Image
14.06.2018 / 11:05 Okunma Sayısı: 5285

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ, BELİRTİSİ, TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Magnezyum, vücudun tüm önemli organlarının düzgün işleyişi için gerekli olan önemli bir mineraldir.
Bu nedenle magnezyum eksikliği hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Magnezyum düşüklüğünde ise eksikliğinde ise halsizlik, baş ağrısı, sinirlilik, kaslarda kramp gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Şayet magnezyum eksikliği tedavi edilmezse göğüs ağrısı, nefes almakta güçlük çekme ve vücudun birçok organında geri dönüşü olmayan hasar gibi daha şiddetli semptomlara yol açabilir. Uzmanlar normal magnezyum değerlerinin, desilitre başına 1.7 ila 2.2 miligram olduğunu bildiriyor. Magnezyum seviyesin desilitre başına 1.7 miligramın altına düşmesi ise magnezyum eksikliği olarak kabul edilir. Magnezyum eksikliğinin tıbbi adı Hipomagnezeminidir. Magnezyum eksikliği olup olmadığı kan testi ile tespit edilebilir.
Günlük magnezyum ihtiyacı ne kadardır?
Yetişkin erkekler günde en az 400 ila 420 miligram magnezyum almalıdır. Yetişkin kadınların günlük magnezyum ihtiyacı ise 310 ila 320 miligramdır Hamilelikte magnezyum ihtiyacı ise günde 350 ila 360 miligrama yükselir. En iyi magnezyum kaynakları olarak yeşil yapraklı sebzeler kuruyemişler, baklagiller soya ürünleri, tahıllar, avokado, muz ve kuru kayısı sayılabilir.
Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?
Depresyon, Astım, Hipertansiyon (Tansiyon yükselmesi), Kalp Hastalıkları, Migren, Hipoglisemi (Şeker düşmesi), Böbrek Hastalıkları, Osteoporoz (Kemik erimesi), Karaciğer Hastalıkları, Diyabet (Şeker hastalığı)
Magnezyum eksikliği nedenleri nelerdir?
Yeterli miktarda magnezyum içeren gıdalar tüketmeme, Kötü beslenme alışkanlığı (marketlerde satılan abur cuburları sık tüketme), Aşırı stres, Çay, kahve ve kola gibi kafeinli gıdaların sık tüketimi, Alkol kullanma, Yaşlılık, Diüretik (idrar söktürücü) ilaçların kullanılması, Devamlı potasyum ve kalsiyum eksikliği olanlarda, Cisplatin isimli kanser ilacını kullananlarda, Magnezyumun bağırsaklardan emiliminin bozuk olması (bağırsak hastalıkları), Kullanıllan antibiyotiklerde Gentamisin, amfotensin, siklosporin gibi maddelerin bulunması, İshal ve kusma gibi vücuttan mineral atılmasına neden olan olaylar, Sigara içme, Böbrek problemleri, Uyuşturucu bağımlılığı, Rafine şeker, beyaz un gibi gıdaların aşırı tüketimi, Sindinm sistemi ve bağırsak problemi gibi magnezyum emilimini engelleyen sorunlar, Kullanılan ilaçların yan etkileri
Magnezyum eksikliği belirtileri
Halsizlik, İştahsızlık, Saç dökülmesi, Adet dönemlerinin sancılı geçmesi, Sinirlilik, gerginlik, Baş ağrısı, Uyuşma ve karıncalanma, Ellerde ve ayaklarda üşüme, Tansiyon yükselmesi, Kabızlık, Sırt ağrısı, Tuz ve tuzlu gıdalar tüketme isteği, Depresyon, Kramp girmesi, Huzursuz bacak sendromu, Kan şekerinin yükselmesi, Çarpıntı, Vertigo hastalığı, Kusma, Tırnakların uzamaması, Uykusuzluk (İnsomnia), Kalp atışında anormallikler, Migren hastalığı, Kısırlık, Kemik erimesi, Konvülsiyon (Havale geçirme), Zihin bulanıklığı, Kalsiyum eksikliği, Kalp sağlığında sorunlar yaşama, Solunum sorunları, Baş dönmesi, Yorgunluk, Potasyum eksikliği, Tansiyon yükselmesi, Hafıza zayıflığı, Mide bulantısı
Magnezyum eksikliği nasıl tedavi edilir?
Magnezyum eksikliğiniz varsa bu durumun neden kaynaklandığının tespiti ve tedavisi için bir Dahiliye (iç hastalıkları) doktoruna başvurmalısınız. y Muz, ıspanak, pazı, kabak çekirdeği, badem: ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, kurubaklagiller, tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler ( nane, roka, pancar yaprakları gibi), çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakao avokado, yoğurt, incir, susam ve siyah fasulye gibi magnezyum açısından zengin gıdalara günlük beslenmede ağırlık vermek de magnezyum eksikliğini tedavi edebilir.
Alkol ve sigarayı bırakmalı.
Aşırı magnezyum düşüklüğü varsa damar yoluyla kişiye magnezyum verilebilir. y Küveti suyla doldurup için 2 su bardağı epsom tuzu atıp, doktorunuza danışıp bu suda 10-15 dakika bekleyin. Epsom tuzu da magnezyum eksikliği tedavi yollarındandır.

 

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

92.109 kişidir.