Image
09.07.2019 / 09:46 Okunma Sayısı: 431

ENDER DAĞ, ALEVİ TARİHİNİ ANLATTI

Samandağ Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) tarafından her Pazartesi günü saat 18:00’da gerçekleştirilecek olan “Alevi Tarihi” sunusunun geçtiğimiz günlerde Samandağ Yeni Çarşı’da bulunan dernek binasında yapıldı.
“Alevi Tarihi” ile ilgili sunum  AKAD Başkanı Ender Dağ tarafından gerçekleştirildi.
Dağ, yaptığı sunumda Klasik İslam tarihinde anlatılmayan ama kaynak kitaplarda bulunan birçok bilgiden bahsetti.
Dağ, İslam öncesi Hz. Muhammed 'in kutsal soyu ilk Müslüman olan Hz. Ali’nin Kabe’ de dünyaya gelişi, ilk vahi, peygamberin ve ilk Müslümanların yaşadığı sıkıntılar, tarihte kadir damgası yemiş olan Hz. Ebu Talib'in gerçekte Müslüman olduğu kaynaklarıyla beraber anlattı.
Ayrıca Hicret olayı, Bedir, Uhut, Hendek, Hayber, Huneyn savaşları ve bu savaşlarda Hz. Ali’nin kahramanlığı, Gadir Hum olayı ve peygamberin kendisinden sonra Hz. Ali’yi ataması ve Müslümanların ona biat etmesi de anlatıldı. Sunumda, Gadir Hum olayından sonra peygamberin vasiyetini yazılmasının nasıl engellendiği, peygamberin vefatından sonra insanların halifelik için peygamberin cenazesini bırakıp bir oldubitti ile bir kaç kişinin kendi arasında halife seçimine gitmesi de anlatıldı. İlk aleviler ve peygamberin vasiyetine bağlı kalıp Hz. Ali’den başkasına biat etmeyiz diyenler de bu oturumda anlatıldı.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

103.798 kişidir.