Image
11.10.2018 / 10:39 Okunma Sayısı: 332

COŞKUN SELÇUK: 10 EKİMİ UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

İnsan Hakları Derneği İskenderun Şubesi tarafından Ankara Emek Barış ve Demokrasi Mitingin de yaşanan patlamada aralarında, İskenderundan da BTS. Şube Başkanı Fevzi Sertin de bulunduğu,hayatını kaybeden 102 kişi için İHD üyeleriyle birlikte anma etkinliği düzenledi.
10 Ekim Ankara katliamının 3. yıl dönümünde yapılan anma etkinliğine İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Eşbaşkanı Coşkun Selçuk, açıklama yaptı.
Selçuk, açıklamasında “Türkiye’nin başkentinde Ankara Garı’nda, gerçekleştirilen ve sadece Türkiye değil, dünya tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından birisi olan 10 Ekim 2015 Ankara katliamının üzerinden üç yıl geçti. Barış talep etmek için, daha güzel bir dünya özlemiyle yapılacak olan ve izin alınmış olan bir mitinge yapılan saldırı sonucunda aralarında Fevzi Sert arkadaşımızın da olduğu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi ve 500 den fazla kişi yaralandı.
Katliamla ilgili istihbaratın emniyet birimlerine ulaşmasına ve ayrıca faillerin mahkeme kararları ile teknik ve fiziki takip altında olmalarına rağmen katliamı gerçekleştirmiş olmaları, yaşanan bu vahşette sorumluluğu olanların sadece yargılanan tutuklu sanıklar olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır.
İlk duruşmadan bu yana 10 Ekim ailelerinin avukatlarının taleplerine rağmen, dosyaya kamu görevlileri ısrarla eklenmemiştir. Ayrıca suçun kapsamı ve sonuçlarından kaynaklı “insanlığa karşı işlenen suç kapsamına” alınmayarak, savcılık mütalaasının sınırlı tutulması da kabul edilebilir bir durum değildir.
Gelinen aşamada ise, mahkeme heyeti, 9 sanık hakkında anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs 103 kişiyi öldürmekten ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis diğer 10 kişiye ise örgüt üyeliğinden farklı cezalar verdi. Bu kararla katliamın gerçekleşmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerini koruyan ve yargılamayı sadece tutuklu sanıklarla sınırlayan bir yargılama sürecinin yaşandığı görülmektedir.
10 Ekim katliamından önce IŞİD’lileri dinlemeye alıp eylem planlarına kulaklarını kapatanların, bugün yakınlarını kaybeden ailelerin ve kurumların taleplerine de kulaklarını tıkaması, katliamda sorumluluğu olan kamu görevlilerini koruyan bir tutum takınması, 10 Ekim katliamı dosyasının, asıl sorumlularını yargılayıp cezalandırmadan kapatılmak istendiğini göstermektedir.
İnsanlığa karşı suç işleyen bir örgüt olan IŞİD’in eylemlerine ve bu eylemleri engellemekle görevli olanların sorumlulukları konusunu yargının göz ardı etmesi kabul edilemez. Bu nedenle bu davada adaletin sadece tutuklu sanıklara verilen cezalarla sağlanabilmesi mümkün değildir.
Katliamın gerçekleştiği ana kadar sorumluluğu olan herkesin hesap vermesi ve ihmallerinin cezasını çekmesi gerekmektedir.
Ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 10 Ekim katliamında sadece sanıkların cezalandırılmasıyla sınırlı bir yargılama yapılıp dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Kamu görevlilerinin 10 Ekim katliamındaki sorumluluğu apaçık ortadadır ve bu durum mahkeme tarafından tespit edilene kadar davanın takipçisi olacağımız bilinmelidir.
10 Ekim 2015’te kaybettiğimiz Fevzi Sert arkadaşımızı ve tüm barış güvercinlerini bir kez daha özlemle anıyor, bu saldırı bütün yönleriyle ortaya çıkarılana ve tüm sorumlular yargı önünde hesap verene kadar davanın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

83.157 kişidir.