Image
09.02.2019 / 09:10 Okunma Sayısı: 1384

KANSERE DİKKAT ÇEKTİLER

Samandağ Belediyesi tarafından “Kanser, Beslenme ve Kanser Taramaları” konulu panel düzenlendi. Belediye Hizmet binası toplantı salonunda önceki gün gerçekleşen panel vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
Panele Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fikret Özçelik, İş Adamı Nebil Yalçın ve çok sayıda kişi katıldı.
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İmmünoloji bölümünde araştırmalar yapan Samandağlı bilim insanı Dr. Semir Beyaz ile Hatay’da sosyal yardımlarıyla tanınan Uzm. Dr. Serdar Kanuncu tarafından sunulan panelde kanser hastalığı kanser ile ilgili bilinen yanlışlar, kanserin gerçekten ne olduğu, kanser taramaları, kanser taramalarının önemi, kanserin oluşum aşamaları, kansere etki eden faktörler ve daha birçok konuda vatandaşlar bilgilendirildi.
Açılış konuşmasını Samandağ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kenan Kahlıoğulları yaptı. Kahlıoğulları “ İlçemizin medarı iftiharı, sadece Hatay’a değil Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş Samandağlı Hemşerimiz Akademisyen Dr. Semir Beyaz ve Hayırsever Dr. Serdal Kanuncu davetimiz üzerine panelimize katılım sağladılar. Kanser hastalıkları son zamanlarda canımızı acıtan bir noktaya geldi. Son zamanlarda yaygınlaşan bu hastalığın önüne bir nebze de olsa geçebilmek için kanserin beslenme ile ilişkisi ve kanser taramalarının erken teşhisin önemini, bize sunacaklar. Samandağ Belediyesi olarak kendilerine çok teşekkür ediyor, bu panelin halkımızın faydasına olmasını temenni ediyorum. “ dedi
Dr. Semir Beyaz yaptığı konuşmada “ Öncelikler hepinize bu yoğun katılımından dolayı teşekkür ediyorum. Kanser bugün hepimizin muzdarip olduğu bir hastalık, insanlar kansere korkuyla bakıyor. Bu toplantıda, kanseri iki farklı açıdan ele alacağız. Ben daha çok temel bilimlerde kanseri nasıl anlamaya çalışıyoruz, kanser bir hastalık olarak nedir. Neler biliniyor, neler bilinmiyor veya neleri yapmamız lazım gibi konulara değineceğim. Serdar bey de muhtemelen şu anda bir hastaneye gittiğiniz zaman kanser hastası olarak veya kansere yakalanma riskinizi azaltmak için neler yapabilirsinizin hakkında bilgi verecek. Bu süreç sizin için, siz bilgilenin, siz bu süreci anlayın, size yardımcı olsun diye. Siz derdinizi bize anlatın biz de sizlere yardımcı olmaya çalışalım, bizi bu süreci daha iyi yönetebilmek için çalışmalara sevk edecek düşüncelere yönlendirin diye bunu yapıyoruz. “ dedi.
Dr. Semir Beyaz ; “Bu sunumları ben hem Amerika’da hem Türkiye’de yaptım. Bunu Samandağ’da ilk defa yapıyoruz. İyi ki yapıyoruz çünkü Samandağ’da kanser vakaları çok arttı. Her hafta, her ay çevremizden, sevdiğimiz birisinin kansere yakalandığını öğreniyoruz. Bununla ilgili çok bilgi kirliliği var. Çünkü kanser artık hayatımızın çok içine girdi. Bunu toplum olarak anlamamız lazım.” dedi.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

66.471 kişidir.