Image
13.03.2018 / 09:41 Okunma Sayısı: 301

İSTİKLAL MARŞI’ NIN KABULÜ ETKİNLİKLE KUTLANDI

İstiklal Marşı’ nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı dün Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti.
Programa, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, İlçe Sağlık Müdürü Şafak Miçooğulları, İlçe Spor Müdürü
Oğuzhan Sudan, AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Yeter, Şube Müdürleri, Hayırsever Adem Nural, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Programda günün anlam önemini tarih öğretmeni Kadriye Tutcalı yaptı, Öğrenciler tarafından günün anlamını ifade eden şiirler okundu. Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından, öğrenciler orotoryo gösterisi sundu. Ortaokullar arası İstiklal Marşı Okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler birlikte İstiklal Marşını okudu. Daha sonra dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi. Programda konuşan Hilmi Kapo, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Günün anlam ve önemini belirten tarih öğretmeni Kadriye Tutcalı “ Milletlerin hayatlarında geleceklerine yön veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir. İstiklal Marşı’nı anlamak için hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. İstiklal Marşı” Korkma seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku ifadesi değildir. Her karış toprağı şehit kanı ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. Bu en olumsuz durumda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmazdı. Başka bir dizesinde ise: Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın diye gençlere sesleniyor. Vatanın koruması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen şehit dedelerini unutmayan vefakar gençlerin sayesinde olacaktır. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı Mustafa Kemal gibi eşsiz bir liderin başkanlığında bizlere yeni ufuklar açacaktır. Ezelden beri hür yaşamış ve bundan sonra hür yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayasızca saldırılara elbette boyun eğmiyecekti. İstiklal Marşını sevmek ülkemizi sevmektir, İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak onurumuza sahip çıkmaktır.” dedi. İstiklal Marşı ile ilgili Kompozisyon dalında 1. Aleyna Çamur (Jan Suphi Beyluni AND: Lisesi) 2. Merve Fırıncıoğulları ( Çözüm Ekin Temel Lisesi) 3. Elena Dönmez (kuşalanı Anadolu lisesi); Şiir yarışmasında 1. Hasret Yıldız (Karaçay Merkez Ortaokulu) 2. Cemre Aslan (Samandağ Atatürk Ortaokulu) 3. Suda Nil ( Mızraklı Atatürk Ortaokulu); Resim Yarışmasında 1. Damla Kuş (Mızraklı Kenan Ahmet İlkokulu) 2. Sudanaz Yapıcı (Dr Alaaddin Cilli İlkokulu) 3. Duru Reyhanoğulları (Sutaşı Seyfettin Sağaltıcı İlkokulu); İstiklal marşı okuma yarışmasında 1. Neval Doğru ( Çöğürlü Ortaokulu), 2. Rümeysa Bozan (Batıayaz Bedii Sabuncu Ortaokulu)

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR