Image
08.01.2018 / 10:25 Okunma Sayısı: 612

Yeniden Umut Işığı - NEDİM KURTDERE

Eski yılı geride bırakmak ve yeni yıla geçmek için kutlamanın adı Noel (Yılbaşı). 2017 yılını geride bırakalı bir hafta oldu ve yeni yılının ilk haftasındayız. Acısıyla tatlısıyla geride bıraktığımız kocaman bir zaman dilimi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni yılın başlangıcında insanlık; insanlığın refahı, huzuru ve mutluluğuna en güzel edebi kelimelerle süslenerek temenni sundu. Toplum yeni yılı karşılama heyecanıyla dertlerini, sorunlarını, sıkıntılarını bir nebzede olsa bir kenara bıraktı. Kimileri evlerde aile bireyleri ile bir arada toplandı sofralar kuruldu. Kimileri ise gazinolarda müzik eşliğinde eğlenerek yeni yılı karşıladı. Sohbet ve eğlence bir arada gecenin geç saatlerine kadar devam etti. İnsanların geleceğe dair taşıdığı umut ise yüz simalarından okunuyordu adeta.
Filozof Seneca umudu kaybetmemek adına öncelikle söylediği sözü hatırlatmak isterim. “Varacağı limanı bilmeyen bir yelkenli için hiçbir rüzgâr elverişli değildir.” Türkiye AKP Hükümetinin yönetimiyle 2018 yılına geçti. Bu nedenle AKP hükümetinin yönetimiyle birlikte yanlışlıklar yaşadığımız felaketler zincir halkaları gibi günümüze kadar yansıtıldığını görürüz. Ekonomik yapının günden güne dibe vurduğu, işsiz kalan insanların arttığı, Eğitim kalitesinin düşürüldüğü, dış siyasetin çöküşü ve daha birçok sayacağım konular. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmasına sebep başı çeken R.T. Erdoğan ve AKP Hükümetidir.
AKP Hükümeti yönetimiyle dibe vuran Ekonomi yapısının kanıtı ortadadır. Yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılan zamla günümüzün Türkiye yaşam şartlarında kıyaslandığında trajikomik bir durumdur. Mesela, Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırında dört kişilik bir ailenin sağlıklı dengeli ve yeterli beslenmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması 1.567 TL. Gıda harcaması ile birlikte giyim, yakıt, elektrik, su, ulaşım sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise 5.105 TL'dir. Bu verilerle Türkiye’nin açlık ve yoksulluk sınırının insan onurunun gerektirdiği yaşama şartları için gerekli harcama tutarını ortaya koymaktadır.
2014 tarihinde Manisa Soma İlçesinde Maden Ocağında 301 işçinin ölümüyle sonuçlandıktan sonra taşeron işçiliğin sorunları gündeme alınmıştı. Dolayısıyla AKP Hükümeti Taşeron işçiliği ile ilgili sözde hakkaniyetli davranacak çözüm üretecekti. Faciadan günümüze kadar geçen zamanda bugün ortaya çıkan sonuç yine açlık yine yoksulluk. Çözüm aynı yani sorunların çözümünü çözümsüz bırakmak. Eski veya yeni yıl ne olursa fark etmiyor aç sefil yoksul kalan yine işçi sınıfı. AKP’nin zihniyeti ve yönetim anlayışını beklemek umut etmek demek ki, saflıktan öte bir şey değildir.
Evet; AKP kötü yönetiyor ve başarısız. AKP’nin içinde olan bu kişiler para, şöhret, yönetme hırsı gibi şeyler yüzünden başlayan davranışlarını, arzularını elde ettikten sonra yönetimi bırakmazlar. Çünkü bu saatten sonra amaçları elde etmek değil, ondan başka kimsenin sahip olmamasını sağlamaktır. Bu yüzden mücadele edilmesi gereken kavram açlık, yokluk, yoksulluk, savaşlar, sefalet veya baskı değil. Mücadele edilmesi gereken kavram sözüm ona AKP Hükümetidir.
İnsanlar umutla karşıladığı 2018 yılı geleceğe dair umut ışığı olabilir mi? Geleceğe umudu olan insanların umudunu kırmak ne haddime. Geleceğe dair umutla bakmak insan olarak başta gelen temel değerlerimizden birisidir. Yeni yılla birlikte ilkyazımda çok güzel şeyler yazmak isterdim. Mesela Türkiye kültür zenginliğiyle dünyada örnektir. Yaşam felsefesinde insan sevgisi vardır. Kardeşçe bir arada yaşamı benimsemiş barışa olan inancı günümüze kadar yeşertmiştir. Olmazsa olmazı olan bu değerlere sahip olan toplum; bugün ve gelecekte mutlu olma şansına sahip. Şans kelimesi saydıklarım değerlere zayıf ve cılız kalır. Tek kelime ile toplumun yaşamı mutluluk olmalıdır. Dolayısıyla Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Ermeni, Arap, Sünni, Alevi, Hıristiyan yani Türkiye’de yaşayan herkesin ilgisi gelecek olmalıdır. Mutluluğa erişmek için atılacak tüm adımların sağlam atılması dileğinde bulunarak.
Nedim KURTDERE

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR