Image
16.07.2018 / 09:28 Okunma Sayısı: 224

MAZLUM ÇİMEN KONSERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen akşam etkinlikleri programında yer alan sanatçı Mazlum Çimen konseri ilgi gördü.
13 Temmuz akşamı Ali İsmail Korkmaz Festival Alanında gerçekleşen Mazlum Çimen konserinden önce yerel sanatçılarımızdan Kıvanç Yılmaz sözü ve gitarıyla sahne aldı. Ardından yerel sanatçılarımızdan Edip Can müzik grubu Arapça şarkılarıyla izleyenleri coşturdu. Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Kurtuluş Okur’ un kapanış konuşmasının ardından sevilen sanatçı Mazlum Çimen alkışlarla sahneye çıktı. Mazlum Çimen’in güzel türkülerine izleyenler eşlik etti. Programı sunan Nurettin Bolat okuduğu şiir izleyenler tarafından beğeni aldı. Kapanış konuşmasını yapan Kurtuluş Okur “
Bu yıl 19. sunu yapmakta olduğumuz Evvel Temmuz festivaline hepiniz hoş geldiniz. Atalarımız ve büyüklerimiz Evvel Temmuzu davullar zurnalar eşliğinde burada aileleri, sevdikleri, dostları ile birlikte kardeşçe, coşkuyla kutlarlarmış.12 Eylül faşist darbesi döneminde yasaklanan uzunca yıllar boyunca kitlesel olarak kutlanamayan Evvel Temmuz bayramını, kültürümüze sahip çıkmak ve yaşatmak adına, 19 yıl önce başlatılan etkinlikler sizlerin desteği ve katılımı ile bölgede sürekliliği olan önemli bir festival haline dönüşmüştür.Halkların kendi kültürlerini yaşatıp faklı kültürlerle buluştuğu bu tür organizasyonlar dayanışmayı,kardeşliği ve paylaşımı arttıracaktır. Akdeniz Kültür ve dayanışma derneği olarak kültürümüzü gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak adına ana dil konusunda hassasiyet göstermekteyiz. Çocuklarımız anadilimiz olan Arapçayı öğrenememektedir. Arapçayı öğretmek adına evlerimizde Çocuklarımızla Arapça konuşalım Arapça konuşmaları konusunda teşviklerde bulunalım. Ortaokullarda yeterli sayı oluştuğu takdirde seçmeli ders olarak Arapça dersi verilmek zorundadır. Öğretmen yok gibi mazeretlere kulak asmadan seçmeli dersi Arapça dersini seçelim. Bölgemizde kardeş Suriye halkları üzerinden çirkef, kanlı, kirli bir vekalet savaşı yürütülmektedir. Bu savaş bölge halklarına acı, gözyaşı, sefalet ve yıkımdan başka bir şey getirmemiştir. Bölgemizde barışın, serginin hakim olmasını, acılı annelerin göz yaşının dinmesini, yaraların sarılmasını savaşın bitmesini istiyoruz. Buradan hep birlikte Savaşa Hayır Diye haykırıyoruz. FETÖ ile mücadele kapsamında ülkemiz OHAL ile yönetilmektedir. OHAL bahane edilerek Kanun Hükmünde Kararnameleri kendilerine muhalif devrimci, demokrat, ilerici; öğretmenleri, siyasetçileri, gazetecileri, akademisyenleri, aydınları sindirmek yıldırmak için bir araç olarak kullanıyorlar. Haksız yere tutuklu olan akademisyen, gazeteci, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasetçi, öğrenci ve sendikacıların özgürlüklerine kavuştuğu, insanların düşüncelerini özgürce ifade edebildiği, demokrasinin ve özgürlüklerin hakim olduğu bir ülke istiyoruz. İlçemizin çağdaş yaşanabilir bir kent olması için gerekli olan tüm yatırımların bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. İlçemizde yapılacak olan yatırımlar için proje aşamasında doğal çevre, insan uyumunun göz önünde bulundurulmasını istiyoruz.Yapılacak icraatlar halka rağmen değil toplumsal uzlaşı sağlanarak planlanmalı ve uygulanmalıdır.Bu konuda yerel yönetimlerin hassasiyet göstermesini istiyoruz. Sarayların ve Saltanatların tahakkümü ve baskısı altında yaşadığımız bu kara günlerin bittiği aydınlığın ve demokrasinin hakim olduğu yarınlar dileyerek hepinizin bayramını kutluyorum.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

51.052 kişidir.