Image
14.09.2018 / 12:42 Okunma Sayısı: 226

ÇİFTÇİ:İMAM HÜSEYİN HAZRETLERİNE SELAM OLSUN!

Alevi Değerleri Derneği (ALEVİ-DER) Başkanı Zülfikar Çiftçi, Kerbela faciasının 1379’uncu yıl dönümünde açıklamada bulunarak Kerbela’nın insanlık tarihinin en kanlı, en acı, en gaddar, en hayasız saldırısı ve kıyımı olduğunu ifade ederek, İmam Hüseyin’i ve Ehlibeytini andı.
ALEVİ-DER Başkanı Zülfikar Çiftçi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
“Kerbela faciasının 1379. Yılında İmam Hüseyin Hazretleri ve Ehlibeytini anıyor ve kutsuyoruz. Peygamber-i Ekrem’in Ğadir Hutbesinde ümmetine bıraktığını bildirdiği iki ağır emanetten biri olan Ehlibeyt’e zulüm sürecinin doruğunu oluşturan Kerbela faciası İslam tarihinin ve belki de insanlık tarihinin en kanlı, en acı, en gaddar, en hayasız saldırısı ve kıyımıdır.
Mel’un Yezid’in zevk-ü safa ve saltanat soytarılığı ile meşgul olup ümmete zulmettiği ve dini vecibelerin ayaklar altına alındığı bir dönemde , yüz binlerin ısrarlı davetiyle dedesi Resulullah(saas)’ın makamına layık görülen İmam Hüseyin, sırf bu yüzden süt bebeleriyle birlikte katledildi.

Mel’un Muaviye hayattayken oğlu Yezid için biat almaya başlamış, bu uğurda en büyük engel olarak gördüğü İmam Hasan ve Hüseyin’i ortadan kaldırmanın yollarını aramıştı. Hayatta iken imam Hasan’ı zehirletip öldürmeyi başaran Muaviye, oğlunun Hilafeti önünde en büyük engel olarak İmam Hüseyin Hazretlerini görüyor ve Yezid’ e O’ndan kurtulmanın yollarını aramasını tembihliyordu. Babasının ölümünden sonra Yezid, Medine Valisine haber gönderip İmam Hazretlerinden biat almasını, biat vermemesi durumunda boynunun vurulması emrini veriyordu.Bunun üzerine İmam Hazretleri kısa süreliğine Mekke’ye geçerek Beytullah’a sığındı ve Hacc gereklerini yerine getirdikten sonra kendisini binlerce mektupla yanlarına çağıran ve gönderdiği elçiye biat eden Kufelilerin yanına göç etmek üzere ailesi ve yakını yetmiş bir kişiyle yola koyuldu.

Göç haberini alan Yezid , Kerbela bölgesinde İmam ile göç kafilesinin üzerine binlerce kişilik silahlı bir ordu salarak onları muhasara altına aldı.Fırat boylarına asker dikip Kerbela çölünde Ehlibeyt’in süt bebelerini susuzluğa mahkum etti.

İmam Hüseyin, kendisinin yakınlarıyla göç etmekte olduğunu, savaşmak niyetiyle yola çıkmadığını ve yoluna devam etmek istediğini bildirdiyse de bir sonuç alamadı. İmam hazretlerine Yezid’e biat etmesi karşılığında serbest bırakılacağı, aksi takdirde öldürülecekleri bildirildi.

Şarap havuzlarında onlarca kadınla zina ile meşhur ve her türlü hayasızlığın sembolü haline gelmiş, zalimliği ve gaddarlığı ile anılan Yezid gibi bir soysuza biat etmesi, İmam hazretlerinin kendini ve Ehlibeyt felsefesini inkar etmesi anlamına gelecekti.

İman, ahlak, fazilet, kerem, ilim ve hilmiyle meşhur nübüvvet şeceresinin mübarek filizi, ceddi Resul-ü Ekrem’in göz bebeğim, bilincimin kutlu meyvesi diye hitab ettiği İmam Hüseyin ‘’Ölüm, Yezid gibi bir soysuza biat etmekten çok daha hayırlı ve çok daha şereflidir’’ cevabını verir.

Mel’un Yezid’in emriyle göç kafilesine saldırılarak İmam Hüseyin (a.s) az sayıdaki yareni ve ailesi ile birlikte Hicri ,10 muharrem 61 günü şehid edilir. Kerbela şehitlerinin kesik başları Kufe ve Şam’da sergilenmiş, geri kalan Peygamberin Ehlibeyti ise esir alınmıştır.

Muharremin onuncu gününe denk gelmesinden dolayı AŞURA diye de anılan Kerbela Kıyımı vesilesiyle Muaviye,Yezid ve izinden giden Emevileri lanetliyor; İnandığı değerlerin kudsiyeti ve yüceliğini şehit düşme pahasına çiğnetmeyen İmam Hüseyin Hazretleri ve ashabı ile Ehlibeytine binlerce salet-ü selam ithaf ediyoruz

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

51.048 kişidir.