Image
28.09.2018 / 09:41 Okunma Sayısı: 1087

DOÇ. DR. RİFAİOĞLU “LAZER SİSTEMİNİ” ANLATTI


İlçemiz Özel Güneypark Hastanesi doktorlarından Cildiye Uzmanı Doç. Dr. Emine Nur Rifaioğlu istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi “Bios Square Epil Laser Sistemi” hakkında bilgi verdi.
Rifaioğlu konuyla ilgili “İstenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok yolu vardır. Bunlar arasında laser epilasyon ve iğneli epilasyon kılın folikül dediğimiz büyümesini sağlayan yapıyı etkilediği için kalıcı kıl azalması sağlamaktadır. İğneli epilasyon ağrılı olması, zaman kaybına neden olması ve uygulayıcı tecrübesiz ise ciddi skarlara neden olması sebebiyle artık nadiren tercih edilmektedir. Laser epilasyon ise giderek artan oranlarda tercih edilen bir epilasyon seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kimlere laser epilasyon yapılabilirin cevabına gelince gebe olmayan, emzirmeyen, ışık hassasiyetine neden olan herhangi bir ilaç kullanmayan, ışık hassasiyeti ile seyreden herhangi bir hastalığı olmayan, 15 yaşından büyükse laser epilasyon yapılır.
Bunlar dışında hastanın epilasyon yapmaya engel bir durumu varsa dermatolog tarafından kontrol edilerek laser epilasyon için uygun olup olmadığına karar verilir.
İstenmeyen tüylerin tedavisinde kullanılan laser sistemleri Alexandrite laser 755 nm, Diod laser 810 nm ve Nd yag laser 1064 nm olarak 3 çeşittir.
Bir de IPL olarak bilinen yoğunlaştırılmış ışık sistemi vardır ki 500-1200 nm arası yoğunlaştırılmış ışık spektrumunda uygulama yapılabilmektedir.
Ancak IPL laser olmadığı için epilasyonda kalıcı olmayan kıl azalması sağlamaktadır. Dünyada epilasyon laserleri arasında hala en iyi sistem Alexandrite laserdir. Ancak koyu tenli kişilerde, bronz ciltte ciddi yanıklara neden olduğundan yaz aylarında ve esmer bireylerde kullanımı sınırlıdır. Diod laser koyu tenli bireylerde ve yaz aylarında da uygulanabilmekle beraber epilasyon başarısında Alexandite laser kadar etkili değildir.
Koyu tenli bireylerde ve bronz ciltte en güvenilir ve etkili yöntem ND yag laserdir. Ancak ağrı potansiyeli nedeni ile tek başına kullanımı konforlu değildir.Alexandrite ve ND yag laserin her ikisinin etkilerini bir cihazda birleştirmiş olan Bios Square Epil, aynı anda hem 1064 ve 755 nm atış yapabildiği gibi tek başına 1064 veya 755 nm atış da yapabilmektedir.
Selektif Fototermoliz laser cihazlarının etki prensibini oluşturmaktadır. Alexandrite laser 755 nm ile kıla rengini veren melanin pigmentini hedef almaktadır. Bu nedenle açık ten rengi ve koyu kıl yapısında en etkili laser cihazıdır.
ND yag laser ise 1064 nm ile kılı besleyen damar yumağını hedef almaktadır. Uzun dalga boylu oluşu ve melaninin hedeflememesi nedeni ile yanık riski taşımamaktadır. Bios Square Epil Laser cihazı bu iki dalga boyunun etkilerini bir arada toplayarak daha az yan etki ile daha etkili bir laser epilasyon sunmaktadır.” ifadeierine yer verdi.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

83.157 kişidir.