Image
11.07.2019 / 09:18 Okunma Sayısı: 215

SAMANDAĞ BELEDİYESİNDEN UYUŞTURUCU PANELİ

Samandağ Belediyesi meclis üyelerinden oluşan Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu tarafından düzenlenen panel Yeni Çarşı BSM’de gerçekleşti.
Psikolog Erkan Suadiye Moderatörlüğünde yapılan panele konuşmacı olarak Uz. Klinik Psikolog Melis Gümüşçetin, Psikiyatr Ahmet Fırıncıoğulları, Psikolog İrfan Küçük, Eğitim Danışmanı Erkan Tuncay katıldı.
Paneline İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Başkan Yardımcısı Aydın Duran, CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Kimyonşan, DSP Samandağ İlçe Başkanı Haydar Süslü, Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.
Başkan Eryılmaz: Uyuşturucu sadece tek yönlü olarak mücadele edilecek bir konu değil.
Sunumlardan önce konuşma yapan Belediye Başkanı Eryılmaz panelistlere teşekkür ederek “Kısa bir süre önce ilçe örgütümüzün uyuşturucu ile mücadele ile ilgili bir panel gerçekleştirdi. Çok önemli bir konu olması sebebiyle bunu birkaç gün sonra yeniden gündeme getirmek istedik. Uyuşturucu sadece tek yönlü olarak mücadele edilecek bir konu değil. Çok kollu bir mücadeleyi gerektiren bir sorun. İlkokul çağlarındaki çocuklarımızın içine düşürüldüğü büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu sadece bizim bu bölgeye yönelik bir tehlike değil, ülkenin genelinde yaşadığımız bir sorun. Hatta bütün dünyayı tehdit eden bir sorun haline geldi. Ülkemizin kanayan yarası olan madde bağımlılığı gün geçtikçe gençleri hayattan koparmaya devam ediyor. Özellikle Samandağ’da yıllardır devam eden madde bağımlılığı sorunu sosyal yaşamı da derinden etkiliyor. Bu soruna kalıcı olarak çözüm üretmek ve yaşanabilir bir ilçe yaratmak istiyoruz. “ dedi.
Eryılmaz, 20 yıllık avukatlık mesleği sürecinde bu tür davalarla çok karşılaştığını tedaviye ihtiyacı olan gençlere sahip çıkmak ve ilgili kurumlara sevki konusunda yardımcı olduklarını ifade etti. Devletin uyuşturucu ile mücadele konusunda bir politikasının olmadığını belirten Eryılmaz “Uyuşturucu müptelası sadece bireyin, sadece ailenin, sadece toplumun bir takım kurum ve kuruluşlarının mücadele edeceği bir alan değil.
Topyekun mücadeleyi gerektiren hatta başından beri devletin yapacağı bir politikayla başarıya ulaşabileceğimiz bir konu. Dolayısıyla gerek yaptırım konusunda, gerek bu bataklığa saplanmış olan çocuklarımızın tedavi süreci ile ilgili devletin daha net, daha somut bir politika geliştirmesi gerekiyor.
Samandağ gibi homojen, herkesin birbirini bildiği, tanıdığı bir ilçede bu uyuşturucunun bu kadar yaygınlaşması gerçekten düşündürücü. Üzerinde durulması, düşünülmesi ve bütün toplumun sorumluluk alması gereken bir konu olduğunu burada ifade etmek istiyoruz. Biz, belediye olarak bu konuyla alakalı üzerimize düşen her türlü görev ve sorumluluğu yerine getireceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bu toplumun bütün bileşenlerine, bütün katmanlarına bu konuda duyarlı olmaları çağrısında bulunuyorum. Devletimize de bu bataklığa düşmüş olan gençlerimize sahip çıkma, bunun önüne geçme ve bunun tedavi süreciyle ilgili olan kısmı konusunda acil bir devlet politikasını hayata geçirmesi çağrısında bulunuyorum. Ben tekrardan panelist arkadaşlarımıza duyarlılıklarından, size de katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Kaymakam Kütük: Bilmediğimiz konularda ahkam kesmekten ziyade bu işin uzmanlarının tavsiyelerine uyalım.
İlçe Kaymakamı Murat Kütük konuşmasında “Uyuşturucu, maalesef toplumun tek kurumunun, tek sosyal kuruluşunun ya da bir tek kesimin görevi değil. Uyuşturucu ve bağımlılık konusu ele alınırken toplumun bütün kesimlerine, bütün kurumlarına görev düşen bir sorumluluk sahası muhakkak vardır. Tek bir kurumun mücadelesini beklemek yetmez, o kurumun mücadelesi sadece tek yönlü olur. Sağlık kuruluşları sadece tedavisi ile mücadele eder. Ruhsal durumlar gibi uyuşturucuya iten sosyal ve ailevi sebeplere bakmak gerekir. Hayatın her alanında uyuşturucu ile mücadele edilmelidir. Bizim yazın ve kışın uyguladığımız çeşitli önlemler var.
Sosyal Yardımlaşma Vakfı vasıtasıyla liseli çocukların ne yapmak istediklerini araştırdık. Saz çalmak isteyen saz, gitar çalmak isteyene gitar aldık, karate yapmak isteyeni karate kursuna gönderdik. Biz talep olan her konuda hem çocuklarımızın vakit geçireceği hem de öğrenebileceği faaliyetleri planlama konusunda her türlü imkana sahibiz. Bu durumda olan çocuklarımızın ilgi alanlarına dair her türlü kursu, her türlü semineri açma imkanımız var.
Yeter ki sizlerden talep gelsin, yeter ki çocuklarımız buna meyilli olsun. Uyuşturucu ile mücadele çok zor ve hassas bir konu. Bilmediğimiz konularda ahkam kesmekten ziyade bu işin uzmanlarının tavsiyelerine uyalım. Panelimizin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”ifadelerine yer verdi.
Tamimi: Uyuşturucu sorunu ile mücadelede küçük, büyük demeden her çabanın desteklenmesi gerekiyor
Samandağ Belediyesi Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Sözcüsü Cem Tamimi “Toplumumuzun ciddi sorunlarından bir tanesi olan uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele, çok bileşenli ve çok katmanlı bir mücadeledir. Bu sorunla özellikle kamu ve yerel organizasyonların birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Ama yine de bu sorunla mücadele için küçük büyük demeden harcanan her çaba önemlidir.
Ayrıca yapılan araştırmalar da gösteriyor ki uyuşturucuya başlayan gençlerin ailelerinin çok büyük bir kısmı ‘beni çocuğum asla yapmaz’ diyen ailelerdir. Bizim burada bu konudaki farkındalığı artırmak için yapacaklarımız çok küçük bir fayda sağlasa dahi bu bizim için bir kazançtır dedi”. Günümüzde artık ilkokul çocuklarını bile tehdit eden bu soruna sırtımızı dönmememiz gerektiğini söyleyen Tamimi; “ Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele çok boyutlu bir mücadele olmasına rağmen başlangıç noktası belki size çok klişe bir laf gibi gelebilir ama ailelerdir. Burada en büyük görev ailelere düşüyor.
Toplum ve aile yapısın etkileyen bu sorun ilçemizde de gittikçe daha çok aratarak kendini göstermeye başladı. Bu sorun hem asayiş ve güvenlik, hem de sağlık sorunlarını içinde barındırıyor. Ayrıca şöyle bir gerçek var ki; suça sürüklenen çocuk kavramını da uyuşturucu ve madde bağımlılığından daha farklı düşünemeyiz. Bazen bunu da sorunun içerisinde değerlendirmek gerekebiliyor dedi.
Samandağ CHP İlçe örgütü tarafından geçtiğimiz Cuma günü ilçemizde düzenlenen panelde Ankara Baro Başkanını ağırladığını söyleyen Tamimi: “Ankara Baro Başkanı konuşmasında, örnek olarak Ankara’da uyuşturucu ile alakalı soruşturma geçiren çocuk sayısının 190 bin olduğunu belirtti. Bu çok ürpertici bir rakam. Böyle bir sorun panel ile çözülmez diyen arkadaşlarım, tabi ki kendilerine göre haklı olabilirler ancak; bu sorun ile mücadelede küçük, büyük demeden her çabanın desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Az önce de belirttiğim gibi bu konuda ailenin ve eğitimin bu sorunlarla mücadelede en başta olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sorun sadece polisiye veya adli önlemlerle çözülebilecek bir sorun değildir.” dedi.
Panelde Uz. Klinik Psikolog Melis Gümüşçetin “Ergenlik döneminde madde kullanımı”, Psikiyatr Ahmet Fırıncıoğulları “Bağımlılıkta tanılama ve tedavi”, Psikolog İrfan Küçük “Madde bağımlılığında ailenin rolü” Eğitim danışmanı Erkan Tuncay “Hayır Diyebilmek” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.
Sunumların ardından panelistler katılımcıların sorularına yanıtladı.
Panel sonunda Olcay Bozkurt(Ğantor)’un yazıp yönettiği, Mehmet Atalay (Turabi), Hatice Kara, Meryem Düzgün, Emel Marmara, Özge Cemali, Mehmet Ali Çıkar, İnci Gül Kazan, Gülçin Kazan, Gülcan Tarhana ve Olcay Bozkurt(Ğantor)’un rol aldığı “Gökkuşağı” isimli skeç sergilendi.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

103.801 kişidir.