Image
14.02.2018 / 10:07 Okunma Sayısı: 363

OPERASYON VE GÖZALTILARA TEPKİ

22 Ocak tarihinde İnsan hakları Derneğinde Emek ve Demokrasi güçleri tarafından düzenlenen Afrin Savaş’ına Hayır açıklamasına katılanlar dün sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında, ilçemiz avukatlarından Çetin Sakalı, Adnan Eryılmaz bulunmakta olup, aynı zamanda, SYKP İl yöneticisi Talat Oruç ile beraber bir çok isim arandıkları adreste bulunmadıkları edindiğimiz bilgiler arasında.
Gözaltılarla ilgili Emek ve Demokrasi Güçleri Adına açıklamada bulunan Mahir Gülbul “ 22 Ocakta İnsan Hakları Derneğinde Emek ve Demokrasi güçlerinin düzenlediği “Afrin Savaşına Hayır” açıklamasına katılan herkese bu sabah operasyon düzenlendi. Gözaltına alınanlar arasında Disk Genel-İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat CAN, HDP İl Eş Başkanı Sultan Başaran, HDP İl Yöneticileri Dİlek Dablan, Seher Cevheroğlu, SYKP İl Eş başkanı Hülya Kavuk, HDP Defne İlçe Eş Başkanı Mithat Mirioğlu, HDP Samandağ İlçe Eş başkanı Adnan Eryılmaz, , İHD ve Eğitim-Sen üyesi Servet Üstün Akbaba, SYKP üyeleri İzzet Koldan ve Gülşen Yılmaz, Aka-Der üyesi Mehmet Ali Ceylan, BES Adana Şb. Yön. Kurulu üyesi Deniz Polat, Sodap üyeleri, Eğitim-Sen Üyeleri Nidal Çay, Gülizar Işık Çay, Avukat Çetin Sakallı, HDP üyesi Salman Altınöz var. Operasyon sırasında evlerinde bulunmayan arkadaşlarımızın da arandığı bilgisine ulaştık. Ayrıca diğer illerde de savaş karşıtı paylaşımlarından dolayı yine bu sabah çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Görünen o ki AKP-MHP bloğu 2019 seçimlerine giderken savaş politikasını sürekli kılıp OHAL’li de arkasına alarak önündeki tüm engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır. Bizler gözaltına alınan ve evleri aranan arkadaşlarımız gibi savaşa karşı çıktığımızın tekrar altını çiziyoruz. Darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile toplumsal muhalefeti baskılayıp savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alan hükümet ve ortakları şunu bilmelidir ki Hatay halkı savaştan bıkmıştır. Medyanın ve hükümet aygıtlarının tüm manipülasyonlarına rağmen gerçek şu ki; savaş acıdır, ölümdür, sefalettir. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.” İfadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR