Image
17.04.2018 / 09:35 Okunma Sayısı: 294

KILIÇDAROĞLU: HATAY, AYDINLIK İNSANLARIN KENTİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz Cumartesi günü Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda halka seslendi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ,Samandağ Belediyesi , Arsuz Belediyesi ve Defne Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetlerinin açılış töreni için Antakya’ya gelen Kılıçdaroğlu, alanda binlerce kişi tarafından karşılandı.
Törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kahramanmaraş PM Üyesi Milletvekili Ali Öztunç,Gaziantep Milletvekili Akif Ekici ,İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, ,CHP Hatay Milletvekilleri Serkan Topal, Birol Ertem,Mevlüt Dudu,Hilmi Yarayıcı, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, PM Üyesi Gülçin Timur,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha,Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Hatay Büyükşehir Genel Sekreteri Prof.Dr. Mehmet Maden, eski Milletvekili ve Bakan Fuat Çay, Nihat Matkap,CHP İlçe Başkanları,Samandağ CHP İlçe Başkanı Av. Turgay Abacı,CHP Samandağ ilçe örgütü , eski İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, ve daire başkanları, çok sayıda partili toplu açılış törenine katıldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen törene on binlerce vatandaş katılım sağladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törende, kuranı kerim tilaveti okunmasıyla devam etti.
Hatay halkının takdiriyle 30 Mart 2014 yılında göreve gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın hizmet süresince yapmış olduğu sayısız tesis ve faaliyetlerin videosu izlendi. Ardından, konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Ben bütün belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söylüyorum. Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyeceksiniz, her vatandaşı kucaklayacaksınız diyorum. Bir şey daha istiyorum. Harcadığınız her kuruşun hakkını millete vereceksiniz. Biz kul hakkı yemeyiz, ahlaka inanırız. Biz hesap vermekten korkmak değil, onurlu bir görev sayarız. Çünkü halka hizmet, hakka hizmettir” diye konuştu. “Aydınlık insanların kentidir Hatay” Hatay’ın dünyanın göz bebeği olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Hatay’da çeşitli ziyaretlerde bulunduk, buradan açık ve net ifade edeyim kahraman ordumuza her zaman her ortamda güvendik ve güvenmeye devam ediyoruz. Bir zat kalkmış demiş ki ’bunun Hatay’da ne işi var.’ Burası kimsenin tapulu malı değildir. Hatay, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın göz bebeğidir. Hatay’ın hoşgörüsü, mutfağı ,tarihi bütün dünyanın bildiği bir şeydir. O zat diyor ki ‘bunun Hatay’da ne işi var.’ Gözlerinden öpüyorum onu Hatay’ı sevdiğim, güvendiğim için geliyorum. Habib-i Neccar, Bestami Beyazettin için geliyorum Hatay’a. Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi Hatay’dır, aydınlık insanların kentidir. Hatay’a onun için geliyorum” şeklinde konuştu.
Kemal Kılıçdaroğlu, şehit ailelerine verdiği sözleri tutacağını da söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:
“Söz verdik mi sözümüzü tutarız. Şehit ailelerine belli sözler verdik o sözlerin sonuna kadar takipçisi olacağım. O talepler yerine gelmeden ben rahat uyumayacağım. Şehit ailesine saygıyı o kaçak sarayda oturan zata öğreteceğim. Postalı da, parkayı da ben sen uyurken ben 1968’lerde giyiyordum. Ben sahteden üniformalar giymem. Benim için postal ve parke göndereyim demişti ben sahteden istemem ama istiyorsan postal, oğluma söyleyeceğim askere göndermediğin çocuklarına postal göndereceğim. Her zaman söyledim, ben kimseyle özel bir tartışma alanı yaratmak istemiyorum ama benimle ilgili bir şey söylüyorsan o sözü düşüneceksin. Sen eğer cesaretin varsa karşıma çıkacaksın, oturup konuşacağız. ‘Er Meydanı’nı sen belirle söz veriyorum çıkacağım. Hatay, dünyanın barış kentidir. Eğer Hatay’ı bilirsen, Ortadoğu’yu çözersin. Hatay’ı anlarsan, Ortadoğu’yu anlarsın. Hatay’ın insanı sevgi doludur, kin yoktur, öfke yoktur. Sevgi, barış ve kardeşlik vardır. İlk künefeyi 1971 yılında Hatay’da yedim. Hatay’ı unutmam.”
“Arap dünyası ‘Allah Allah’ diyerek birbirlerini öldürüyor”
Ortadoğu’nun kan gölüne döndüğünü ve bazı ülkelerin de buna benzinle gittiğini belirten CHP Lideri, “Bütün 81 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Ortadoğu’yu kan gölüne kim çevirdi. Kim silah gönderdi? Komşuda yangın çıkarsa bir şey yapmasak bile 1 kova suyla gideriz. Suriye’ye silahlar, bombalar atılıyor dendi. Atan kim, egemen güçler. Suriye’de kim yaşıyor, Arap halkları. Ölen kim olursa olsun ama ölen Allah’ın yarattığı en değerli varlık insandır. Egemen güçler silahla oradaki insanları öldürüyor. Onlar silah satıyor, Arap dünyası ‘Allah Allah’ diyerek birbirlerini öldürüyor. Oturup düşünmemiz lazım. Egemen güçlere neden kendilerini muhtaç hissediyorlar. Ortadoğu’da savaş varsa gelin kardeşim 4 devlet bir araya gelin akılla mantıkla sorunu çözün. Ama neden illa Amerika ile Rusya neden. Bunu anlamıyorum” ifadelerini kullandı.
“Egemen güçler İslam dünyasında bombalarını deniyor”
CHP’nin iktidara gelmesi durumunda Ortadoğu’yu barış gölüne çevireceklerinin sözünü veren Kılıçdaroğlu, daha sonra şunları kaydetti:
“Ortadoğu’yu bir barış gölüne çevirmek bizim borcumuz olacaktır. Egemen güçler elimize silah verirse kabul etmeyeceğiz. İslam dünyasında bombalarını deniyorlar. Irak’ta nükleer silah var dediler Iraklılar öldü. Suriye’de kimyasal silah var dediler Müslümanlar öldü. Kız alıp vermiyor muyuz, düğün dernek yapmıyor muyuz Suriyeliler. Benim Hatay’da işim, barış, kardeşlik için var. Kimsenin etnik kimliğiyle işim yok. 3 buçuk milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. Suriyelilere 30 milyar dolar harcadım diyor ama hesabı verilmiş değil. Bunlar vatandaşın parası. Onlar bizim akrabamız ama Ortadoğu savaşını bitireceğiz, Suriye’yi yeniden inşa edeceğiz ondan sonra Suriyeli kardeşlerimize ülkenize gidin diyeceğiz. Kardeşlik ve dostluk devam edecek. Sözüm sözdür ama bunu yerine getirmem için bana yetki ve sorumluluk vereceksiniz. Devleti yönetirsen malı götüreceksin. Benim inancım ve ahlakım buna izin vermiyor. Doğru durmaya özen gösteriyoruz, doğru duracağız. Devlet yönetimde liyakat esastır. Devlet, kin ve öfkeyle yönetilmez. İşi ehline teslim ettiğiniz zaman devlet, devlet olur. Savaş biterse bölgeye huzur gelir.”
“Ben barıştan ve kardeşlikten yanayım”
Öte yandan Kılıçdaroğlu, ABD güçlerinin Suriye’yi gece yarısı vurması konusuna da değinerek, “Ben desteklemiyorum. Ben barıştan ve kardeşlikten yanayım. Bugün o bomba yarın öbürü bomba atar. Ölen benim akrabamdır, ölen bir insansa ben içime sindiremem. Atatürk’ün bütün hayatı savaş meydanlarında geçti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ’Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir’ der. Savaşa karşıyız, savaş olmasın, huzur içerisinde kardeşçe yaşayalım” diye konuştu.
NEHİR,YEREL SEÇİMLERDE HATAY GENELİNDE BAŞARI ÇITAMIZI ARTIRMALIYIZ
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Törende konuşarak belediye hizmetlerini sıraladı. Nehir konuşmasında” Sayın Genel Başkanım,Genel Başkan yardımcılarım, Kadın kollarım, İl Başkanım, İlçe Başkalarım, milletvekili arkadaşlarım, Belediye Başkanlarım mevkidaşlarım, muhtarlarım,Sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri , Belediye meclis üyelerimiz, basın emekçisi arkadaşlarım, değerli konuklar ve sevgili Hataylılar , bu güzel günde hepinizi sevgiyle saygıyla ve gururla selamlıyorum.
Bugün hayırlı bir gerekçeyle bir aradayız. Büyükşehir Belediyemizin, Arsuz, Defne ve Samandağ ilçemizin hayata geçirdiği projelerin açılışını yapacağız. Tabi partimizin sloganı olan “Türkiye’nin birleştirici gücü” bana göre şahsıyla özdeşleşen sayın genel başkanımızın aramızda bulunmasını ayrıca bir arada olmamızın en önemli gerekçesidir. Biz bir ilçe idik ve borç stokuyla, fiziki yapısıyla, şehir estetiği ile, personel birikimi ve donanımıyla kurumsal kimliği ile temsiliyeti ile kötü bir miras devralmıştık. Büyükşehir ve diğer iki ilçemizin ise yeni kurulmuş hamura, seçilen arkadaşlar şekil vereceklerdir. Biz ise onlardan iyi bir şehir üretecektik. Çok kolay olmadı. Samandağ ilçemizin yeniden yollarını yapmak, olmayan parklar üretip hizmete açmak, su sorununa çözüm getirmek, spekülatif gayrimenkul fiyatlarının makul sınırlarda kalması için oluşturulan alternatif imalat ve uygulamalar yapmak, biriken personel borçlarını ödemek, kurumlara olan borçları ödemek veya yapılandırıp düzenli ödeme yapmak. Bugün itibari ile vadesi geçmiş hiç borcumuz yok. Bütün bunları yaparken bir kısım gayrimenkul sattık. Ama değer olarak üç kat miktar olarakta 10 kat kadar belediyeye mülk edindirdik. Evet hiç kolay olmadı. Değerli halkımızın hep desteğini yanımızda gördük.
Hem sosyal ve Kültürel etkinlikler hem de bunların hayata geçirileceği mekanlar, salonlar ürettik. İyi insan yetiştirme sloganıyla Kreş açtık. Araç parkımızı yeniledik. Betonlaşma tehdidi altındaki tarım arazilerini korumak ve kaynak üretmek amaçlı toplu konutlar yaptık. Yenilenecek belediye hizmet binamızın imalatına başlama aşamasındayız. Kadın istihdamını teşvik amaçlı ipek köyü kurduk. Ve en önemlisi taşeron işçilerimizle ilk toplu sözleşmeyi imzalayan belediye olduk.
Değerli Genel Başkanım;
Biliyorum ki diğer arkadaşlarımızın da bu yönde ciddi çabaları ve çalışmaları oldu.
Hatay barış, kardeşlik, hoşgörü kenti. Ama içinde siyaset yoksa yönetimle, politik duruşla ilgili Hatay’da bu sınavı iyi veremedik. Bu alan dışında biz iyi kardeşiz. Farklılıklarımızdan keyif alırız. Rahatsız olmayız. Bunu da dışarıya anlatmaktan mutlu oluruz. Ama gelin görün ki hayatımızı birebir etkileyen , yaşam kalitemize etki eden kararlar, bu adil olmayan seçimler ve sonuçları üzerinden alınıyor. O zaman her birimiz gücümüzün farkında olarak bir arada birlikte çalışıp bugün karar almakta zorlandığımız Büyükşehir’de etkin olacağımız, daha adil davranacağımız, ayırmadan, öteki görmeden,hizmetin nereye yapılacağından çok gerekliliği üzerinden çalışmaların yapılacağı Büyükşehir istiyorsak daha güçlü gelmeliyiz. Karar alabilecek güçle gelmeliyiz.
Bunun içinde partimiz içindeki küçük ihtilaflar bir an önce sonlandırılmalı burada gördüğümüz birliği bir an önce tesis etmeliyiz. Ayrıca buradan hükümete iki lafımız olacak;
“Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet için duraklama dönemi diyorlar”.
Sizlerle birlikte açıktan Cumhuriyet değerlerini yok sayan bu anlayışı sandıklara gömeceğiz.
Eğitim sistemi çökmüş, bir an önce ayağa kaldırmalıyız,
OHAL bir an önce kalkmalı normal HALE gelmeliyiz.
Ekonomi bir an önce bu bataktan çıkmalı. Bunu hep birlikte başaracağız. Halkımıza kendimizi anlatacağız, birlik olacağız adil davranacağız ve çok çalışacağız.
ZİYARET VE ÇEVRESİ PARK- MEYDAN DÜZENLEME PROJESİ
Proje; Samandağ Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı, Doğaka iş birliği ile yapılmış olup, Deniz Mahallesi Hz. Hızır Makamı çevresi meydan, çocuk oyun alanı, park, seyir terası, yürüyüş yolları, ziyaret etrafı ve 3’ü otobüs için olan 53 araçlık otopark alanı düzenlemesini kapsamaktadır. 30000 M2 olan bu alanda 3000M2 meydan alanı, 2000M2 otopark alanı, 5000 metre kare park alanı, 4000 metre kare çocuk oyun alanı ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Proje ile güvenli yaya odaklı mekanların sirkülasyonu sağlanacak, oluşturulan meydan alanında düzenlenecek küçük yerel gösteriler ve seyir teraslı park alanları ile proje alanına çekicilik kazandırmıştır. Proje uygulama alanı 30.000 metrekare ,Proje maliyeti 2.200.000.00 tl’dir
PARKLARIMIZ
Çanaoluk mahallesi parkı ,Mağaracık mahallesi parkı,Ahmet Atakan Parkı,Hz.Hıdır Parkı ,Sutaşı mahallesi parkı 2 adet,Tekebaşı mahalle parkı,Ataköy mahalle parkı,Tomruksuyu mahalle parkı,Şükrü kanatlı mahalle parkı 2 adet ,Çiğdede mahalle parkı 2 adet , Uğur mumcu parkı tamamlanıp halkımızın hizmetine sunulmuştur.
SEMT PAZARI PROJESİ
Proje, Samandağ ilçesinde planlı kentleşme yönünde atılan somut bir adım niteliği taşımaktadır. Söz konusu proje ile vatandaşların ihtiyaçlarını daha kolay ve rahat bir şekilde karşılaması, pazardaki esnafın daha modern koşullarda çalışabilmesi, pazar yerinde ulaşım problemlerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Semt Pazarı Projesi Proje Uygulama Alanı : 7.102 metrekare Toplam Kamulaştırma bedeli 1.300.00.00 tl,projenin maliyeti 2.500.000.00tl,projenin başlama tarihi 01.06.2017, projenin bitiş tarihi 20.12.2017
ÇOK AMAÇLI MAHALLE SALONLARI PROJESİ
Söz konusu proje dâhilinde, binalar içerisinde Çok Amaçlı Salon, Zabıta Odası, Muhtarlık Odası ve dinlenme odası yer almaktadır. Binaların bahçesi, mahalle sakinlerinin dinlenebileceği bir park alanı olarak düzenlenmiştir. Çok amaçlı salonlar; taziye evi olarak, tiyatro, sinema gibi kültürel etkinliklerde ve mahalli müşterek nitelikli toplantılarda, mahalle halkı tarafından sıkça kullanılmaktadır. Projenin Amacı: Mahalle sakinlerinin kültürel etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir alan oluşturmak Proje Uygulama Alanı : Tekebaşı Mahallesi, Kuşalanı Mahallesi, Huzurlu Mahallesi, Mızraklı Mahallesi
Projenin maliyeti :800.000.00tl projenin başlama tarihi 15.11.2016 ,projenin bitiş tarihi :20.10.2018
SAMANDAĞ BELEDİYESİ İPEK KÖYÜ PROJESİ
Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği’nin başlattığı Samandağ Belediyesi İpek Köyü Projesi Mağaracık,Yaylıca’da devam ediyor. Projenin en büyük amacı yüzyıllardır devam eden ama ne yazık ki son yıllarda önemli derecede azalma gösteren Hatay-Samandağ İlçesi ipekçiliğinin yeniden canlandırılarak daha çok ipek koza sağlamak ve ipek dokumayı yaygınlaştırarak daha çok köy kadınına bu işi öğretmek. Projenin hedefi özellikle kırsalda kadına yönelik yerel istihdamı desteklemek. Samandağ’ın önemli yerel değerlerinden biri olan Samandağ İpeği’ni üreterek bu değeri yeniden koruma altına alarak kültürel mirasın devamlılığını sağlamak amaçlanmaktadır. Belediye ve Dernek kadınların özveri ile yaptıkları bu işlerde satış ve pazarlama konusunda da yollarını açmak hedeflenmektedir. Projenin maliyeti 80.000.00 tl,projenin başlama tarihi 25.04.2016 projenin bitiş tarihi :30.12.2016
KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVİ PROJESİ
Proje ile, Mülga Sutaşı Belediye hizmet binası, proje gereklilikleri doğrultusunda tadil edilerek kreş ve gündüz bakım evine dönüştürülmüştür. Ekonomik gücü yeterli olmayan ailelerin çocukları, anne ve/veya babası vefat etmiş olup bir yakını tarafından bakılan çocuklar, iki çocuğunu da gündüz bakım evine göndermek zorunda olan ailelerin çocukları, kadın sığınma evinde olan kadınların çocukları, ceza evinde bulunman hükümlülerin çocukları, şehit ve gazi yakınlarının çocuklarının kreş hizmetlerinden faydalanmaları için pozitif ayrımcılık uygulanmıştır. Tam kapasite ile hizmet vermekte olan kreş ve gündüz bakım evinde 8 personel istihdam edilmekte olup muhtelif mahallelerde yaygınlaşması öngörülmektedir. Proje uygulama alanı :Sutaşı mahallesi Belediye eski hizmet binası ,Projenin maliyeti 200.000.00tl,Projenin başlama tarihi :15.04.2016, projenin bitiş tarihi : 21.03.2017
26 HİZMET ARACIMIZI FİLOMUZA EKLEYEREK,HİZMET AĞIMIZI GÜÇLENDİRDİK
26 hizmet aracını filomuza ekleyerek, hizmet ağımızı güçlendirdik.
En etkin ve en kaliteli hizmeti vermek amacıyla araç filomuzu güçlendirdik.Araç filosunu- genişleten Samandağ Belediyesi, son model iş makinelerini bünyemize kattık.Samandağ Belediyesi, 26 yeni iş makinesini araç filosuna dahil ettik.Samandağ Belediyesi’nce alınan 15 adet Çöp Kamyonu, 1 adet Silindir, 1 Adet yol Süpürme aracı,4 Adet Damperli Kamyon,1 Adet Çekiçi Şasi araç ,1 Adet Greyder,2 Adet Kazıyıcı Yükleyici toplamda,1 adet Havuz tipi dorse, toplam 26 yeni iş makinesi ile ilçe genelinde vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz.
2. ETAP TOPLU KONUT PROJESİ
Proje Hakkında: İlçemizin tarım alanlarının korunarak betonlaşma baskısından kurtulmasının sağlanması hedeflenmektedir. Çarpık kentleşmenin önüne geçilerek, sağlıklı kent bir kent dokusu oluşturulmasına katkı sunacak bu proje ile 6000 metrekare donatı alanı ile park, otopark, spor alanları gibi mekanlar oluşturulması amaçlanmaktadır. Projenin Amacı: Yapılaşma yönünü, tarım alanlarından daha elverişsiz alanlara yönlendirmek, örnek çağdaş bir kent dokusu oluşturmak Proje Adı: 2. Etap Toplu Konut Projesi Proje Uygulama Alanı : 7.500 metrekare Toplam İnşaat Alanı: 24.200 metrekare Üretilecek Konut Sayısı: 113 Adet Projenin başlama tarihi 15.11.2016 projenin bitiş tarihi 20.10.2018
2. ULUSAL İPEK BAHARI FESTİVALİ
Festivalimiz Samandağ Belediyesi ve Kadın Dayanışma Derneği işbirliğiyle yapılmaktadır. 4-6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan festivalimize tüm halkımızı davetlidir.
BELEDİYE YENİ HİZMET BİNASI TEMEL ATMA TÖRENİ
Samandağ Belediyesi, doğa dostu, alışılmışın dışında yepyeni bir belediye binasını hayata geçirmek için çalışıyor.Farklı mimari özellikleri olan binada vatandaş daha hızlı ve kolay hizmet alabilecek.1970'li yıllarda yapılan ve bugün hizmet binası olarak kullanılan yapının çok ötesinde geleceğe yönelik,artan nüfusun ve gelişen teknolojinin gereklerine cevap verebilecek bir çalışma yapılıyor.Gelecekte de ilçenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir çalışma gerçekleştiriliyor.
Yeni Hizmet Binası, belediyenin artan mekan ihtiyacı sonrasında yeni bir yerde yeni bir anlayışla tasarlanmıştır. Kamusal işlevi nedeniyle bu yeni binanın gelişmekte olan bir bölgede ve o bölgeyi dönüştürebilecek potansiyelde olması öngörülmüş, ilçe genelinde de ortaya koyduğu 'yeni kavramlar' ile hizmet sunduğu kamuya öncü ve örnek olan anlayışla sürece başlanmıştır.
Uluslararası ölçeğin getirdiği doğal kaynakların akıllıca kullanımı ilkesi çerçevesinde sürdürülebilirlik bilincini kamuya daha kolay aktarabilmek için yeni yapılacak binanın 'yeşil bina' özelliklerini içermesi istenmiştir. Belediye Bünyesinde Hizmet veren 21 müdürlük odası , Meclis salonu,encümen toplantı salonu,Başkanlık odası ,sığınak,otopark,yemekhane’den oluşacak bina yaklaşık 7000 metrekare arazi içinde 3 kat toplam kullanım alanı 9.022 metrekare oluşuyor.” dedi.
(yarınki sayımızda törende yapılan diğer konuşmaları yayınlayacağız)

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

67.239 kişidir.