Image
13.04.2018 / 09:40 Okunma Sayısı: 1103

HGC’de “Yankı “ ve “Dil Demindeyken” Şiir Kitapları Tanıtıldı

Bölgemiz Şairlerinden Prof.Dr.Fuat Odabaşıoğlu’nun “Dil Demindeyken” ve Zeynel Abidin Payas’ın “Yankı” adlı şiir kitapları Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.
Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Sair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak, Araştırmacı yazar Adil Çetin, Prof.Dr.Fuat Odabaşıoğlu ve Zeynel Abidin Payas’ın katıldığı basın toplantısına basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi.
“Dil Demindeyken” adlı şiir kitabının yazarı Prof.Dr.Fuat Odabaşıoğlu yaptığı konuşmasında:” Hatay şairler kervanının gözde mümessili Çok kıymetli şair dostum Zeynel Abidin Payas Bey'e ait "YANKI" ve benimde ..DİL DEMİNDEYKEN" İsimli şiir kitaplarımızla huzurlarınızda bulunmanın sevinç ve mutluluğunu yaşama bahtiyarlığını tadıyoruz Bu vesileyle sizleri kendi adıma saygı ile selamlıyorum. 2011 yılında "FERİDE", 201 5 yılında ise "AŞK AKIL KULLANMAZ" adi ile yayımlanan şiir kitaplarından sonra 2018 yılı itibariyle "DİL DEMİNDEYKEN" isimli 3. Şiir kitabım yayımlanmış olup, sizlerle ve meraklı okuyucuları ile buluşmuştur.Şiir insan hayatında ki vazgeçilmez etkisi ve güzelliği ile gönüllerde sahiplenmiş olduğu görkemli tahtında ebediyete kadar kalmayı sürdürecektir.
Hayatı anlamlandıran duygu, sevinç, heyecan,korku, hicran, sevda, aşk öz ve özgün olarak şiirle dile gelmektedir. Bu şiirler bazen bir çobanın kavalında yanık bir türkü olurken, dağ başlarında sevdalı birinin dilinde gazel, ovada bir ozanın sazında bozlak olur.
Bazen de erbabının dilinde şarkı, rubai, destan da olur.Kâh sevgiliye serenat, kâh mazluma ağıt, hatta bir kuşun sesi, rüzgarın nefesi ve kısrak nalının şakırtısı bile olur.Bütün bunların oluşmasını başarabilen şairin tek malzemesi kelimelerdir. Sairin kaleminde şevke gelen her kelime gönüllere şavkı ile yansır. Bu malzemeyi ustalıkla kullanmayı başarabilen gönül mimarı şairler bazen baraka bazen de saraylar inşa etmektedir. Bu mekanın adı çokta önemli değil. Bunlardan birini kendine samimi, sıcak sığınma yeri kabul eden herkes benimsediği mekânın içinde mutlu olmaktadır.Basımını gerçekleştirdiğim şiir kitaplarımla insanların mutluluğuna bir hece ya da bir harf kadar bile katkıda bulunabilme onuru bana yeterli iken, kelime üstadı bütün sairlere de ebedi rahatlık ve huzur vermektedir.Bu duygu ve düşüncelerle hayatımızdan şiir tadının eksilmemesi dileği ile hepinize ayrı ayrı sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi. “Yankı” adlı şiir kitabından Zeytin Dalı Harekatında görev yapan Mehmetçiklerimiz için yazdığı Mehmedim adlı şiirini okuyan şair Zeynel Abidin Payas salonda duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.

 

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.245 kişidir.