Image
14.04.2018 / 16:41 Okunma Sayısı: 279

Hatay Eğitim Sen:Bu karar, eğitimdeki başarısızlığının en açık itirafıdır

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın merkezi sınavla öğrenci alınacak okulların listesinin açıklanmasının ardından tepkiler gelmeye devam ediyor.
Eğitim-Sen Hatay Şube Yönetiminden yapılan açıklamada böyle bir kararın ‘skandal nitelikteki ayırım’ olduğu ifade edildi.
Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer,Türkiye’deki okulların yüzde 90’ının niteliksiz olduğunu kabul etmesi, eğitimdeki başarısızlığının en açık itirafı olduğunu ifade etti.
Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer sendika binasında yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Açıklanan liste ile Hatay’da (bize göre skandal nitelikteki ayırımdır) nitelikli okul listeleri yani sınavla yerleşilecek okul listeleri açıklandı. Milli Eğitim Bakanı “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” adı altında yeni bir sisteme geçiş yapıldığını açıklamıştı. Yeni sistemde özetle öğrencilerin %90 ‘ı adresine en yakın olan 5 okulu tercih edecek ve bunlardan birine yerleşecek. Böylece ortaöğretim çağındaki 1 milyon 200 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini bu şekilde bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilecektir.
Milli Eğitim Bakanı’nın talihsiz bir şekilde ‘nitelikli okullar’ olarak ifade ettiği (fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, proje okulları vb.) yine yapılacak merkezi sınavla öğrenci almaya devam edecektir. Türkiye’deki bütün okulların niteliğinden sorumlu olanların ‘nitelikli okullar’ vurgusu yaparak, Türkiye’deki okulların yüzde 90’ının niteliksiz olduğunu kabul etmesi, iktidarın eğitimdeki başarısızlığının bize göre en açık itirafıdır.
Açıklananın aksine temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınav kalkmamıştır. Öğrencilerin önemli bir bölümü Haziran ayında yapılacak olan sınava katılacaktır. Doğal olarak Bakan Yılmaz’ın TEOG’un kaldırılmasına gerekçe olarak sunduğu ‘okul dışı kaynaklara yönelme’nin beliğin bir şekilde artması kaçınılmazdır. Çünkü sınavla öğrenci alan okul sayısının azalması bu okullara girmek için daha yüksek puan almayı zorunlu hale getireceği için kurs, etüt ve özel derse yönelim daha da fazla olacaktır.
Örneğin Defne ilçesinde Harbiye veya Aknehir Mahallesinde olan başarılı bir öğrenci defne ilçesinde ilk 150 içinde olmaz ise en yakın ilçe Antakya’ya, Hassa’lı bir öğrenciyi direk Kırıkhan’a veya İskenderun’a git diyoruz. Antakya İlçesine bu kadar kontenjan ayrılmasının(ki bize göre yine de azdır) diğerlerinin bu kadar az kontenjan verilmesinin kriterini biri açıklasın. Siz bazı ilçelerdeki öğrencilere özel okullara gidin mi diyorsunuz.
Bu okulların ayırımı yapılırken hangi kriterler ön planda tutulmuştur sorusuna cevap bulamıyoruz. Örneğin; eğitim öğretim kalitesi bakımında Defne ilçesi bu kadar başarılı iken sadece 1 okulun nitelikli sayılmasının, Hassa da hiçbir okulun olmamasının nedeninin ne olduğunu bilemiyoruz.
Samandağ’da hiçbir Anadolu Lisesinin nitelikli sayılmaması hangi kriterlerden dolayı olduğunun cevabını istiyoruz. Sınav kalktı denilirken sınava girip iyi puan alan öğrencileri ilçelerinde okul yoksa veya varsa kontenjan yoksa başka ilçelere yollamanın eğitime katkısı nedir? Velilere külfeti nedir? Sorularına mantıklı cevap bekliyoruz.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR