Image
13.03.2018 / 09:43 Okunma Sayısı: 409

SAMANDAĞ CHP UYUŞTURUCUYA DİKKAT ÇEKTİ

Samandağ CHP İlçe Örgütü tarafından uyuşturucuya dikkat çekmek amacıyla halkı bilgilendirme çalışması gerçekleştirildi.
Atatürk Mahallesi’ nde bulunan Pazar yerinde bir araya gelen İlçe Başkanı Turgay Abacı, Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Belediye Meclis Üyesi Selva Oruç, İlçe yöneticiler ve partililer halka broşür dağıttı.
CHP Samandağ İlçe Örgütü tarafından Uyuşturucu ve Madde bağımlılığıyla ilgili etkin mücadele yapmak amacıyla hazırlanan broşürde şu bilgiler yer alıyor.
Çocuğunuz neden uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaya başlayabilir?
Uyuşturucu ve
uyarıcı maddeler, çoğunlukla ülke genelinde olduğu gibi maalesef ilçemiz genelinde de ergenlik çağına giren gençler tarafından kullanılmaktadır. Ergenlik döneminin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Kimlik bulma ve kendini tanıma çabasında ki genç beklenmedik duygusal tepkiler verebilen, çoğunlukla isyankar bir tutum sergileyen, endişeli ve öfkeli durumdadır. Bu dönem ailenin geri plana düşüp, arkadaş çevresinin önem kazandığı bir dönemdir. Bu sebeple arkadaş grubu aileler için tehdit edici görülebilir. Zira buradan öğrenilecek bir kötü alışkanlık, kalıcı hale gelebilecektir.
Ergenlik dönemindeki gençle uyuşturucu maddeler ve bunların olumsuz etkileri üzerine konuşmaktan çekinmeyin. Ancak bu konuşmaların klişe ve korkutma odaklı olmasından ziyade gerçek bilgilere dayalı olmasına dikkat edin. Zira hala çocuk yerine konulduğunu düşünen gencin söylediklerinizi önemsememesi yüksek bir ihtimaldir. Bu dönemde dış görünüşlerine de gereğinden fazla önem verdiklerinden, bu maddelerin dış görünüşlerini olumsuz anlamda nasıl etkileyeceğini vurgulayın.
Bağımlılık yapıcı maddeler, ara sıra kullanılsa bile vücuda hızla zarar verir.
Doğru bilinen yanlışlar:
“Benim iradem güçlüdür, ben bağımlı olmam"
Herkes bağımlı olabilir. Bunun irade güçlülüğü ya da zayıflığı ile bir ilişkisi yoktur.
"Madde kullanımı arkadaşlık ilişkilerini arttırır."
Madde kullanımı arkadaşlık ilişkilerini artırmaz.
Madde etkisi altındayken insan diğer insanlarla daha kötü iletişim kurar.
"Bağımlılık yapıcı madde kullanmak insanın sosyal çevresinin genişlemesine yardımcı olur."
Sosyal çevreleri zamanla ya daralır ya da benzer maddeleri kullanan kişilerden oluşur. Popüler insanlar yaşamlarım doğru alışkanlıklarla ve güzelliklerle dolduranlardır.
“Bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz"
İlk kullanımdan sonra kişi madde kullanımından artık korkmaz ve kullanımın devamı gelir.
"Ottur, zararı yoktur. bağımlılık da yapmaz"
Uykusuzluk, sinirlilik gibi şiddetli psikolojik yoksunluk belirtileri ortaya çıkar ve çok kuvvetli ruhsal bağımlılık oluşur.
"Madde, sadece kullanan kişiye zarar verir"
Bağımlı birey, toplumsal üretkenliğini kaybeder ve tüketen bir insan olmaya başlar. Maddeyi temin etmek için suç işlemek zorunda kalır. Ayrıca madde için ödenen para doğrudan veya dolaylı yollardan terör örgütlerinin finansmanını sağlar.
"Ara sıra kullanmakla bir şey olmaz"
Bağımlılık yapıcı maddeler, ara sıra kullanılsa bile vücuda hızla zarar verir ve ara sıra kullananların çoğu bağımlı hâle gelir.
Bağımlılık nedir?
Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.
Aşağıdakilerden sadece 3'ünün 12 aylık bir süre içerisinde görüldüğü kişi bağımlıdır.
Kullanılan madde miktarının sorunlara rağmen giderek artırılması. Bırakma çabalarının boşa çıkması. Maddeyi sağlamak, kullanmak veya bırakmak için çok fazla zaman harcanması. Sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azaltılması veya bırakılması. Kişinin tasarladığından daha fazla madde kullanması.
Bağımlılık yapan başlıca maddeler:
Uyuşturucular, Sigara, Alkollü içecekler Reçete ile alınması gerektiği hâlde doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar, Bazı yapıştırıcılar, tiner ve çakmak gazı gibi uçucu maddeler, Uyarıcı ve hayal gördülmesine sebebiyet veren maddeler
Bağımlı olan kişinin...
Kendine güveni azalır, kontrolü zayıflar. Prensipleri ve değerleri yok olmaya başlar. İdealleri ve geleceği ile ilgili ümitleri yıkılır. Kullandığı maddeler bağışıklık sistemini zayıflatır. AİDS, frengi, verem, hepatit B ve C, kanser, kangren gibi birçok ölümcül hastalığa kapılma riski artar.
Böylece bağımlı kişi...
Maddeyi alabilmek için önce mevcut parasını bitirir. Çevresindekilerin değerli eşyalarını ve paralarını çalmaya başlar. Hırsızlık, gasp, yankesicilik vb. suçlara karışır. Suç işlerken yakalanır ve özgürlüğünü kaybeder. Sağlığını ve en sonunda da hayatını kaybeder.
Kendimi nasıl korurum?
Madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolu hiç başlamamaktır.
Riskli ortamlardan uzak durun!
Riskli ortamlara girmeyebilirsiniz. “ Riskli ortamlarda olumlu alışkanlıklara sahip arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz.” Bağımlılık yapıcı maddeyi denemenizle ilgili teklifte bulunulduğunda net bir ifadeyle "Hayır!" deyip ortamı terk edebilirsiniz.
“Hayır!" Deyin!
İstenilen şey önceliklerinizle ve yapmak istediklerinizle çelişiyorsa, size veya başkalarına zarar verebilecek bir şeyse kesin bir dille "Hayır!" demelisiniz. Yaşam becerilerinden biri olan "Hayır!" demeyi öğrendikçe, kontrol duygusu ve özgüven artar. "Hayır!"diyemeyen kişi bağımlılığın ilk adımı olan deneme teklifine karşı koyamayacaktır. Uyuşturucu madde kullanan kişiler tedavi olabilir. Kişi bu maddeleri bıraktıktan sonra, hiçbir zaman tekrar kullanmamalıdır. Bir kez kullanması, onun eski günlerine dönmesine ve yıkıcı sonuçlaryşamasına neden olabilir.
Tedavinin başarısında en önemli etkenler şunlardır:
Kişinin tedavi olmayı istemesi. Kişinin maddeyi bırakmaya kendini hazır hissetmesi
Bağımlılığın zararları nelerdir?
Bağımlılık bir beyin hastalığıdır
Madde Bağımlılığının Etkileri
Uyuşturucu maddeler beyni ve onun çalışma sistemini değiştirdiklerinden dolayı bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık tedavisi zor bir hastalıktır.
IQ seviyesinde gerileme, Koordinasyon ve kontrol kaybı, Korku ve öfke, Hafızanın erimesi, Solgun cilt ve ciltte kırışıklık Döküntü ve sivilceler Cilt yaşlanması, Nefes darlığı, Akciğer hastalıkları, Ağız kokusu ve gırtlak kanseri, Diş çürümeleri, dişeti hastalıkları, diş kaybı, Kalp krizi ve koma
Çocuğunuzun uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı nasıl tespit edilebilir?
Çocuğunuzun madde kullanıp kullanmadığının tespitinin en kesin yolu, kan ve idrar testleridir. Ancak madde kullansın kullanmasın, ergenlik çağındaki bir gençten bu testlerin yapılmasını isteme veya onu buna zorlama çok doğru bir yaklaşım değildir. Rahatsızlanması sonucu bir sağlık kurumuna gitmesi gerektiğinde, fazladan bu testler de yapılarak gencin haberi olmaksızın madde kullanıp kullanmadığı öğrenilebilir. Bunun yanı sıra bir takım davranışsal ipuçlarıyla da bu durumu kesin olmasa da tespit etmek mümkündür. Eğer çocuğunuz sürekli uykulu, halsiz ve yorgun ise; eskiye oranla daha içine kapanık veya daha agresifse; okul durumu bir anda kötüleşmeye başladıysa veyahut devamsızlığı arttıysa; özetle eskiye kıyasla makul kabul edilemeyecek değişiklikler sergiliyorsa madde kullanıyor olabilir.
Eğer çocuğunuz sarma adı verilen ve bir kaç dakika içerisinde ayaküstü bile hazırlanabilen sigaralardan kullanıyorsa daha dikkatli olmakta fayda var. Zira yaygın bir şekilde gençlerin bu sigaraların içerisine uyuşturucu maddeler ilave edebildiği ve ailelerinin bu durumdan haberdar dahi olmadığı bilinmektedir.
Çocuğum uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıyor, ne yapmalıyım?
Bu durum ilk sizin başınıza gelmedi, öncelikle soğukkanlı olup çocuğunuza daha fazla zarar verecek ve onu uyuşturucu maddelere daha fazla itebilecek şekilde tepki göstermemelisiniz. Tek başınıza hareket ederek, yasaklar koymak ve cezalar vermek suretiyle kimyasal bir bağımlılığı yenebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla profesyonel desteğe yani sağlık kurumlarına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Başınıza bir iş geleceğinden, karakol ve adliyelerden, komşu-eş-dost-akrabanın ne diyeceğinden çekiniyor olmanız sorunu sadece ertelemeniz anlamına gelir. Bir an önce yardım almanızda fayda var.
Tehdit etmeyin
Tehdit kısa bir süre için çocuğunuz korkutmaya yarar; ama etkili olmaz. Çünkü adı üstünde "tehdit"tir. Söylediğiniz şeyleri gerçekleştirmediğinizde de yaptığınız her türlü uyarının zamanla ciddiye alınma olasılığı düşer. İstediğinizi ve bunu neden istediğinizi ona anlatır ve beklentilerinizi onun potansiyeline göre belirlerseniz çocuğunuzun bunları yerine getirme olasılığı artar.
Örnek olun
Çocuğunuzun kötü alışkanlıklar edinmesini istemiyorsanız davranışlarınızla ilk önce siz ona Örnek olmalısınız. Alkol ve sigara kullanmayarak örnek olabilirsiniz.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR