Image
12.02.2018 / 09:27 Okunma Sayısı: 432

HADO PROJESİ KÜÇÜLTÜLEREK KABUL EDİLDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp Cuma günkü meclise sunulan Deniz Otobüsleri Projesi HADO yaşanan tartışmaların ardından küçültülerek kabul edildi.
Projeye, özellikle AKP meclis üyeleri tarafından itiraz edilerek, Projenin 10 yıllık süresi 5 yıla indirilirken öngörülen 25 milyon TL sermaye 0.5 Milyon TL’ye düşürüldü.
Gemi satın alınması yerine kiralama yöntemi
benimsendi. 2 saati aşkın yaşanan tartışmalar sonucunda, AKP’li üyeler, , Proje’ye karşı olmadıklarını, ancak borçlanma yükü içinde olunması dolayısıyla, Proje’de yüksek paralarla gemi satın alınması yerine önce kiralama yöntemiyle işe başlanmasını, daha sonra işin geliştirilmesini, böylelikle risk faktörünün minimize edilmesinin sağlanacağını belirtti. AKP’li üyeler, Büyükşehir ile Meclisi’nin özel bir şirkete böyle bir yetki vermesinin yetkisi dahilinde olmadığını da öne sürdü. AKP’liler, gemi satın alınması noktasında 10 yıllık yetkiye kesin karşı olduklarını belirttiler. MHP’liler, kiralama yöntemine gidilerek belli bir süre deneme yapılmasını, CHP’liler ise Proje’nin büyük yankı yaptığını, Hatay’ın ekonomisi, kültürel yaşamı ve turizmine büyük katkı yapacağının kabul edilmesi gerektiğini söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, Proje’ye insan odaklı baktığını, Hatay’a turistin gelip ekonomin canlandırılması gerektiğini, Proje’nin rantabl olduğunu, Bakanlık Müsteşarı ve Genel Müdürü ile görüşmelerinden olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti.
tartışmaların ardından HADO Projesi; 10 yıl yerine 5 yıllık yetkilendirme, sermaye artırımının 25 milyon TL yerine 0,5 milyon TL olarak attırılması ve gemi satın alınması yerine kiralama yöntemiyle işe başlanması şeklinde 72 oyla kabul edildi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR