Image
13.02.2018 / 10:24 Okunma Sayısı: 345

Gazeteciler Konfederasyon Başkanı Kolaylı, Sorunları Her Fırsatta Anlatıyoruz

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun Genel Başkanlığını sürdüren Nuri Kolaylı, Bursa Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına yeniden seçildi
Genel kurula katılan üyelerin tamamının oyunu alarak Güven Tazeleyen Kolaylı, “Mesleki dayanışmamızı en üst seviyede sağlama çabasıyla gerçekleştirdiğimiz hizmetlere geçmeden önce, aramızdan ayrılan değerli meslektaşlarımızı anmak istiyorum. Son yolculuklarına uğurladığımız Erdal Çolak, Alican Tarakçıoğlu, Atilla İşçi, Erhan Tamiş, Tunus Hakan Güler, Yusuf Kotaman, Orhan Can ve Özcan Ciyer’i rahmetle anmak istiyorum. Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Onları unutmayacağız.
Yaşadığımız sorunlara çözüm önerileri üretmeyi ve bu önerileri yetkili makamlara ileterek sorunlarımızı sürekli gündemde tutmayı öncelikli görev edindik.
Hepimizin bildiği gibi; Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun basınla ilgili bazı maddeleri ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümler içeriyor. Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanıyor, tutuklanıyor. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir. Basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması önceliğimizdir ve bu öncelik, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin temsil edildiği her yerde dile getirilmektedir.
Meslektaşlarımızın en temel sorunlarından bir diğeri olumsuz çalışma koşullarıdır.
212 sayılı yasa olarak da bilinen 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetleri Düzenleyen Kanun, çalışamaz hale gelmiştir. Derhal yeniden düzenlenmelidir. Bu konuda yaptığımız çalışmaları Basın yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen çalıştaylarda rapor halinde sunduk.
Öte yandan, yıpranma hakkından sadece Sarı Basın Kartı olanlar yararlanabilmektedir. Bu hak, 2017 yılı sonunda yapılan bir düzenleme ile daha da düşürülmüş, fiili hizmet indiriminden yararlanılacak sürelere izin ve tatil günleri ile rapor ve eğitim dönemleri dâhil edilmemiştir. Bu sorun mutlaka çözümlenmelidir.
Hepimizin bildiği gibi sektörümüz, avukatlık, doktorluk, mühendislik veya mali müşavirlik gibi mesleki standartlara sahip değildir. Eğitimine, bilgi birikimine veya yeteneğine bakılmaksızın herkes gazeteci olabilmektedir. Basın mensuplarının erozyona uğrayan saygınlığının yeniden kazanılması için, basın sektöründe mesleki düzenlemeye gidilme ihtiyacı vardır.
Bu kapsamda günümüzde dernek statüsünde olan basın meslek örgütlerinin, mesleki düzenleme kapsamında Basın Meslek Odalarına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla 1938 yılında kabul edilen ancak daha sonra yürürlükten kalkan Türk Basın Birliği Yasası günümüz koşulları göz önüne alınarak düzenlenmeli ve yeniden çıkarılmalıdır.”
Basında yaşanan sorunların her yıl ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nda, ’24 Ocak Uğur Mumcu suikastının yıldönümünde’, ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde ve ‘24 Temmuz Türk basınından sansürün kaldırılmasının’ yıldönümünde yazılı açıklamalar ve toplantılarla gündeme getirdik. Açıklamalarımızda basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptık, sansürün geçmişten günümüze halen devam ettiğine dikkat çektik ve gazetecilerin çalışma koşulları ile yasal hakları konusunda yaşanan sorunların çözümü için çağrı yaptık. Basın gerçek anlamda özgürlüğüne kavuşmadan, sansür gerçek anlamda kalkmadan ve meslektaşlarımıza hak ettikleri çalışma koşulları sağlanmadan, bu tür yıldönümlerinde kutlama yapılmayacağını kamuoyuna duyurduk.
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda yerel basın kuruluşlarının desteklenmesi yönünde yoğun çaba harcadık. Yerel basın için birbirinden önemli kararlara imza attık. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları Komisyonunda da sizlerin sesi ve temsilcisi olduk, meslektaşlarımızın haklarını savunduk, takipçisi olduk…” dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR