Image
09.07.2019 / 09:45 Okunma Sayısı: 285

HDP DAYANIŞMA KAHVALTISINA YOĞUN KATILIM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Örgütü tarafından dayanışma kahvaltısı düzenledi.
Geçtiğimiz Pazar günü Aleyna Kır bahçesinde gerçekleşen etkinliğe, HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 
HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Mansur Erik, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, SYKP İl Yönetimi, EMEP İl Yönetimi, DBP Hatay İl Başkanı Abdurrahim Şahin, HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanları, HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanları, Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü Başkanı Selim Matkap, Samandağ ve İskenderun Eğitim Sen başkan ve yöneticileri, İHD yöneticileri, Defne Muhtarlar Derneği Başkanı Muhsin Demirel, Aka-Der Yöneticileri, Halkevleri, Halil Aksakal ve Okan Pirinç’in aileleri ve çok sayıda kişi katıldı.
HDP Hatay İl Eşbaşkanı Ekrem Nalbant il örgütü olarak düzenledikleri kahvaltıya katılan herkese teşekkür etti.
Nalbant “AKP-MHP'nin diz çöktürme ve yok etme politikasının bir kez daha halk şahsında yok hükmündedir. Boşa çıkartılmıştır. Dün bize bu diz çöktürme politikasını dayatanlar, 'Bunlar seçime kadar dağılıp giderler' diye hesabını yapanlar; geldiğimiz aşama itibariyle bir çöküş sürecine girmişlerdir. Dün faşizmi kurumsallaştıranlar, bugün yok olmayla karşı karşıyalar,partililerinin seçim stratejisinin öneminin 23 Haziran'da bir kez daha tüm dünyaya gösterdik.
Türkiye'nin dış politikasının çöktüğünü ve Suriye savaşının Hatay halkını ciddi anlamda etkilediğini belirten Nalbant, Reyhanlı'da önceki gün yaşanan patlamaya dikkat çekerek, "Bu patlamayı şiddetle kınıyoruz. Elinizi Hatay üzerinden çekin diyoruz. Biz Hatay'da yaşayan halklar olarak savaş kimden gelirse gelsin, kimden olursa olsun, şiddetle reddediyoruz. Her daim ve şartta barışı savunmaktan asla ve asla imtina etmeyeceğiz. Bu ülkenin ve halkların kurtuluşu barışın kendisindedir. Başka hiçbir politika sahici değildir." dedi.
Dayanışma kahvaltısına katılarak verdikleri destekten dolayı herkese teşekkür eden HDP Defne İlçe Eşbaşkanı Vahit Çelik konuşmasında “HDP olarak bizler her zaman barıştan, demokrasiden ve kardeşlikten yana bir tavır almışız. Ve her zaman da barışı ve demokrasiyi savunmaya da devam edeceğiz. Bütün demokrasi güçleri yan yana gelmeyi başarırsa hiçbir güç bizi yıkamaz.”dedi.
Hatay'ın bir halk mozaiği olduğunu ve halkların barış içinde yaşadığı bir kent olduğuna değinen HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Hatay'ın partileri için önemli olduğunu ve partilerinin de bir halk mozaiği olduğunu belirtti. Seçim stratejilerine değinen Kurtulan, büyük şehirlerde aday çıkarmamayı bir seçim taktiği olarak önlerine koyduklarını belirterek “HDP kimseye koltuk bahşetmedi. Kimseye iktidar alanı açmadı. HDP kendi stratejisine demokrasiye, barışa, adalete olan sevdasını aldı götürdü sandığa koymaya çalıştı. Oradan çıkan sonuçla da o kentlerin demokratik katılımcı bir belediyecilikle halklarımıza layık olan bir belediyeciliği inşa etmenin çabasını gösterdi.”dedi.
Demokratik bir anayasanın yapılması için gereken çalışmayı yürüteceklerini ifade eden Kurtulan, toplumsal uzlaşıyı sağlayacak girişimlerde bulunup, çalışmalar yürüteceklerini belirterek, "Buradan toplumsal uzlaşıyı sağlamak mutlaka Türkiye'ye adaleti getirmek lazım. Adaletin tesisi hepimizin ortak bir paydasıdır. Yargının bağımsız olmaması hepimizin muzdarip olduğu bir durumdur.
İktidarın dış politikada sınıfta kaldığını belirten Kurtulan, “Suriye kendi sorunlarını halk içinde çözmesi gerekir, iktidar elini Suriye’den çekmesi gerekir.”dedi.
Ekonomik krizinin temel sebebinin savaş politikaları olduğunu belirten Kurtulan, "Devletin tüm kaynaklarının savaş giderlerine harcanmasını ekonomik krizin en büyük nedenidir. Hepimiz şuanda ekmeğimizin soframızda küçüldüğünü görmek, tencerelerimizi kaynatmakta zorlandığımız görmek gerçekten kabul edilir bir durum değil. Ama halen bunda ısrar var. Halen saraydaki şatafatlı yaşam; yandaşlarıyla, ailesiyle, okul arkadaşlarıyla, aile dostlarıyla birlikte bu ülkeyi talan etmelerine müsaade etmemek lazım. Tam da burada bir araya geldiğimiz gibi, burada buluştuğumuz gibi belki bir kahvaltıyı vesile ettik.
Ama elbette ki bu da bir tepkidir, bu da bir reflekstir. Bir araya geliş biçimidir. Dolayısıyla ben burada bulunan tüm demokratik kitle örgütlerine, siyasi parti temsilcilerine hep beraber önümüzdeki dönem gücümüzü daha da bütünleştirelim daha da yan yana gelelim. Mutlaka Türklerin, Kürtlerin, Arapların Türkiye’deki herkesin, alevinin, sünninin, gencin, kadının omuz omuza güç birliği yapmasına çok ihtiyaç var. bir sarsıntı yaşıyorlar. Bir fiske vurdunuz, epeyi ağır bir fiskeydi, sarsıldı. Şu an mecliste şunu yapmaya çalışıyorlar tüm belediyelere de bunu söyleyelim. Önemli belediyelerden kısılan rant musluklarını gidermek için Turizm Teşvik Paketi getiriyorlar. Bir ajans kuruyorlar. Ajans gelir - giderlerini Sayıştay denetiminden muaf tutmak için tasarı meclisin önünde. Tülay vekilimizle birlikte orada yine muhalefetimizi yükselteceğiz. Muhalefetteki partilerle işbirliği halindeyiz. Belediyelerde kesilen ranta karşılık, başka rant alanları açmaya çalışıyorlar. Bunlar durmayacak, ülkemizi, yaşam alanlarımızı talan için uğraşacaklar. Bu sarsıntıyı yaşıyorlarken hep beraber güçlenelim biraz daha yüklenelim, bunları olduğu yere gönderelim.” dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

103.794 kişidir.