Image
06.02.2018 / 10:22 Okunma Sayısı: 416

GÜMÜŞOĞLU’DAN ESNAFA UYARI

Samandağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu Basit usulde vergiye tabi bütün esnafın defter beyan sistemine geçeceğini ifade ederek esnaf ve sanatkarların Haziran ayı sonuna kadar sözleşme yapmak ve elindeki belgeleri sisteme kaydetmeleri gerektiğini vurguladı.
Samandağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu açıklamasında “2017yılında ilk defa uygulanan basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımızın beyanname üzerinden indirebileceği 8.000 tl tutarındaki indirim tutarı bir defaya mahsus olmak üzere getirilmiş bir uygulama değildir. Bu indirim basit usule tabi esnaflarımızın her yıl beyannamelerindeki kazancından indirilebileceği bir tutar olup bu tutar her yıl yeniden değerleme oranında arttırılmaktadır. 2017 yılı kazançlarının beyan edildiği ve 2018 yılının şubat ayında verilecek beyannamelerde bu tutar 9.000 tl olarak uygulanacaktır. 9.000 tl’nin altındaki kazançların beyan edildiği durumlarda indirim tutarı olarak 9.000 tl değil; kazanç tutarı yazılacaktır. Örneğin, vergiye tabi geliri 5700 tl olan bir esnafın beyannamede kazanç indirimi olarak göstereceği tutar da yine 5700 tl. olmalıdır.
Yeni yasaya göre bütün basit usul mükellefleri olan esnaf ve sanatkarlar defter beyan sistemine geçme zorunluluğu getirilmiştir.
2018 yılında ilk kez faaliyete başlayan basit usulde vergiye tabi esnaf için her ne kadar defter beyan sistemine başvuru süresi 7 gün olsa da Haziran ayının sonuna kadar uzatılan süre, yeni işe başlayan esnafımız için de geçerlidir.
Dolayısıyla 2018 yılının ilk altı ayı içinde işe yeni başlayanlar da dahil olmak üzere basit usuldeki esnaf ve sanatkarlarımızın Haziran ayı sonuna kadar sözleşme yapmak ve elindeki belgeleri sisteme kaydetmek mümkündür” ifadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

103.802 kişidir.