Image
11.10.2018 / 10:40 Okunma Sayısı: 356

ORUÇ, İŞÇİ ÖLÜMLERİNİ MECLİSE TAŞIDI

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hatay'da peş peşe yaşanan iş kazaları ve işçi ölümleri üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplandırılması istemi ile soru önergesi verdi.
Oruç, soru önergesinde “ Geçtiğimiz birkaç gün içinde Hatay’da peş peşe iş cinayetleri yaşandı.
Hatay'ın Samandağ ilçesinde Özer Dadük yaşamını yitirirken; Hatay'ın Defne ilçesinde işçi Fatir Murioğlu hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayımladığı rapora göre, Eylül ayında Türkiye genelinde en az 157 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti ve en çok kayıp inşaat sektöründe yaşanmaktadır.
Bu gerekçeyle;
1. Hatay’da işçilerin hayatlarını kaybettikleri inşaatlar Bakanlığınızca işçi sağlığı güvenliği önlemleri bakımından denetlenmiş midir? Söz konusu inşaatlarda en son ne zaman denetim yapılmıştır?
2. Yaşanan iş cinayetlerine ilişkin inşaatın sorumluları ve sahipleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu soruşturma hangi kapsam ve içerikte yürütülmektedir, hangi aşamadadır?
3. Soruşturma başlatılmamış ise bunun gerekçesi nedir?
4. Bakanlığınızca iş cinayetlerini önlemek amaçlı nasıl çalışmalar yapılmakta, hangi önlemler alınmaktadır?
5. İş cinayetlerini önlemek amacıyla yapılan/yapılacak çalışmaların finansmanı için yeterli bütçeyi ayırmayı/planlamayı düşünüyor musunuz?
6. Hatay’da yapılan inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin yapılıp yapılmadığı Bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir?” ifadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

83.166 kişidir.