Image
17.04.2018 / 09:38 Okunma Sayısı: 254

HDP HATAY’DAN OHAL’İN UZATILMASINA SERT TEPKİ

Hatay HDP’den OHAL’in bir kez daha uzatılma talebine tepki geldi.
HDP Hatay İl Eş Başkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant Keyfi Tek Adam Rejiminin Olağan Hale Dönüşmesine Göz Yummayacaklarını ifade ederek OHAL’i bir kez daha uzatma eğilimi karşısında tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini güç birliğine, dayanışmaya çağırdılar.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.
“Sıkıyönetim ve OHAL rejimi bir darbe dönemi uygulamasıdır ve Türkiye’nin kangrenleşmiş sorunları da bu ortamlarda doğmuş, kalıcılaşmıştır. OHAL’i bitiren iktidar olma iddiasıyla övünenler yıllar sonra ülkeyi yeniden KHK’larla yönetmeyi tercih eder hale gelmişlerdir. Bir süredir de OHAL ile yönetme alışkanlığı kalıcı siyaset pratiğine dönüşmüştür. Özellikle 16 Nisan referandumu OHAL koşullarında kotarılmış ve OHAL’i kalıcı hale getirecek düzenlemeleri kurumsallaştırmıştır.
Belediyelerin kayyumlarla yönetildiği, milletvekillerinin tutuklanarak rehin alındığı bir ortamda halkın iradesini yok sayarak yönetme tercihi anayasal kılıfa sokulmuştur. Darbe anayasasının tanıdığı hakların bile aranır hale geldiği bir ortamda, demokrasi ve insan hakları ayak bağı, hatta tehdit olarak görülmektedir.
Çok partili hayata geçilmesiyle birlikte terk edilen parti devleti anlayışına geri dönmenin hukuk açısından nasıl bir geriye gidişi beraberinde getirdiği ortadadır. Denge denetleme mekanizmalarının tümüyle tasfiye edilmesi, güçler ayrılığının bir zaaf gibi tarif edilmesi, muhalif olan herkesin ötekileştirilerek düşman ilan edilmesini beraberinde getirmiştir.
İçeride ve dışarıda gerilim, savaş politikalarının terk edilmesi, duyarlı bir toplum ve kararlı bir siyasal mücadele ile mümkündür. Katılımcı demokrasinin inşası toplumsal ve bölgesel barışın da güvencesi olacaktır.
16 Nisan’ın birinci yılında OHAL’i bir kez daha uzatma eğilimi karşısında tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini güç birliğine, dayanışmaya çağırıyor ve her türlü baskıya rağmen özgürlük ve eşitlik talebimizi daha ısrarlı ve yaygın biçimde dile getirmenin çabası içinde olacağımızı tüm kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.249 kişidir.