Image
21.02.2018 / 10:01 Okunma Sayısı: 5678

ESDER BAŞKANI ÖZAL: BORCU ERTELEMEYİN, SİLİN!

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar ÖZAL, Bakanlar Kurulunun, Hatay'da 6 ilçenin sigortalılarının ve iş verenlerinin vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının 6 ay ertelenmesine ilişkin alınan karar üzerine açıklamada bulundu.
Borçların 6 Ay Ertelenmesi Esnafı Tam Olarak Rahatlatmaz
ÖZAL yaptığı açıklamada; “Bakanlar Kurulunun, 6 ilçenin vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının 6 ay ertelenmesine ilişkin aldığı karar esnafta kısa bir sevinçle karşılansa da esnafı tam olarak rahatlamış veya memnun etmiş değil. Sadece mevcut olan esnafın sıkıntılarını ötelemekten öteye gitmemiştir. Borcu (Şubat ayından itibaren) 6 ay ertelemek demek, ağustos ayında esnafın batmasını seyretmek demek olacaktır. Bu yılın son aylarında Allah korusun esnaf batışlarını izleyeceğiz demektir.
6 İlçeyi Kapsayan Borç Ertelemede, Antakya Esnafı Tek Başına Bırakılmıştır
Ayrıca, alınan bu kararda sadece 6 ilçeyi kapsamakta ve en çok çileyi çeken, en başından beri en büyük sıkıntıyı çeken merkez ilçe Antakya esnafı kaderine mahkum bir şekilde yapayalnız bırakılmıştır.
Esnaf çok zor durumda, borçlarını ödeyememekte, borç batağında boğuşmaktadır.
Güzel şehrimiz Hatay Suriye’de başlayan iç savaştan ençok etkilenen illerin başında gelmekte ve iç savaşın etkileri iç piyasaları da ciddi manada olumsuz etkilemiş ve bazı sektörlerde durma noktasına getirmiştir.
Esnafın Tüm Borçları Tümden Silinmelidir
Hükümet esnafın sıkıntılarının bir kısmının farkında ama Bakanlar Kurulunun, Hatay'da 6 ilçenin prim borçlarının ertelenmesine ilişkin aldığı bu karar faydaya dönük düşünülüyorsa yapılması gereken asıl iş esnafın tüm borçlarının ertelenmesi değil, tümden silinmesidir. Esnaf neredeyse kazanamamakta hatta hiç siftah bile edememekte, peki siftah bile edemeyen bir esnaf ertelenen bir borcu nasıl ödeyecektir. Borcu erteleme demek kazanamayan esnafı düzeltmez hatta esnafı tamamen batırır.
Hatay esnafından bu yıl vergi , sigorta ödemelerini almayın.
Yetkililer ve Hükümetimiz Hatay esnafının mevcut sıkıntılarına acil kalıcı çözüm ve politikalar üretmeleri gerekmektedir. Yetkililerimiz madem savaştayız diyorlar, zararı en çok gören Hatay ve esnafını bu yükten kurtarmalılar.
Hükümetten bu konuda anlayış bekliyoruz. Nüfus yoğunluğuna göre vergide en çok katkıyı sağlayan Hatay esnafından bu yıl vergi , sigorta ödemelerini almayın. Habib-i Neccar'ın torunları sizden bunu bekliyor..." dedi

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.239 kişidir.