Image
13.06.2019 / 10:02 Okunma Sayısı: 303

YILSONU SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün yılsonu sergisi açılışı dün yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşti. 
İlçe Spor Müdürü Oğuzhan Sudan, Kültür Merkezi Müdürü Murat Elataş, İlçe Kütüphane Müdürü İbrahim Kimyongür, Belediye Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, Daire Müdürleri, Okul Müdürleri ve çok sayıda kişi katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış programında konuşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Enver Canpolat “2018- 2019 Eğitim-Öğretim yılında açtığımız kurslardaki kursiyerlerimizin hazırladıkları ve içerisinde sevgi olan, Muhabbet olan, sabır olan ve en önemlisi de içerisinde emek olan sergimize hoş geldiniz.
Eğitim - öğretim yılı içerisinde Hayat Boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi arttırmak için kurumumuzca 158 kurs açılmış, bu kurslara 2789 kursiyer katılmıştır. Mesleki, sosyal ve kültürel beceri kurslarına öncelik verilmiştir.
Ayrıca çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik her türlü bağımlılıkla mücadeleye ilişkin farkındalık eğitimleri yapılmış ve yapılmaya da devam edilecektir. Bağımlılıkla mücadele çalışmalarında Samandağ Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ve Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğünün önemli destekleri olmuştur.
Kurumumuz, Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilmesi, toplumun eğitim ve refah seviyesinin artmasına katkıda bulunacak olan; Hayat Boyu öğrenme Genel Müdürlüğü, Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinde Hatay da en iyi kurumlar arasında yer almıştır.
Proje ile Kursiyerlerimizin Halk Eğitimi Merkezlerinde ürettikleri ürünlerini dijital teknoloji kullanarak internet üzerinde satabilmeleri sağlanmış ve bu konuda çalışmalarımız artarak devam edecektir. Önümüzdeki süreçte ise Milli eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonuna göre çalışmalarımızı devam ettireceğiz.
Gelişen ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda kendimizi yenileyerek nitelikli projelerin altına imzamızı atacağız.Tüm bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken yalnız değildik, sürekli yanımızda olan Kaymakamımız Sayın Murat Kütük’e, Belediye Başkanımız Sayın Refik Eryılmaz’a, İlçe Mili Eğitim Müdürümüz Sayın Hilmi Kapo’ya ,tüm Kamu Kurum ve kuruluş yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca, görevlerini büyük fedakârlıkla yapan İdareci, öğretmen ve Usta öğreticilerimize, özelliklede işin mutfağında yer alarak, zamanını, emeğini amaçlarımız doğrultusunda harcayan ve bu gururu bize yaşatan kıymetli kursiyerlerimize çok çok teşekkür ediyorum. Nice sergilerde buluşmak üzere, sizleri saygıyla selamlıyorum.” Dedi.
Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo yaptığı konuşmada “İlçemiz genelinde 158 kurs açılmış, bu kurslara 2040 kursiyerimiz katılmıştır. Temelde eğitim; örgün eğitim ve yaygın eğitim olarak iki başlık altında toplanır. Örgün eğitim; okullarımıza devam eden tüm öğrencilerimizi kapsar. Yaygın eğitim genelde halk eğitim merkezleri tarafından yürütülmektedir. Bu hizmet birçok alanda çeşitlilik göstermektedir, Bu hizmetlerden Samandağ halkımız kursiyer olarak yararlanmaktadır, Bu kurslarımızdaki amaçlar; Öğrenmenin yaşı yoktur ilkesi doğrultusunda kursiyerlerimizi topluma faydalı ve ilçe ekonomisine katkı sağlayan bireyler kazandırmaktır.
Ayrıca bu kurslarda ev hanımlarımızın ve genç kızlarımızın kendiişlerini kurmalarına yardımcı olmak ve aile ekonomilerine katkı sağlamaktır.
Halk Eğitim Merkezleri biçki-nakış kursları ile anılan yerler olarak bilinirdi. Artık; Halk Eğitim Merkezlerimiz her yaşa, ilgiye ve çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimlerin verildiği Hayat Boyu Öğrenme merkezlerine dönüşmüştür. Halk Eğitim Merkezleri; hayat boyu öğrenmenin gereklerini yerine getiren, her yaş ve her eğitim düzeyindeki vatandaşlarımızın ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda yetişmesini sağ|ayan bir kurumdur. Bu kurslara katılarak sertifikalarını a|an kursiyerlerimize hayırlı olsun, kurslarımızda emeği geçen öğretmen ve Usta öğreticilerimizi yürekten kutluyorum, başarılar diliyorum. El emeği, göz nuru ¡le sergimizin hazırlanmasında görev alan öğretmen ve usta öğreticilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.
İlçe Kaymakamı Murat Kütük yaptığı konuşmasında “Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü hayatın her alanında bir kurs açabilir. Yeter ki bunun usta öğreticisini ve kursiyerini bulsun. Bu sebepten dolayı hepimiz için çok kıymetli. Örgün eğitim kurumları anaokulunda başlıyor 12. Sınıfta bitiyor. Ama yaygın eğitim çocuk doğunca başlıyor yaşı kaç olursa olsun devam eden bir sistem içerisinde yer alıyor. Bu sebepten dolayı halk eğitimi önemsiyoruz.
Geldiğimiz günden bu güne de sağ olsun Müdür Bey fark yaratan projelerle karşımıza çıkıyor. Örneğin en son Devlet Hastanemizin Folklor Grubu Türkiye genelinde fark yaratan bir uygulama olarak karşımıza çıktı ve bizi mutlu etti. Umuyorum ki bundan sonra değişik projelerle, farklı kurslarla insanlarımıza daha güzel vakit geçirteceğiz, daha iyi ürünler üretmelerini ve gelirlerinin daha çok artmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Halk eğitim olarak bütün festivallerde yerimizi alalım, ürünlerimizi sergileyelim. Belediyemiz festivallerde Kültür Merkezi ve Halk Eğitim Merkezine stant ayırsın.
Vatandaşlarımızın yapmış olduğu ürünler nakite dönüşsün. Bütün kursiyerlerimize bir gelir olarak yansısın. Bu potansiyel Samandağ’ımızda var. Turist sayımız yeterli olmayabilir ancak yeni yapılacak Arsuz yoluyla, çevre yoluyla beraber Samandağ’ın turizm potansiyeli daha da artacak. Biz de bu şekilde sahillerimizde yapacağımız kıyı kenar içerisinde yapacağımız düzenlemelerle belediyemiz buralara parklar, satış alanları, kulübeler, piknik alanları her türlü gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra eminim ki bu salondaki sayı çok çok daha fazla olacak, ürünlerimizin sayısı artacak. Bizi oturtmayın, sürekli bize taleplerle gelin.
Halk eğitimi merkezini her konuda kullanabiliyoruz, bu fırsatı değerlendirmek lazım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından müzik dinletisi, folklor gösterisi gerçekleşti. Kurslara katılan en yaşlı kursiyer Edibe Suadiye ve en genç kursiyer Emre Ateş Ezdeşir’e plaket verildi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

92.098 kişidir.