Image
24.02.2018 / 10:04 Okunma Sayısı: 1232

MKÜ’de “Psikolojik Danışmada Gestalt Temelli Teknikler” Konuşuldu

MKÜ PDR Topluluğu ve Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezinin davetlisi olarak Mustafa Kemal Üniversitesine gelen TED Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Havva Voltan Acar, “Psikolojik Danışmada Gestalt Temelli Teknikler” konulu konferans düzenlendi.
Konferansa Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Veysel Eren, Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Yusuf Önlen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, akademisyenler, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sezai Demir ve Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Seyhan Yılmaz’ın yapmış oldukları konuşmaların ardından bir konuşmaya yapan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya: “ Bizim için en önemli şey vatana hizmet, işini en iyi yapan kimse o önemlidir. Öğrencilere tavsiyede bulunmak istiyorum derslere iyi çalışmak lazım kaliteyi arttırmak lazım. Eğitimde ülkemizin en önemli sorunu kalite yönünde dünya standartlarının altında kalmasıdır. Nicelik olarak değil nitelik olarak sayıyı arttırmamız gerekiyor. Bu noktada hem öğrencilerimize hem de onları yetiştiren hocalarımıza büyük sorumluluk düşüyor. Üniversitemizde bu sorumluluk bilincini gördüğüm için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.
Prof. Dr. Nilüfer Havva Voltan Acar konuşmasında “Psikolojik danışma genellikle kendimizi tanıma fırsatı bulduğumuz, farkındalıklarımızın arttığı bir süreçtir. Psikolojik danışmaya gelenler normal insanlardır. Psikolojik danışma bir koruyucu ruh sağlığı, önleyici ruh sağlığı hizmetidir. Örneğin ergenlik çağı ya da emekli olmuş biri yaşadığı sürece adapte olabilmek için psikolojik danışmaya ihtiyaç duyabilir. Özellikle psikolojik danışman olacakların böyle bir süreçten geçmeleri gerekir. Kendilerini daha iyi tanıma ve farkındalıklarını artırmak için bu gereklidir. ” Dedi.
Gönüllü danışanlara dayalı olarak psikolojik danışma yapan Voltan Acar, sahneye çıkardığı gönüllü danışanlar üzerinden örnekler sergiledi. Konferans, gelen soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR