Image
11.06.2019 / 09:28 Okunma Sayısı: 297

HATİMOĞULLARI REYHANLI’YI SORDU

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Reyhanlı’da Abdülbasit el-Sarut’un 9 Haziran Pazar günü gerçekleşen cenaze töreni ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.
Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi “9 Haziran 2019 tarihinde Reyhanlı’da, eski IŞİD’li Ceyş’ul İzze adlı cihatçı örgütün komutanı Abdülbasit el-Sarut’un kitlesel cenaze töreni görüntüleri basına yansımış, kamuoyunda ciddi rahatsızlıklara neden olmuştur.
2012’de “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği görüntülerle gündeme gelen Abdülbasit el-Sarut, Ceyş’ul İzze komutanı olarak Hama’daki çatışmalarda yaralanmıştır. Ardından Hatay’da kaldırıldığı hastanede ölen El-Sarut’un cenaze töreni Reyhanlı Tevhid Cami’nde, binlerce kişinin katılımıyla adeta organize bir miting halinde, sloganlarla ve tekbirlerle bir gösteriye dönüşmüştür.
Cenaze töreni adı altında organize edilen gösteri; yıllardır IŞİD ve bölgedeki cihatçı örgütlerin tehditi altında yaşayan, saldırılarına maruz kalan başta Reyhanlı halkları olmak üzere, özelde Hatay’da ve genelde Türkiye’de yaşayan halklar için ciddi güvenlik endişesine neden olmuştur.
Türkiye’nin IŞİD ile mücadele ettiği söylemine karşın; eski IŞİD üyesi/Ceyş’ul İzze cihatçı örgütü komutanına gövde gösteri şeklinde bir cenaze töreni yapılmış olması, Türkiye’nin dış siyasette ve ülke içindeki güvenlik politikalarında çelişkisini ortaya koymakta, bu konuda ciddi soru işaretleri uyandırmaktadır. Bu Gerekçeyle;
1. “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği görüntülerle gündem olan, eski IŞİD üyesi, cihatçı örgüt komutanı olan, üstelik cenazesi Suriye’ye gönderilen birinin, cenaze töreni hangi teamüllere ve yasal dayanaklara göre tedavi görmek üzere getirildiği şehir/ülkede bu şekilde yapılabilmiştir?
2. El-Sarut’un cenaze töreni öncesinde, Bakanlığınızca önlemler alınmış mıdır? Alındıysa nasıl önlemler alınmıştır?
3. Cenazeye yurtiçinden ve yurtdışından otobüslerle organize bir katılım olduğu iddiası doğru mudur? Bu iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattınız mı? Cenazeye kimler, nasıl katılmıştır?
4. Cenazenin hemen akabinde Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nun twitter hesabından “kabul edilemez ve sorumsuzca bir davranış...bu tür provokasyonlara açık eylemlere müsaade edilmeyeceği” açıklanmıştır. Bu bağlamda Hatay’da yaşayan halkların hassasiyetlerini zedeleyen bu tür provakatif eylem ve tören neden engelenmemiştir?
5. Töreni organize edenler ve katılımcılar hakkında inceleme çalışması başlatılmış mıdır? Cenaze törenine katılan örgütün üst düzey yöneticileri var mıdır? Bununla ilgili Bakanlığınızın bir araştırması oldu mu?”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

92.095 kişidir.