Image
10.02.2018 / 09:42 Okunma Sayısı: 536

BAŞKAN SAVAŞ MERAK EDİLENLERİ ANLATTI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, geçtiğimiz Çarşamba günü ‘Günışığı Gündem’ adlı radyo programının canlı yayın konuğu oldu.
Başkan Savaş:Biz Hatay halkı olarak ordumuzun yanındayız.
Mazman Medya’da yayınlanan ‘Günışığı Gündem’ adlı radyo programının konuğu olan Başkan Savaş,” Suriye’nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı operasyonunu destekliyoruz. Öncelikle biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin emrindeyiz. Ordumuzun mücadele ettiği nokta neresi ise hepimizin de mücadele ettiği noktanın orası olması lazım. Ordumuzun Afrin’deki amacı da Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarını sağlıklı hale getirmek, terör organlarından kurtarmak ve komşumuz Suriye devletinin de toprak bütünlüğünü korumaktır. Bu amaç uğruna Afrin’de mücadele eden askerlerimizin yanında olmak bizim için farzdır. Devletimiz ve ordumuz bugüne kadar bizden ne istiyorlarsa biz görevimizi yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Biz sadece Büyükşehir Belediyesi olarak değil Hatay halkı olarak da ordumuzun yanındayız. Bir an önce de komşumuzdaki kaosun bitmesini temenni ediyoruz. Bu operasyondan sonra Hatay’a karşı olumsuz algılar olmuş olabilir. Ama devletimiz kendi sınırlarımız ve güvenliğimiz adına bu operasyonu gerekli görmüştür. Hatay halkı olarak da bu operasyonun arkasındayız.
Başkan Savaş:Geleceğimizi hazırlayan çocuklarımızın işsiz olmaması için onlara daha güzel ortamlar sunmamız lazım.
Geleceğe daha güzel bir şekilde bakabilmek eğitimle ilgilidir. Daha güzel bir gelecek için çok eğitimli çocuklar yetiştirmemiz lazım. Gelişen ülkelere baktığınız zaman çocukların en çok etkilendikleri süreç okul öncesi eğitimlerdir. Çocuklarımızın hem okul öncesi eğitimlerine hem de sonraki süreçlerde eğitimlerine daha fazla önem göstermeliyiz. Çocuklarımızın da yeteneklerine ve gereksinimlerine göre hangi branşlarda gelişeceklerini bilmemiz lazım. Geleceğimizi hazırlayan çocuklarımızın işsiz olmaması için onlara daha güzel ortamlar sunmamız lazım. Avrupa’da gençlerin mutsuzluk oranı %8 civarı iken Türkiye’deki mutsuzluk oranı ise %29 civarındadır. Gençlerimiz umursamaz ve karamsar ise bizim oturup düşünmemiz lazım. Bunu parti veya siyasi kimliğimle değil bilim insanı olarak söylüyorum. Bizler devlet veya yöneticiler olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Eğitim, ekonomiyi, ekonomi siyasal gücü ve ordu gücünü besliyor. Bu denklemi iyi kuramazsanız dış dünyaya ve yardıma muhtaç olursunuz.
Başkan Savaş:3T projemiz de var. Bu tarım, turizm ve taşımacılık projeleri.
Hatay’a sunmuş olduğumuz projelerimizi aktarmak isterim. Hatay’da yerel kalkınmadan yanayız. Bunu da gerçekleştirmek için de projeler üretiyoruz. Danışman arkadaşlarımız ile çalışırken Hatay’ın enlerini çıkardık ve hangi alanlarda mücadele edebiliriz diye düşünerek çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 3T projemiz de var. Bu tarım, turizm ve taşımacılık projeleri. Tarım konusunda da 250 tane ihtiyaç sahibi kadın üreticimiz ile kendi çiçeklerimizi üretiyoruz. 250 sera yaptık. Bu seralardan ihtiyacımız kadar ekiyoruz ve onlardan satın alıyoruz. Ev hanımlarımız yılda ortalama 4-5 bin para kazanacak. Ayrıca kooperatif kuruyoruz. Kooperatif ile Hatay’ın enlerini belli bir konsept içinde toplayacağız. Her şey hazırlandı. Nar ekşimiz ve zeytinyağımız testi geçti. Başka ürünlerimiz daha var. Böylece ürünleri üreticiden tüketiciye göndermiş olacağız. Hatay’ın kalite standardını yükselteceğiz.
Başkan Savaş:İnsanlarımız bu deniz otobüsleri ile hem ucuz hem de rahat bir şekilde seyahat edebilecek
Deniz otobüsü (HADO), 2012’de 6,5 milyar dolarlık ticaret hacmimiz vardı. 4 yıl sonra 2016 sonunda 4,3 milyar dolara düştü. 2,2 milyar dolar Hatay ekonomisi kayıpta. Biz savaştan olayı 14-15 ülkeye ihracat yapamıyoruz. Hatay’ın ticaret hacmini genişletmek için farklı ülkelerden turist çekmemiz lazım. Bizim 7 ilçemiz deniz kenarında. Akdeniz’in 41 ülkesine komşuyuz. 35 bin Hataylı Kıbrıs’ta yaşıyor. Orda yaşayan insanların çoğu ya çalışan ya öğrenci. Hatay’dan Mersin’e de günde birçok insanımız seyahat ediyor. İnsanlarımız bu deniz otobüsleri ile hem ucuz hem de rahat bir şekilde seyahat edebilecek. Avrupa Birliği standartlarında 45 knot hızla giden deniz otobüsleri alacağız. Ayrıca insanlarımız seyahat ederken Hatay’ın yemeklerini de tatma fırsatı bulacak. Bu proje ile ekonomik anlamda kalkınmanın yanı sıra Türk Bayrağımızı da denizde dalgalandırarak barış mesajı vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Öztürk’ün projenin meclis onayını beklediğini hatırlatması üzerine düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Tüm belediye başkanları olarak Hatay’ı daha ileriye taşımak için seçildik. Bu proje Hatay’ı dünyaya açacak ve ekonomimize katkı sağlayacak. HADO, EXPO 2021 ev gastronomiye de katkı sağlayacak ve Hatay’ı cazibe merkezi yapacak. Bu projeleri Hatay Büyükşehir Belediyesi yaptı diye kimsenin karşı çıkmaya hakkı yok.
Başkan Savaş:6,5 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay’da önce huzur sonra hizmet ve en son da ekonomi için çırpınıyoruz
Hatay halkının huzuru ve mutluluğu için var gücüyle çalışıyoruz. 6,5 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay’da önce huzur sonra hizmet ve en son da ekonomi için çırpınıyoruz. Bazı arkadaşlarımız bu işi siyaset için yaptığımı düşünseler de ben seçim çalışmalarımı seçime 2 ay kala yaparım ve göğsümde de şanlı Türk bayrağından başka bir şey taşımam. Kalbim Türkiye Cumhuriyeti için çarpar. Yerel yönetici olarak hemşehrilerimin güçlü kalmasını mutlu olmasını ve geleceğe güvenle bakmasını istiyorum. Hatay’a gelen turist sayısını önce 500 bine sonra da 1 milyona çıkarmak istiyoruz.
Başkan Savaş:Hatay’ımızın teşvikte 5. Bölge olması halktan imza topladık.
Birçok egemen gücün içinde olduğu coğrafya da önce huzur sonra hizmet ve ekonomi için çırpınıyoruz. Bir yerel yönetici olarak halkımın ve şehrimin güçlü kalmasını, mutlu olmasını ve geleceğe umutla bakmasını istiyor bu uğurda ekip olarak çalışıyoruz. Hatay’da turist sayısını her yıl arttırarak ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle projeler üretip, ülkemizin kaynaklarından yararlanmaya çalışıyoruz.
Başkan Savaş:Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesini kimsenin engellemeye hakkı yok
Liman kentimizin imkanlarından ve denizinden faydalanmak üzere deniz ulaşımı projesi yaptık. ARGE çalışmalarımızı yaparken bu konunun muhataplarından destek alarak en doğru adımlar atmaya gayret ettik. Yolcu taşımacılığı ve lojistik anlamada kentimize destek sağlayacak olan HADO ile daha uygun fiyatlarda taşımacılık yapacağız” ifadelerinde bulundu.
Başkan Savaş:Partinin bazı konularda değişime, dönüşüme ve genç zihinlere ihtiyacı var
Cumhuriyet Halk Partisinin olağan kurultayı gerçekleşti. Parti içerisindeki demokrasi ile güzel bir seçim gerçekleşti. Parti içerisinde bilgili ve kaliteli insanlar çoğunlukta bulunuyor. Ancak yerel seçimlerde yeterli çalışma sergilemediklerinden dolayı çok fazla kazanım sağlayamıyorlar. Bundan dolayı partinin bazı konularda değişime, dönüşüme ve genç zihinlere ihtiyacı var.
Başkan Savaş:Defne Uğur Mumcu Bulvarı çalışmalarında birçok engelle karşılaştık
Uğur Mumcu Bulvarı’nda gerçekleştirilen çalışmalar esnasında birçok engelle karşılaştık. Asfalt dökmek üzereyken mahalleyi besleyen eski içme suyu borularına ulaşıldığını ve bunları değiştirmeden bir asfalt yol yapılamayacağı görüşünde ortaklaştık, bu nedenle de çalışmalar gecikti. TEDAŞ’ın da elektrik hatlarını revize etmek istediğini ve bu kurumun da beklendiğini dile getiren Başkan Savaş, asfalt çalışmalarını en kısa süre içerisinde tamamlamaya gayret gösterdik.
Başkan Savaş:Toplu taşıma daha az karbonmonoksit demek ve daha az gürültü demektir. Eski sistem nedeniyle toplu taşıma çıkmaza girmiştir
Hatay’da toplu taşımada Amacımız daha sağlıklı seyahat imkânı sunmak ve vatandaşlarımızı toplu taşımaya yönlendirmektir. Hatay Türkiye’nin en az toplu taşımadan yararlanan ili. Toplu taşıma daha az karbon monoksit demek ve daha az gürültü demektir. Eski sistem nedeniyle toplu taşıma çıkmaza girmiştir. Biz bu yenileme çalışmasıyla daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânı sağlamayı amaçlıyoruz, esnafın mağduriyetini giderek adaletli bir güzergâh paylaşımı yapacağız.
Ulaşım hususunda İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenlerin ve ulaşım uzmanlarının da görüşlerine başvuruyoruz. 2 buçuk yıldır bu konu ile ilgili titizlikle çalışılıyor.
Gastronomi ile ilgili çalışmalarla ağırlık verdik. Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nun karşısında Aslanlı Ev adında bir konak aldık. Bu ev 400 metrekare avlusu var. İstiyoruz ki burada annelerimizin, nenelerimizin yaptığı yemekler yapılsın ve bu ev bir gastronomi olsun. Gelen turistlerimiz de bu yemeklerimizden tatsın istiyoruz.
Başkan Savaş:EXPO 2021’de Hatay’a özgü endemik bitkilerin EXPO alanına ekilerek dünyaya tanıtılacak
Uğur Mumcu Bulvarı’nı düzenlerken birçok tarihi eserin çıktığını ve bu eserlerin itinayla saklanıp bir arkeoparkta sergilenmek üzere projelendi. Kültürel faaliyetlerden spora; botanik çalışmalarından eğlenceye kadar geniş bir faaliyet yelpazesiyle gerçekleştirilecek olan EXPO 2021’de Hatay’a özgü endemik bitkilerin EXPO alanına ekilerek dünyaya tanıtılacak. 3 tane semavi dinin kutsal kitaplarında Antakya’nın tasvir edildiğini biliyoruz. Biz bu tasfirleri dayanıklı çiçeklerimizle ayetlerimizin okunmasını sağlayacağız.
Başkan Savaş:Turizmli ilgili Sürpriz Proje Hatay Ekonomisine 15 milyar dolar katkı sağlayacak
Başkan Savaş kentin ekonomisine 15 milyar dolar katkı sağlayacak bir proje üzerine çalışıyoruz. Turizm ve eğitim ağırlıklı çok büyük bir proje Hatay’ı bekliyor. Sürpriz proje turizmle ilgili ve 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.
Başkan Savaş:Sözümüzde Durduk, Asi Nehri Projesi’nin Yüzde 90’ı Tamamlandı Mart’ta Bitecek
Asi Nehri projesinin yüzde 90’ının tamamlandı arıtma tesisi Mart ayında tamamlanacak. Asi Nehri kenarında ışıklandırma ve çevre düzenlemesi de yapılacak, Philips ile ışıklandırma hususunda anlaşma yapıldı.
Asi Nehri üzerinde dikkatli ve çok çeşitli çalışma yaptık, nehir çevresinde bir takım peyzaj projeleri yaptık, nehir çevresine çiçeklendirme, ışıklandırma ve fıskiyeler olacak ve sıkı temizlikler yapılacak. Asi Nehri çalışmalarımız devam ederken çok yönlü düşündük. Önceliğimiz kirli sudan arınmış temiz ve kokusuz Asi idi. Bu nedenle yapımı süren artıma tesisi ve beraberinde çevre düzenleme çalışmalarımızı yapıyoruz. Nehrin görsel anlamda değer kazanması için ışıklandırmalar yapacak, fıskiyelerle de hareketlendireceğiz. Bunun yanı sıra nehrin duvar bölümlerini mevsimlik bitkilerimizler süsleyeceğiz. Göreve başladığım günden bu yana Asi Nehri temizliği ve görünümü için verdiğim sözü tutacağım.
Asi Nehri başta olmak üzere tüm ilçelerde, uçkun ve sinek ile mücadele başlattık, Büyükşehir Belediyesi olarak ilaçlama temini gerçekleşti ve ilerleyen haftalarda ilaçlama işine başlanacak.
Başkan Savaş:Hatayspor’un son dönemlerde artan başarısını kutluyorum
Takımın daha etkili oynayabilmesi adına ihtiyaç duyulan mevkilere toplamda 5 yeni transfer yaptık. Hatayspor’un ligde üst seviyelere çıkması adına HBB olarak elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Bizimle birlikte takıma destek olan iş adamlarımız, esnafımız ve spor severlerimizin yardımlarının devamını diliyoruz. Kadın Basketbol takımımızda maçlardaki başarıları sayesinde EuroCup Women çeyrek finalinde yarışacak. Yeni kupalara hazırız ve başaracaklarının da inancındayız” dedi.
Başkan Savaş:Doğru hizmet verebilmek adına eşit hizmet anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz
Hatay için yapılacak çok iş var. Hepsi bir anda olmuyor. Ağustos ayında Antakya-Defne’deki içme suyu işini bitirmiş olacağız. Sonra da yolları asfaltlayacağız. Seçmenimize kaliteli yollar, doğru hizmet verebilmek adına eşit hizmet anlayışıyla çalışmalarımızı aksatmadan yapıyoruz.
Başkan Savaş:Suriye’yi karıştırmak isteyen güçler Türkiye’yi, özellikle Hatay’ı da karıştırmak istiyor.
Atalarımızdan bizlere miras kalan hoşgörü ve kardeşlik duygularımızla yüzyıllardır barış içerisinde yaşam sürdürüyoruz. Komşumuzda yaşanan olumsuzluk, kendi içimizde bir çatışmaya sebebiyet vermedi. Ben bu yüzden tüm hemşerilerime sağduyularından dolayı teşekkür ediyorum. Suriye’yi karıştırmak isteyen güçler Türkiye’yi, özellikle Hatay’ı da karıştırmak istiyor. Benim hemşerilerimden ricam bu duruşa devam edelim. Birbirimizi sevmeye devam edelim. Bu bütünlüğümüzü bozmadan devam edersek bu coğrafyadaki en güçlü şehir olmaya devam ederiz. Allah hem bizim birliğimizi ve bütünlüğümüzü arttırsın hem de Mehmetçiğimize, devletimize ve ordumuza yardımcı olsun. Operasyon hem bizim sınır bütünlüğümüzü hem de Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayarak tamamlansın. Oradaki tüm kardeşlerimiz evlerine sağ salim dönsün ve Ortadoğu huzurlu bir iklime kavuşsun” dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR