Image
02.04.2018 / 09:42 Okunma Sayısı: 502

LATİFECİLER MEZARLARI BAŞINDA ANILDI

Evlerinin önünde 1995 yılında katledilen Mehmet Latifeci ve babası Yahya Latifeci mezarları başında anıldı.
Anmaya, SYKP İl Eş Başkanı Hülya Kavuk, SYKP PM Üyesi Sevgi Kurtdere, HDP İl Eş Başkanları Kerem Nalbant, Sultan Başaran, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Akan Sönmez, SYKP Samandağ İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon, HDP ve SYKP Parti yöneticileri ile Latifecilerin yoldaşları katıldı.
Anmada Konuşan HDP İl Eş Başkanı Kerem Nalbant “ Latifeci o dönemde
özellikle halkların kardeşliğini baz alıp köprüler oluşturmak için ateşten gömlek giymişti. Latifecileri saygıyla anıyoruz, mücadelesi bizlere ışık tutacaktır.” dedi. Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Akan Sönmez “ Latifecileri saygıyla anıyoruz onların mücadelesi mücadelemize ışık tutacaktır. Yaşasın Halkların kardeşliği.” Dedi.
“KIZILDERE’ DEN SAMANDAĞ’ A MÜCADELE DEVAM EDİYOR”
SYKP adına konuşma yapan Ali Karasu Kızıldere’den Samandağ’a mücadelenin devam ettiğini belirterek “Arap halkının yiğit evladı Mehmet Latifeci ve babası Yahya Latifeci ve Kızıldere şehitleri şahsında tüm devrim şehitlerini anıyor ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz. 1995 yılında katledilen Mehmet yoldaşımız Arap Alevilere dönük asimilasyonu ve derin güçlerin Türkiye halklarını birbirine kırdırma politikalarını gördüğü ve gerici-inkarcı bu zihniyetin karşısında ikirciksiz tavır koyduğu için hedef haline geldi. Latifeciler bu bedeli ödedi. Arap Aleviler Latifeci’nin çaktığı o kıvılcımı bir ateşe çevirdi. Şimdi kimliğimizi, kültürümüzü, dilimizi daha çok sahipleniyoruz. Buradan ruhları bizimle olan Latifeci yoldaşa bir kez daha söz veriyoruz: Halkların kardeşliği, eşitliği ve özgürlüğünü nakşettiğin o bayrağı yoldaşların taşımaya devam ediyor. “Sevgili dostlar, çok kötü ve karanlık bir dönemden geçiyoruz. Dün kanla, katliamlarla ve imhayla politika icra edenler bugün de işçi, kadın, genç, çocuk katliamları ve savaşta ısrarıyla aslında bir ölüm makinasına dönüşmüş durumdalar. Bu politikaları eli kanlı çetelerle ortaklaşıp sadece Türkiye halklarına değil, Ortadoğu halklarına da ölümü dayatıyorlar. İşte bizler Latifecilerin mücadelesini, Türkiye de vücut bulan gericiliğe, inkarcılığa karşı yürütüyoruz. “Bugün Latifeci yoldaşın uğruna can verdiği halkların tüm renkleriyle eşitliği, temsiliyeti, özlemi devrimci mücadelede somutlaştı. Arap, Kürt, Türk, Ermeni, Sünni, Alevi, Süryani, Hristiyan… tüm halklar, tüm emekçiler din, dil, ırk ayırımı yapmadan faşizme karşı dimdik duruyor ve tek gerçek seçeneği oluşturuyor. Latifecilerin anısına ve mücadelesine sahip çıkmak, bugün emekçilerin ve ezilenlerin mücadele birliği zemini daha güçlü katmayı gerektirir. Latifeciler yolumuzu aydınlatıyor. Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” Kızıldere şehitleri yolumuzu aydınlatıyor Yaşasın Devrim Yaşasın Sosyalizm ” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından anma, slogan ve marşlarla sona erdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR