Image
26.01.2018 / 10:12 Okunma Sayısı: 659

“DÜNYADA TEK DİL MÜZİKTİR”

Samandağ Yeni Çarşı AVM’de Dior Cafe Bar- Club’da geçtiğimiz Pazar akşamı konser veren Urfa Sıra Gecesi Akyol Saz Grubu kurucusu ve solisti Ramazan Akyol’la söyleşide bulunduk.
Akyol, Samandağ’ı, memleketi gibi sevdiğini ve yaptıkları müziğin Samandağ’ da karşılık bulduğunu belirtti.
-Sayın Akyol kısa özgeçmişinizden bahseder misiniz?
Akyol: 1965 yılında Şanlıurfa’ da doğdum.
Müziğe okul yıllarında başladım. 1990’lı yıllarda sahneyle tanıştım. Urfa Kazancı Bedih müziğini örnek alarak yola çıktım. Hatta Kazancı Bedih’e yakın olmak için aynı mahallede ev kiraladım. Yurtiçi ve yurtdışı konserlere katılıyorum.2017 yılında Türkiye’nin en iyi sıra gecesi ödülünü aldım. Evli ve 5 çocuk babasıyım. Lise mezunuyum. Çocuklarımla beraber aynı ekipte müzik yapıyoruz. Çocuklarımdan biri bağlama, biri cümbüş, biri de ud çalıyor. Aynı zamanda çiğ köfte de yapıyorlar.
-Şarkı sözü, beste ve diğer çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Akyol: Evet yapıyorum. “Yalancının Mumu” adlı şarkı tamamıyla bize aittir. Bunun dışında üç yerel albümümüz var. Mart ayında yeni albümümüz çıkacak. 10 kişilik ekibimiz var. Şarkılarımızı genelde Halk Müziği olarak yapıyoruz. Halk müziği ölümsüzdür. Kaynağımız Urfa müziğidir, bu müziğin kökeni de Kerkük’ tür. Urfa Musiki Cemiyeti’nin iki dönem başkanlığını yaptım. Bu kültürü gelecek kuşaklara sevdirmek ve aktarmak için gençlere her türlü eğitimi veriyoruz. Ekibimizde her zaman bir genç arkadaşımızı yanımıza alıyoruz. Birçok yerel ve ulusal televizyonlarda program yapıyoruz. Ayda 1 defa Kıbrıs’ a konsere gidiyoruz. Bu yıl Mart ayında Hollanda ve Danimarka’da konser vereceğiz.
-Konserlerinizde çiğ köftenin yeri nedir?
Akyol: Çiğ köfte kültürümüzün bir parçasıdır. Bizler de kültürümüze uygun müzik yaptığımız için ikisini birlikte yapıyoruz. Çiğ köftesiz sıra gecesi, sıra gecesi de çiğ köftesiz olmaz. 2016 yılında Kıbrıs konserine giderken uçakta ilk defa çiğ köfte yapıp bütün yolculara ve havaalanı personeline ikram ettik.
-Bir sanatçı olarak savaşı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Akyol: Gönül isterdi ki ne bölgemizde ne de Dünya’ da savaşlar olmasın. Savaşın hiç kimseye faydası olmaz. Bizler her zaman barışı, kardeşliği ve birlikte yaşamayı benimsemiş, kültürel zenginliğe önem vermiş insanlarız.
- Yaptığınız müzik Samandağ’ da karşılık buluyor mu?
Akyol: Samandağ insanı, kültüre, sanata önem veren, çağdaş, aydın, hoşgörülü ve misafirperverdir. Antakya ve Samandağ’ı memleketim gibi seviyorum. Yaptığımız müzik burada umduğumuzdan da fazla karşılık buluyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Ayda en az 2 kez Antakya’ya geliyoruz. Bugün burada çok nezih bir mekan olan Dior Cafe Bar- Club’ de, Samandağ’ın güzel insanları ile birlikte olmaktan son derece mutluyum.
- Son olarak ne söylemek istersiniz?
Akyol: Müzik evrenseldir, bütün halklara hitap eder. Müzik güzelliktir, kaynaştırıcı ve birleştiricidir. Gençlerimiz müzikle uğraşsınlar. Dünyada tek dil müziktir. Bize zaman ayıran Cemre Gazetesi’nin değerli basın emekçilerine ve tüm Samandağ halkına teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR