yanımda hissettim.
Hayallerimiz oldukça güzel günleri birlikte yaratabileceğimize inandık. Bu gün hedeflerimizi, hayallerimizi sizlerinde değerli katkılarıyla önemli ölçüde gerçekleştirmiş olmanın onurunu ve haklı gururunu yaşıyorum. “Değişim şart” şiarıyla başladığımız yürüyüş halkımızın teveccühüyle bugüne kadar, her geçen gün daha da ivme kazandı.
SAMANDAĞLILARLA BAŞARDIK, BAŞARI ÖYKÜLERİ YAZDIK
Gerçekleştirdiğimiz projelerimizle başta çocuk, kadın, genç, engelli bireyler olmak üzere tüm Samandağlıların yaşamının bir parçası olduk. Biz bunu Samandağ halkıyla başardık. Samandağ’ımızda halkımızın ihtiyaçlarını gündeme alarak küçük adımlarla başlayıp başarı öyküleri yazdık. Mutlu bir şehir yaratma ideali ile çalıştık.
Antakya Gazeteciler Cemiyeti tarafından (AGC ) Yılın belediye Başkanı Ödülü , Sosyal demokrat belediyeler derneği (SODEM) tarafından Kozanın ipeğe heyecanlı yolculuğu projesi ile Sosyal Belediyecilik kategorisinde ödül,Anadolu Yerel Yönetimler dergisi tarafından, Kreş ve Gündüz Bakımevi Projesiyle eğitime destek kategorisinde yılın belediye başkanı ödülü aldık. Ülkemizin farklı yerlerinde düzenlenen yerel yönetimler alanındaki panel ve seminerlere davet edilerek deneyimlerimizi paylaştık. Bu alanda tanınan .örnek bir kurum yarattık.
ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK
Değerli hemşehrilerimizin refahı, huzuru, güvenliği ,yaşam kalitesinin arttırılması hususunda vargücümüzle çalıştık. Daha yaşanabilir bir kent, daha yaşanabilir bir ülke için başladığımız siyaset yürüyüşünü her zaman alnımız ak başımız dik bir şekilde sürdürdük.
İlçemizin bilim, turizm, tarım, sanayi, kültürkenti, yeşille mavinin buluştuğu, modern kent kimliğini tamamlamış bir kent olması için gerekli adımları atması yönünde atılımlar gerçekleştirdik.
DEĞİŞİM ŞART DEDİK, DEĞİŞTİRDİK
Günü kurtarma anlayışıyla değil, yarını ve ilçemizin aydınlık geleceğini düşünerek çalıştık, ürettik. Şehrimize bir kimlik kazandırmanın çabası içinde olduk. Toplumun bütün kesimlerine hitap eden, teknolojik, bilimsel gelişmelerin ışığında değişen dönüşen dünyada, yenilenerek ilerleyen bir anlayışla çalıştık. Sevdamızın kenti Samandağ’ımıza 10 yıl içinde önemli hizmetler gerçekleştirdik. Bu uğurda bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini bizden esirgemeyen Samandağ halkına, mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.
HEPBİRLİKTE ÇALIŞTIK
Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar( 2009-2019) değişim dönüşümün önünü açtık. İlk dönemin başlangıcında 2009 yılından 2014 yılına kadar Temel belediyecilik hizmetleri (yol, imar, altyapı, üst yapı), sosyal belediyecilik hizmetleri (kültürel, sosyal etkinlikler, sosyal yardımlar, sosyal projeler…) çıtamızı yükselterek sürdürdük. Belediyemizin kurumsal kimlik algısını yerleştirdik. Birçok ilke imza attık. İlklerin ve enlerin belediyesi olduk. Göreve gelir gelmez ilk aydan itibaren işçilerimize, memurlarımıza emekçilerimize tam ve düzenli maaş ödemesi yaptık. Belediyeden alacaklı personellerin, emeklilerin, esnafın hakkını ödedik. Belediyemizin borçlarını yapılandırdık. Kangren hale gelen ekonomik sorunların çözüm yollarını bularak, kurumumuzun kredibilitesini yükselttik. Sorunlar yaratmadık, sorunları çözdük. Her zaman çözümden yana olduk. İlk hizmet dönemimizde hizmet binamızı yeniledik. Kurumumuzun otomasyon sistemine geçmesini sağladık. Vatandaşlarımızın teknolojinin son imkanlarıyla hızlı ve kaliteli hizmet almasını sağladık. İsale hatlarını yeniledik, 6000 tonluk su deposunu ilçemize kazandırdık. Toplu konut projesi,yeni çarşı projesi,mezbahanın ruhsatlandırılması,imar planları çalışmaları, bütün cadde ve sokaklarda, kaldırım kenarlarına yüzlerce ağaç diktik, yeşil alanlar, parklar yaptık. İlçemizin ilk ve tek hayvan barınağını hayata geçirdik. Hatayın ilk ve tek kadın danışma merkezini hizmet sunduk. Halkçı,sosyal belediyecilik modelini ilçemizin daha aydınlık yarınlara kavuşması için uyguladık. İlçemizin festivaller kenti olması için çaba gösterdik. Halkımızla birlikte, sevgi, kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek, birlik ve beraberlik dayanışma için bir çok başarıya imza attık.
İLÇE BELEDİYE TARİHİNİN EN YÜKSEK (%82.5)OY ORANI İLE BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİ İLE ONURLANDIRILDIM.
2014 Yerel seçimlerinde halkımızın takdiri ile (İlçemiz belediye tarihinin en yüksek oy oranı %82.5)bir daha belediye başkanlığı göreviyle onurlandırıldım. Daha yaşanabilir bir Samandağ hedefiyle, çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakma ülküsüyle, İlçemizin aydınlık geleceğine yönelik önemli projeler geliştirdik. Bir önceki dönemden kalan projeler(Yeni çarşı,1.etap toplu konut, hayvan barınağı, hali hazır haritalar) tamamlandı. Bizlerin döneminde başlatılmış olan katı atık tesisi projesi Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandı. Bu dönemde yeni Belediye binasının yapımına başlandı. 2.etap toplu konut projesini tamamlandı.
Samandağ Pazarı Atatürk mahallesinde bulunan alana taşınarak yarı açık kapalı,modern bir Pazar yeri hizmete açıldı. Hz.Hızır Türbesi etrafı park meydan alanı düzenlenerek ilçemiz insanına 23 dönümlük park alanı kazandırıldı. İlçemiz yeni bir yaşam alanı kazandı. Kuşalanı, Huzurlu,Tekebaşı, Atatürk,Yaylıca mahalellerinde çok amaçlı salonlar hayata geçirildi. Sutaşı mahallesinde Kreş ve Gündüz bakımevi halkımızın hizmetine sunuldu. Deniz çevlik güzergahında büfeler yapılarak vatandaşlarımıza istihdam alanı yaratıldı. Mağaracık mahallesinde ipek köyü projesi hayata geçirildi. Onlarca Kadınımıza ipek dokuma, ipek böcekçiliği yetiştiriciliği eğitimi verilerek meslek sahibi olmaları sağlandı. Yeni parklar(İsmail Cem parkı, Türkan Saylan Parkı, Rıfat Ilgaz Oyun alanı, Ahmet Atakan Parkı, Çanakoluk Barış Parkı, Tomruksuyu Kardeşlik Park,Sutaşı Mahallesi Orhan veli ve Nazım Hikmet Parkı ) … ) ve yeşil alanlar kazandırıldı. Girişimcilik eğitimleri ve onlarca kurs(Step aerobik, ingilizce , tiyatro, bağlama, resim, kuaförlük, işaret dili….)verildi. İlçemizde Festivaller(İpek baharı festivali, motorsiklet festivali …,kültürel etkinlikler(Ras el seni ve kıddes etkinliği, yaşlılar haftası etkinliği…),kazandırıldı. Fen işleri müdürlüğü ekipleri 42 mahallede geceli gündüzlü, haftanın 7 günü çalıştı. Temizlik işleri müdürlüğü günde 140 ton çöp toplayarak hummalı bir çalışmanın içerisinde bulunuyor. Zabıta ve diğer birimlerimizde halkımıza en kaliteli hizmeti sunmak için itina ile çalışmalarını gerçekleştirdi. Hatay tanıtım günlerine katılarak ilçemizi her platformda tanıtmaya çalıştık.
TEŞEKKÜR EDERİM
Bizleri iki dönem (2009-2019)Samandağ Belediye Başkanlığı görevine taşıyan değerli Samandağlı Hemşerilerime, bu onurlu görevde her zaman yanımda duran,canla başla çalışan ekip arkadaşlarıma,mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerine ve bir çok fedakarlıklar yapan eşime ve aileme sonsuz teşekkürler. Sağolun varolun.
BAŞARDIĞIMIZ İLKLER
-Belediyenin ilk defa otomasyona geçmesi (bilgisayarlı sistem)
-Belediyenin ilk kurumsal kimlik çalışması
-İlçemizin ilk ruhsatlı mezbahasının yapımı
-ilk itfaiye istasyonunun yapımı
-İlk katı atık tesisinin yapımının başlatılması
-İlk defa aziye ve Çok amaçlı salonlarının yapımı ve yayınlaştırılması
-Yeni ve modern bir belediye binasının yapımının başlatılması
-İlçemizde ilk defa havyan barınağı yapıldı
-İlçemizde ilk defa Arapça dilinde belediye ses cihazından Arapça anons yapıldı
-ilk defa imar planı çalışmaları
- Bütün Samandağ’ın hali hazır haritası yapıldı.
- Bütün Samandağ’ın 1/25.000 ölçekli haritası yapıldı.
- 1/5.000 ölçekli haritaları yapılıyor.
-Hataydaki ilk ve tek kadın danışma merkezi
-İlk toplu konut proejeleri
-Belediye tarafından yapılan Hatay’daki ilk kreş ve gündüz bakımevi
-İlk yarı açık Samandağ halk pazarı
-ilk ve en büyük park (Hz.Hızır parkı)
Belediye Başkanı Mithat Nehir’in konuşmasının ardından toplantının gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Bir önceki meclis toplantısı tutanak özeti görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. 04. 01. 2019 tarih ve 08 sayılı meclis kararıyla imar komisyonuna havale edilen plan tadilat dosyası görüşülüp oy birliği kabul edildi. İmar planı tadilatları ile ilgili talepler talep dosyası olmadığından görüşülmedi. Belediye Meclisinin Mart ayında yapacağı olağan meclis toplantısının 07.03.2019 Perşembe günü saat 10:00' da belediye hizmet binası toplantı salonunda yapılması oy birliği ile kabul edildi. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, gündem maddelerine ek olarak meclise iki önerge sundu. Başkan Nehir’in sunduğu önergeler oy birliği ile kabul edildi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

66.491 kişidir.