Image
15.01.2018 / 10:12 Okunma Sayısı: 751

Kül 3am va unto bi 3khyer-1 (Her Yılınız Hayırlara Vesile Olsun)-Nedim KURTDERE

Bölgemizde ve Samandağ’da Arap Alevilerin Ras El Seni yeni yılı Rumi takvime göre 1 Ocak. Miladi takviminde 14 Ocak gününe denk gelir. Hatay, Samandağ, Çukurova bölgesi ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 14 Ocak günü Arap Alevileri geleneksel olarak Ras El Seni (Yılbaşı) yeni yılı her yıl kutlar. Dolayısıyla Samandağ’da yaşayan Arap Alevileri için 14 Ocak günü anlamlı bir gündür. Samandağ’da var olan kültür doku ve tarihi zenginlik Türkiye’de ve Dünyada bir örnektir. Samandağ bu örnek, yapı ve değerlerle aynı zamanda tüm insanlığa barış, huzur sevgi ve saygı mesajları sunmaktadır.
Ütopyamda kendimce içselleştirdiğim insan yaşamına layık ve güzel olan her şey. Bugüne özel insanlığın barış ve huzur içinde yaşama ortamını ısrarla gerçekleşmesini istediğim değerlerdir. Samandağ’da yaşanan güzelliklerin yazılması çok uzun zaman alır. Ancak yazılanlar bir çırpıda okunur. Samandağ kaleme alındığında yaşam tarzı ve içeriği akıcı, sürükleyici ve güzelliklerle doludur. Düşüncemde olan ve bugüne kadar algıladığım, öğrendiğim tüm güzellikleri sığdırmak gibi bir isteğim var bugün. Sığdırmak istediğim yazı sadece Arap Alevilerine değil bugüne özel olan yazım; Noel’lere, Paskalya, Meryem Ana, Ğadir Hum ve Kurban bayramlarına kadar uzanır. Evrensel statüde Orta Asya’dan Afrika’ya, Orta Doğu’dan Avrupa’ya ve tüm dünya halklarına güzellik mesajları iletmek gibi bir isteğim var. Irk, din, dil, mezhep, renk, cinsiyet ayırımı gözetmeksizin.
Bugün insanlık barış ve huzurun arayışı ve özlemi içinde olduğu bir dönemde Samandağ halklarından tercüman olsun. Bu özlem bu hasret bir an evvel son bulsun diyedir. Kul 3am va unto bi 3khyer. (Her yılınız hayırlara vesile olsun.
Ras el seni Yeni yıl kutlamalarında çok eski zamandan beri süre gelen bir tarih. Geleneksel olarak her yıl kutlanan Ras el seni Samandağ’da 14 Ocak sabahı herkes erken uyanır. Bayram kutlamasına gelecek misafirlere ikram hazırlığı telaşı ile başlar. Başta kolonya, Şamiy (içli köfte), kake (Kalın simit), sade, tatlı ve etli börek çeşitleri ile sofra donatılır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra misafir kabulüne başlanır. Dost akraba tanıdık ve çocuklar dâhil olmak üzere yediden yetmişe herkes şenlik havasında ev ziyaretlerine başlar. Bayramlaşma gününde sevgi ve saygı en üst düzeydedir. Öncelikle küçük yaştakiler yaşça büyük olan akrabalarını ziyaret ederek bayramlarını kutlar. Sokakta karşılaşan insanlar birbirlerinin bayramlarını kutlamalarda eksik kalmaz. Çocuklar büyüklerinin elini öperek bayram kutlamasına karşılık gelenek gereği harçlık alır. Yüzyıllar öncesine dayanan bu gelenek günümüze kadar devam etmekte.
Marya Teyze ile Mehmet Ali arasında yaşanmış küçük bir diyalog. Öykü dayanışma örneklerini tüm gerçekleriyle yansıtıyor. Bu nedenle farklı renklerin bir zenginlik olduğu anlaşılması adına önemsenmeli diye düşünüyorum. Çünkü insan doğumundan sonra belli bir yaşa kadar ne din, ne dil, ne ırk nede mezhep bilmez. Samandağ’ın bir mahallesinde yaşayan yedi yaşında çocuğun bayram kutlama günlüğünü irdelersek eğer sanırım insanlığı kutsayacağımız, her şeyden önce insanlık gelir diyeceğimiz ve kimseyi ötekileştirmeden bir arada yaşayabileceğimizin bir kanıtı olsa gerek. Öykü Mehmet Ali ve Ras El Seni (Yeni Yılı) kutlaması:
Kıt kanaat geçinen ailenin küçük bireyi yeddi yaşında çocuk adı Mehmet Ali. Ailece Ras el seni bayramının anlam ve önemine yapılan hummalı hazırlıkların mutluluğunu yaşamakta. Mehmet Ali bayram öncesi akşamında mangalda pişirilen et ve zengin çeşitlerle kurulan sofrada karnını doyurur. 14 Ocak sabahın erken saatinde uyandığında bir bayram şenliği başlamıştır. Aile bireyleri ebeveynlerinin elini öper kutlar bayramı. Mehmet Ali istiftahını babadan aldıktan sonra bayram yolculuğuna çıkar. Mehmet Ali; Teyze, amca, hala, dayı konu komşu ayırt etmeksizin evlerin kapısını çalıp bayramlıklarını kutlarken kapısını çaldığı hiçbir evden eli boş çıkmaz. Mehmet Ali’nin cebi doldu taştı parayla mutluluktan dört köşe.
Mahalle sokaklarında yürüdükçe evinden uzaklaşıyor Mehmet Ali. Tanımadığı ve hiç geçmediği kiremitli bir evin kapısını çalar. Yaşlı Teyze kapıda yedi yaşında bir çocuk görür. Sabahın erken saatlerinde kimin ne olduğu sormadan buyur eder.
Yaşlı Teyze sorar Mehmet Ali’ye;
-Evet, Oğlum ismin nedir? Ne istersin?
-Mehmet Ali: Adım Mehmet Ali bayramınızı kutlamak için geldim ve (Arapça ile) Kül 3am ve unto bi 3kher. Elinizi öpeyim.
-Marya Teyze: Benim ismimde Marya, ımm şimdi anladım hoş geldin Mehmet Ali seninde bayramın kutlu olsun. Bu parada harçlığın olsun fakat bu ara börekleri daha yeni yaptım gel otur ikram edeyim.
Utangaç tavırlarıyla;
Mehmet Ali: Teşekkür ederim kahvaltı yaptım. Ziyaretlere devam edeceğim hoşça kal Marya Teyze.
Mehmet Ali küçük yaşta Bayramı kim kutladığını bilmiyordu Marya Teyzenin evine misafir oldu. Gelenek gereği aldığı harçlığa sevindi. Diğer tarafta Komşularda kutlanan bayrama saygı çerçevesinde dayanışma örneği gösteren Marya Teyze Hıristiyan.
Bugün büyüyen Mehmet Ali; Hıristiyanlığın en büyük bayramı olan Paskalya bayramını kutlar bir yaşa geldi, yaşayıp büyüdüğü mahallede Alevi bireyi olarak. Bölgemizde, Türkiye’de ve dünyada özlemle aranan ve birlikte yaşama kültürünü istediğimiz bu tablo değil mi? Bu güzelliklerin önüne geçen, bozan her kimse Suçludur ve affedilemez. Fakat mevcut tablonun büyütülmesine güzellik katılmasına ve olgunlaştırılmasına katkı sunacak olan herkes yüceltilir biline.
Güzel anılar insanın belleğine yerleşir tazelenir bayram günlerinde. Samandağ’da var olan çok eski tarihe dayalı birlikte yaşama kültürü bugünde aynı samimiyette, aynı güzellikte devam etmektedir. Bu anlayış sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya yansımaktadır. Bugün yönetenlerin izlediği politika ve çizdiği yörünge savaş ve şiddet üzerine kurgulanıyor ve sürecinde insanlığın ölümüyle sonuçlanıyor. Bugüne özel ölüm, acı ve gözyaşının yerine yarınlarımız barışın ve huzurun tesis edilmesi adına bir başlangıç olsun istiyorum. Barış ve huzurun yerine Savaşta ısrar eden yönetenlere niyetim Samandağ’dan mini ölçüde bir mesaj vermekti sadece.
Samandağ’dan tüm dünya halklarına Kul 3am va unto bi 3khyer (Her Yılınız Hayırlara vesile Olsun).
Nedim KURTDERE

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR