Image
10.08.2018 / 09:13 Okunma Sayısı: 559

SAMANDAĞ’IN SAHİLİ VE ÜRÜNLERİ DÜNYAYA TANITILIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi EXPO ve Gastronomi ekibi Samandağ sahilinde ilçemizin yerel ürünlerini ve sahilini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla çekimler gerçekleştirdi.
Çekimlerde, Samandağ Gastronomi, Turizm ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Gül Rencüs ve Neslihan Sağaltıcı, HBB Expo ve Gastronomi Ekip Başkanı Ömer Faruk Çelebi, Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi proje uzmanı ve mutfak şefi Celil Erkan hazır bulundu.
HBB Expo ve Gastronomi Ekip Başkanı Ömer Faruk Çelebi,  kendilerini ilçemizde ağırlayan Samandağ Gastronomi, Turizm ve Kültür Derneği yöneticilerine teşekkür etti.
Çelebi; Dünyaya Samandağ’daki Gastronomi Derneğini tanıtmak, Hatay’ın Akdeniz’e kıyısı olduğunu göstermek ve 1001 rekli sebze ve meyvesi ile Hatay’ın doğal sebze bahçesi olan Samandağ’ a vurgu yapmak amacıyla burada olduklarını belirtti. Çelebi açıklamasında “Büyükşehir olarak amacımız; gastronomi kenti olarak her ilçede bir gastronomi derneği kurmak, gatronomiyi sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak halkın sahiplenmesini sağlamak. Böylece 100 bin köylü kadınımıza mutfak sertifikası verelim. Ve öyle bir kent olalım ki yalnız yemekleri ile değil tarladan sofraya, sofradan damağa kadar her şeyi dünya standartlarında ve kalitesinde derneklerle, kadınlarımızla, köylülerimizle birlikte organize bir şekilde yapalım. Bunu Hatay’dan başka hiçbir yer gerçekleştiremez. Çünkü burası sihirli, büyülü bir kent. Yani emin olun 26 tane UNESCO gastronomi kentiyiz hepsinden daha çok şanslıyız. Bütün iş mobilize olup, organize olmak. Belki annesinin bir yemeği vardır, özel bir ürün yetiştiriyordu. Bunu dünyaya pazarlayalım. Ben kendi küçük bahçemde 80 tür yetiştiriyorum. Ziraatçi arkadaşlardan öğrendiğim buralarda 300’ e yakın tür üretmek mümkünmüş. Niye bunu yapmayalım. Ve dünyayı şaşırtmamız lazım. Bizim bu zengin yemeklerimizin, 100 çeşit sebze, 80 çeşit meyve, baharatlarımız, kendi ürettiğimiz zahterimizden maydanozumuza kadar yalnız Türkiye’ ye değil Dünya’ ya da göstermemiz lazım. Sadece ilçelerimizle değil bütün ülkeye yayarak diğer şehirlerle koordinasyon içine girerek, Türkiye’ yi Fransız Mutfağı, Çin Mutfağı gibi kendi mutfağımızıda bir marka haline getirip uluslar arası arenaya neden sokmayalım. Bizim çabamız derdimiz bu. Bunu başaracak altyapımız, heyecanımız var. Yeter ki Samandağ Gastronomi Derneğimizin daha da büyümesi, aktif hale gelmesi ve Samandağ’ da yetişen ürünlerin, bu bereketli toprakların zevkini ve lezzetini herkese tattırmamız lazım.” Dedi. Samandağ Gastronomi, Turizm ve Kültür Derneği yönetim kurulu adına açıklama yapan Gül Rencüs “Hatay Büyükşehir Gastronomi ekibini burada ağarlamaktan büyük onur duyduk. Doğal ve tarihi mekanları, kumu, denizi ve güneşiyle birlikte Samandağ’ın lezzetlerini tatmaları için bütün herkesi ilçemize bekliyoruz” dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

91.032 kişidir.