Image
14.09.2018 / 12:32 Okunma Sayısı: 363

KİRADA DOLAR YASAKLANDI

Samandağ Esnaf Dayanışma Platformu adına açıklamada bulunan Ali Nehir, Cumhurbaşkanlığı tarafından 12 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan kararda kira bedellerinin TL üzerinden yasallaşmasını değerlendirdi.
Nehir açıklamasında “Samandağ esnafının kanayan yarası olan fahiş kira bedeli ve döviz mağduriyetinin Türkiye’nin birkaç noktasında daha yaşandığını, Samandağ Esnaf Dayanışma Platformunun esnafın mağduriyetinin giderilmesi hususunda yürüttüğü mücadelenin yine Türkiye’nin bazı noktalarında yürütülmesi ses getirmiş olacak ki devlet bu konuda yasa çıkarma gereği duymuştur.
Günümüzde para kazanma hırsı vicdanı egale eden bir noktaya gelmiştir. Bu durum birçok esnaf ailesini ekonomik dolayısıyla manevi yönden etkilemiş sorunlara sebep olmuştur.
Gerçeği söylemek gerekirse Samandağ’ında bu konuda vicdanı ön plana almış sayılı mülk sahipleri oldu.
Biz Platform olarak gerek basın karşısında gerek birebir görüşmelerde bu duyarlı mülk sahiplerine teşekkür ettik.
Tabii sorun birkaç mülk sahibinin duyarlı olması ile çözülmüş değil lakin
mücadelenin sonuç vereceği ihtimalini arttırmıştır. Uzun vadede döviz ile fahiş kira sorununun ortadan kalkacağı kesindir, çünkü şartlar bu yöne doğru zorluyor. Ancak uzun vade yine birçok esnafımızın batmasına ailevi sorunlar yaşamasına sebep olacağından kısa vadeli çözüm birçok esnafı kurtaracaktır. Devletin Çıkardığı yasa bu vadeyi kısaltacak mülk sahipleri gereğini yapacaktır. Bu konuda Öncülük yapacak olan mülk sahiplerinin kendi ilçesinin ekonomisine, kendi kardeşinin mutluluğuna katkı sunacağını hatırlatır gereğinin acilen yapılmasını dileriz.” dedi.
CUMHURBAŞKANI KARARI YAYIMLADI
Türk Parsını kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karada değişiklik yapılmasına dair karar 12 Eylül 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. 07. 08 1989 tarihli ve 32 sayılı Türk parasının kıymetini koruma hakkındaki kararın 4. Maddesine aşağıdaki bent eklenmiştir. g) Türkiye’ de yerleşik kişilerin bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.
Aynı karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. Geçici Madde 8- bu kararın 4. Maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, bakanlıkça belirlenen haller dışında Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.
Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

51.046 kişidir.