Image
10.04.2018 / 11:42 Okunma Sayısı: 455

PASKALYA (DİRİLİŞ) COŞKUYLA KUTLANDI

Hıristiyan Aleminin en büyük bayramlarından biri olan Paskalya (Diriliş) geçtiğimiz Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gecede, İlçemiz Cemal Gürsel Mahallesinde bulunan St. İlyas Kilisesinde coşkuyla kutlandı.
Sabaha karşı saat 03:00 ‘da kiliseye gelmeye başlayan vatandaşlar, kilise papazları Abdullah Yumurta ve Dimyan Yakupoğlu’nun yönettiği Bayram Ayini’ne katılarak mumlar yaktı ve dualar okudu.
Hazreti İsa’nın dirilişi temsili gerçekleştirildi. Ardından evlerde
rengarenk boyanan yumurtalar ilahiler eşliğinde tokuşturuldu. Havai fişek gösterisi gerçekleşti. Sabaha kadar süren kutlamanın ardından herkes birbiriyle bayramlaştı. Kutlamalara öğleden sonra “ Ba3üd” ile devam edildi. Kutlamaya, İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, SGK Müdürü Gülay Ateş, Cemal Gürsel Mahallesi Muhtarı Selim Meynioğlu, Samandağ Hıristiyan Cemiyet Başkanı Dr. Dimyan Emektaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İş Adamı Mahir Hilenoğlu, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, İyi Parti İlçe Başkanı Seyran Miçooğulları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cemiyet Başkanı Emektaş “ Paskalya Bayramı Hıristiyan Aleminin en büyük bayramıdır. 3 gün önce çarmıha gerilen İsa Mesih’in bugün göğe yükselişini kutluyoruz. İsa Mesih bize şunu buyurdu “ Birbirinizi sevin ve affedici olun “ bu duygularla herkesin Paskalya Bayramını kutlar, tüm insanlara barış, huzur ve sağlık getirmesini temenni ediyorum. “ dedi. Paskalya Bayramı ile ilgili bilgi veren Samandağ Ortodoks Kilisesi papazları Abdullah Yumurta ve Dimyan Yakupoğlu “Hıristiyan geleneğinde 60 günlük oruçtan sonra işkence haftası(Hz. İsa’ ya yapılan işkence) Hz. İsa 3 gün çarmıha gerilir. Cuma günü cenazesi kılınır ve cumartesiyi pazara bağlayan gece dirilir. İşte bu diriliş için bütün dünyada Hıristiyan alemi bayram kutlamaları yapıyor. Kutlamalarda yumurtanın anlamı şu: Yumurtayı kırarak içinden çıkan civciv misali Hz. İsa da mezarı bu şekilde kırar ve canlı bir şekilde göğe yükselerek ölümü yener. Herkesin bayramını kutlar, bayramın barış, sağlık ve mutluk getirmesini diliyoruz.” ifadelerine yer verdiler.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR