Image
14.02.2018 / 10:03 Okunma Sayısı: 397

MESLEKLER ÖĞRENCİLERE ANLATILDI

Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Jan Suphi Beyluni Anadolu Lisesince organize edilen “ Mesleki Tanıtım Günleri “ Samandağ Kültür Merkezi Salonunda dün gerçekleşti.
Samandağ’da bulunan liselerin 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen etkinliğe, ilçe milli eğitim müdürü Hilmi Kapo, okul müdürleri,
öğretmenler ve öğrenciler katıldı. etkinliğe meslek erbabı olarak, öğretmenlik mesleğinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, Avukatlık mesleğinde Av. Süleyman Bedir Abacı, Eczacı mesleğinde Ecz. Ali Deniz, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Atiye Sönmez Erdoğdu, Mimarlık mesleğinde Mimar Gizem Cabbaroğlu, Diş Hekimliği mesleğinde Diş Hekimi Besim Bağdadioğlu, Bilişim teknolojilerinde Bilişim öğretmeni Aytaç Eryılmaz, inşaat Mühendisliği mesleğinde Haydar Karaali konuşmacı olarak katıldı. etkinliğin açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo “ Bu etkinliği öğrencilerimize meslekler konusunda ufuklarını açmak ve meslekleri tanıtmak amacıyla düzenledik. Davetimize icap edip gelen ve öğrencilerimize meslekleri konusunda aydınlatıcı bilgiler verecek olan değerli meslek erbaplarına çok teşekkür ediyorum. Değerli öğrenciler siz bizler için çok değerlisiniz. Geleceğimiz sizlere emanettir. Bunu sizleri ve Samandağ için yapıyoruz. Hayatta başarılı olmak için önce kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Hepinizin bahtı ve yarınları mutlu güzel olsun” dedi. Kapo, konuşmasında ayrıca meslek seçiminin asıl öneminin zorlama, aileyi mutlu etmek ve ya popüler meslek seçmenin değil isteyecekleri/ istedikleri, mutlu olabilecekleri ve ya kendilerini yeterli hissedecekleri meslekler seçmeleri olduğunu belirterek öğrencilere buna göre davranmalarını ve çalışmalarını istedi.

Eczacı Ali Deniz, eczacılık mesleği ile ilgili genel bilgi verdi. Fakülteden mezun olunca serbest eczacı olabileceklerini, bunun dışında ise belli danışmanlık mesleklerini yapabileceklerini belirtti. Eczacılığın pek çok farklı olarak hem ticaret yani esnaflık hem de sağlık bakanlığına bağlı bir bölüm/meslek olduğunu belirtti. Üniversite eğitimi ile ilgili bilgilendirmede bulunarak kimya sevenlerin çok rahat ve severek okuyabilecekleri bir bölüm olduğunu, %50 mesleki % 50 teorik çalışma gerektirdiğini belirtti. Mesleği ile ilgili son gelişmelerden bahsederek (nüfusa dayalı eczane açılması) bunun mesleğin dezavantajı olduğunu belirtti ve artık her istenilen yerde eczane açılmayacağını sözlerine ekledi.


Diş hekimi Besim Bağdadioğlu, diş hekimliği ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Eğitimin hem teorik hem de mesleki eğitime yönelik olduğunu ve disiplinli bir eğitim verildiğinden ilk 3 yıl tıp ile benzer dersler alındığını ancak son 2 yılda daha çok pratik yaptıklarından bahsetti. Mezun olduktan sonra serbest çalışabileceklerini, hastanelerde iş bulabileceklerini ve ya akademik çalışmalarına devam edebileceklerini belirtti. Diş hekimliğini tıptan ayıran en büyük farkın ilk yıldan itibaren pratik derslerinin olduğunu sözlerine ekledi.

Avukat Süleyman Bedir Abacı, 4 yıldır Samandağ’da olduğunu belirttikten sonra, avukatlık mesleğinin kısa bir tanımını yaparak kendine göre avukatlığın ne olduğundan bahsetti. Normalin üzerinde akademik ve sözel zeka, başkalarını etkileyebilme gibi özelliklere sahip olmaları gerektiğinden bahsetti. Avukatlık mesleğinin gelişimi ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Avukatlığın hem serbest bir meslek olduğunu hem de devlete/ baroya bağlı bir meslek dalı olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca cübbedeki yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ceza davalarını, siyah rengi yasaların otoritesini sarı rengi ise adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını, kamu hizmeti olduğundan cübbenin cepleri, bağımsız olduğundan düğmelerinin olmadığını belirten Abacı, avukat cübbesi hakkında bilgi verdi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Atiye Sönmez Erdoğdu, iktisat tanıtımı ile ilgili görevlendirildiğini ancak iş bulma imkanının muhasebede daha fazla olması nedeniyle muhasebeden daha fazla bahsedeceğini belirtti. Üniversitede en çok zorlanılacak bölüm olduğunu ancak mezun olduktan sonra en fazla hazın alınacağı bölüm olduğundan bahsetti. İktisadın tanımını yaparak her ne kadar akla matematik gelse de her alanda kullanıldığından bahsetti. Mezun olduktan sonra olabilecekleri meslekler hakkında bilgilendirmede bulunuan Erdoğdu, hangi işi yapacak olursanız olun bilgisayar kullanımını özellikle exel programının çok iyi bilinmesi gerektiğini belirtti.
Mimar Gizem Cabbaroğlu 4 yıldır işlettiği bir ofisinin olduğunu belirtti. Mimarlık mesleğinin tanımını yaptı ancak TDK’ nın tanımının çok yanlış olduğunu sözlerine ekledi. Kendisine göre mimarlığın ne olup ne olmadığından bahsetti. Mimarlıkla mütahitliğin bir tutulmaması gerektiğini bu iki meslek arasında büyük fark olduğunu, hayal gücü ve tasarımın çok önemli olduğunu belirtti ve eğer mesleki kazanç düşünerek mimarlığı seçeceklerse bunun zor olduğunu, bu sebeple farklı meslek seçimine yönelmelerini istedi.
İnşaat Mühendisi Haydar Karaali Mesleği ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak, inşaat mühendislerinin her türlü yapım alanında çalışabileceklerini belirtti. Karaali İnşaat Mühendislerinin sadece büroda değil sahada da çalışmalar yaptıklarını belirterek kendisinin 3 yıldır Belediyede çalıştığını sözlerine ekledi.
Bilişim Teknolojileri alanında konuşan Aytaç Eryılmaz; kısa bir video gösterimi sundu ardından, mesleki hayatı ile ilgili bilgilendirme de bulundu. Öğrencilerin hangi bölümü seçerlerse seçsinler bilişim ile ilgileneceklerini belirtti. Bilişimin mevcut olanın üzerine bir şey koymak değil yeni şeyler üretmek olduğunu ve sadece bilgisayarla ilgili olmadığını da belirten Eryılmaz, yeni şeyler üretmeye hazır değillerse, herkesin yürüdüğü yoldan gidiyorlarsa bilişimden uzak durmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından öğrenciler meslek erbaplarına meslekleriyle ilgili sorular yöneltti. Konuşmacılar, öğrencilere hayatın içinden örnekler vererek yanıtlar verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

83.169 kişidir.