Image
30.12.2017 / 09:30 Okunma Sayısı: 1925

Diyetisyen Bilgin, Kışın İyi Beslenmenin Önemine Değindi

Özel Güneypark Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Bilgin Kış Mevsiminde Beslenmeyle İlgili Faydalı Bilgiler verdi.
Kış Mevsiminde Beslenme
Diyetisyen Bilgin açıklamasında “Kış mevsimini hissetmeye başladığımız şu günlerde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması sağlığımızın korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak yeterli ve dengeli beslenme ile sağlanır. Bu her yaş grubu için geçerlidir.
Kış aylarında gecelerin uzaması, hareketin azalması, evde geçirilen zamanın artması ile abur cubur tüketimi artar. Bunlar genellikle yağlı, basit karbonhidratlı yiyeceklerdir. Yağ tüketimine dikkat edilmeli, katı yağlardan, yağlı etlerden, kızartmalardan uzak durulmalıdır. Tatlılar, şeker, hamur işi, gofret gibi yiyecekler yerine tam tahıllı ürünler, yulaf ezmesi, kuru meyveler, kepekli bisküvi tercih edilmelidir. En tehlikeli abur cuburların başında cips, kuruyemiş ve pastane ürünleri gelmektedir. Doymuş yağ, kolesterol, tuz ve kalori deposu olan bu gıdalar kilo artışının yanı sıra yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, felç ve şeker hastalığı gibi birçok sağlık sorununa zemin hazırlayabilir. Uzun kış gecelerinde kuru ya da yaş meyveler, 2-3 adet ceviz, 7-8 adet badem ya da 3-4 adet kestane tüketerek sağlıklı ara öğünler yapabilirsiniz. Sıvı olarak bol su tüketilmelidir. Onun dışında bitki çayları, zencefili süt ya da boza içebilirsiniz.
İmkanlar dahilinde her gün mevsiminde bol meyve ve sebze tüketilmesi gerekir. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerce zengin havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olan E vitamini yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagillerde bulunur.
Doku yapım ve onarımında önemli yere sahip olan proteini de ihmal etmemek gerekir. Özellikle süt ve süt ürünleri, yumurta, et, tavuk ve balık düzenli tüketilmelidir.
Ayrıca bağırsaklardaki mikrobiyal florayı düzenleyen yararlı bakteriler dediğimiz probiyotiklerin tüketimi ile bağışıklık sistemi desteklenebilir. Süt, yoğurt, kefir tüketerek ya da tabletler kullanarak probiyotik ihtiyacımızı karşılayabiliriz.” İfadelerine yer verdi.

 

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.250 kişidir.