Image
01.02.2018 / 09:56 Okunma Sayısı: 795

HBB’nin Toplu Taşıma Rehabilitasyon’u Harbiye’de başladı

İl genelinde yürütülen Toplu Taşıma Rehabilitasyon İşlemleri kapsamında ilk olarak Harbiye Bölgesi’nde çalışmaları yapılıyor.
Harbiye Bölgesinde dolmuş esnafının yeniden çalışma izin belgesi düzenlenmesi için başvuru tarihi dün itibariyle sona erdi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’den yapılan açıklamada
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile yürüttüğü Hatay Ulaşım Ana Planı kapsamında Hatay il genelinde yürütülen Toplu Taşıma Rehabilitasyon İşlemleri kapsamında ilk olarak Harbiye Bölgesi’nde çalışmalara başlanmıştır.
2016 yılı eylül ayında alınan ilk UKOME Kararıyla Bölge için hazırlanan Dönüşüm Projesi uygulamaya geçmiş ve proje esaslı dönüşüme katılmak istemeyen hak sahiplerine bire bir dönüşüm/araç değişim hakkı verilmiştir.
Projeye katılım tamamen gönüllük esaslı olup; proje esaslı dönüşüme katılan veya katılmayan tüm esnaflar için düzenleme çalışmaları yapılmıştır. Devam eden süreçte proje esaslı dönüşüme katılım sayısının belirlenmesi için 2 ay süre verilmiş, gerçekleştirilen ilk proje olması ve esnafın yaşadığı kafa karışıklıkları nedeniyle proje bilgilendirme toplantıları arttırılarak 2016 yılı Aralık Ayı sonuna kadar dönüşüme katılım için 1 ay daha süre tanınmıştır.
Esnaf ve bölgenin ileri gelenleriyle yapılan görüşmeler neticesinde proje ile ilgili güncellemeler yapılarak Aralık ayında dönüşüm işlemlerinin uygulanması için 8 ay süre tanınması ile ilgili UKOME Kararı alınmıştır. Alınan tüm UKOME Kararları esnaflara tek tek tebliğ edilmiştir. 2017 Ağustos ayına gelene kadar esnafla konu ile ilgili düzenli olarak bilgilendirme toplantıları, bilgilendirme mesajları gönderilmiştir.
Dönüşüm tamamlanma süresinin dolması ile HBB “M” Plaka Yönetmeliği gereği, dönüşüme katılmak istemeyen hak sahipleri için ek 3 ay süre daha tanınarak esnafların UKOME’ nin belirlediği standartlarda araç alarak toplu taşımacılık yapmaları için olanak sağlanmıştır. Bu süreçte dönüşüme katılmayan, UKOME Kararlarına riayet etmeyerek bire bir dönüşüm/araç değişimi de yapmayan esnafların güzergah izin belgeleri iptal olmuştur.
Mevcuttaki son derece eski, konforsuz, engelli uyumlu olmayan, düzensiz çalışan araçlarla toplu taşımacılık faaliyetinin devam ettirilmesi mümkün değilken ne proje esaslı dönüşüme katılım sağlanmış ne de bire bir araç değişimleri yapılmıştır.
Dönüşüm sürecinde yaşanılan tüm bu olumsuzluklara ve Belediyemize yaşatılan tüm sıkıntılara rağmen; Hatay Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından, hak sahiplikleri sonlanan esnafa 31/01/2018 tarihine kadar sisteme girmeleri koşulu ile yeniden çalışma izin belgesi düzenlenmesi ile ilgili karar alınarak son bir şans daha tanınmıştır. Bölgedeki hak sahibi 357 esnaftan 253’ü dönüşüme katılmış olup; %70 lik çoğunluk sağlanmıştır.
Dönüşüme katılmayan 104 esnafın dönüşüme katılarak toplu taşımacılık faaliyetine devam edebilmeleri için 31 Ocak 2018 son tarihti.” İfadelerine yer verildi.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR