Image
20.12.2017 / 10:32 Okunma Sayısı: 2528

Kalçamızdaki sinsi ağrı:Piriformis sendromu

Son dönemlerde bel fıtığınız olmadığı halde beliniz çok mu ağrıyor, uzun süre oturunca veya ayaktayken belinizden kalçanıza doğru yayılan ağrılarınız mı var; özellikle başka bir rahatsızlığınız için bu aralar sık sık iğne mi olmak zorunda kaldınız. Dikkat edin, Priformis Sendromu yaşıyor olabilirsiniz.
Günlük hayatta kalçamızdan aşağıya doğru bacağı çeker tarzda olan ağrılar çekenlerimiz vardır. Maalesef çoğu bunu bel fıtığına bağlı ağrılar olarak yorumlayarak çareyi ve çözümü bel tedavisi olmakta ararlar. Oysa ki bazen çözüm görünenden daha kolaydır. Problemin kaynağına inersek hem zaman kaybı yaşanmaz, hem de hastanın eski yaşam kalitesine dönüş hızlanır. Bel fıtığı belirtileri vererek yanıltıcı olabilen durumlardan biri Piriformis sendromudur. Piriformis sendromu, kalçada bulunan piriformis kasının siyatik sinire baskısı sonucu oluşur. Siyatik sinir, piriformis kasının altından geçer. Sinir belden çıktıktan sonra piriformis kasının altından geçerken sıkışabilir. En sık görülen belirti ağrıdır ve çoğunlukla kalça üzerinde görülür. Belirtiler aniden başlayabileceği gibi, hafif şiddette başlayıp zamanla artabilir.
İlk kez 1928 yılında Yeoman, hastalığı siyatik sinirin mikropsuz bir iltihabı olarak tanımlamıştır. Hastalık priformis kasının spazmı ile geçici veya kronik siyatik sinir basısına bağlı gelişerek, fıtıkların kök ağrılarını taklit eder. Bu nedenle hastalık “Yalancı Siyatik” hastalığı olarak da anılır. Oluşma sebebleri içerisinde ise ; Arka cepte cüzdan kullanımı, uzun süre masa başı çalışma, postural duruş bozuklukları, kasta güçsüzlük, siyatik sinirin anatomik varyasyonları, travmatik yaralanmalar vb. durumlar yer almaktadır. Fizyoterapide Priformis Kasını vücudun duygu kası olarak belirtir. Buda duygusal anomalilerin yine Priformis Sendromu ( PS ) için bir sebeb olabileceği düşüncesini akıllara getirmelidir.
Hastalarda en sık rastlanan şikayet kalçada ve bacakta ağrı, kalçada hassasiyet, bacakta güçsüzlüktür. Sinirin ağır hasarında uyluk kasları ile birlikte ve diz altındaki bütün kaslarda güç kaybı gelişebilir. Hissizlik veya aşırı ağrı şikayetlerine de sık olarak rastlanır. Diz altında duyu kaybı vardır ve ayak bileği refleksi sıklıkla alınamaz veya belirgin olarak azalmıştır. Kalça ağrısı çoğunlukla piriformis kası üzerinde görülür ve bu kas elimizle ovaladığımız zaman kalın bir doku olarak elimize gelebilir. Belirtiler aniden başlayabileceği gibi, hafif şiddette başlayıp zamanla artabilir. Yürümekte ve kalçayı içe doğru oynattığımızda kalça bölgesinde ve bacak arka yüzde ağrı artar. Oturma, özellikle sert zeminde oturmak ağrıyı artırır. Ağrı bacak bacak üstüne atma hareketinde artmaktadır.
Akut ağrılı dönemde istirahat ve piriformis kasında oluşan spazmı çözmeye yönelik tedavi verilmelidir. Uzun süre ayakta kalma ve koşma gibi aktiviteler kısıtlanabilir. Ödem mevcut ise; soğuk uygulama, belirli kalça kaslarına germe egzersizleri yaptırılır. Akut ağrılı dönem sonrası ise fizik tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Doku iyileşmesini sağlamak ve kas içi dolaşımı düzenleyerek, lokal kas spazmını azaltmak için derin doku laser uygulamaları ,ultrason uygulamaları, fizyolojik olarak aktif iyonların elektrik akımı yardımı ile vücuda sokulması olan iontoforez kullanılabilir. Manuel terapi yöntemleriyle piriformis sendromuna sebep olan kasın ve eklem çevresindeki dolaşımın artırılması ve gerginliklerin azaltılması gerçekleştirilir.
Tedavi programı; çevre eklemlerin mobilizasyonu, deri altındaki bağ dokusunun gevşetilmesi, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini de içermelidir.
Piriformis kasındaki spazmı çözerek, dolaşımı düzenlemek ve siyatik sinir basısını ortadan kaldırmak suretiyle, bel, kalça ve bacak ağrısından yaşam boyu kurtulmak mümkün olabilmektedir.
Fizyoterapist
Lider MİÇOOĞULLARI

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.237 kişidir.