07.03.2018 / 10:36 Okunma Sayısı: 721

Fizyoterapist Lider Miçooğulları

Doğumla gelen mutsuzluk:Brakialpleksus yaralanması

Merhaba sevgili okurlar.
DOĞUMLA gelmesi gereken mutluluktur aslında. Ancak yaşamın ilerleyen dönemlerinde karşımıza çıkan hastalıklar gibi doğumla da bunlar erkenden karşımıza çıkabilmektedir. Brakialpleksus denilen koltuk altındaki sinir demeti hasarının doğumsal problemlerle zedelenmesi sonucu hayata 1-0 yenik başlar bazı bebekler. İlerleyen yaşlarda travmaya bağlı da bu sinir ağı zedelense de doğumla gelenler istatistiksel olarak ağır basmaktadır.
Boyundan çıkan sinir kökleri koltuk altı bölgesinde büyük bir sinir ağı oluşturur. Bu sinirler kürek kemiği, omuz ve kol kaslarının hareketini ve duyusunu sağlar. Zedelenmesi durumunda kürek kemiği, omuz, dirsek, el bileği, el ve parmak kasları etkilenebilir. Zedelenmenin şiddetine ve sinirin zedelenen bölümlerine göre çalışmayan veya etkilenen kaslar değişiklik gösterir. Ters gelen doğumlarda gövdenin ve boynun yana aşırı eğilmesi ve baş ile gelen doğumlarda ise dışarı çıkış sırasında başın ve boynun aşırı yana eğilmesi ile sinirlere uygulanan germe sonrası oluşabildiği gibi, kilosu çok, annenin kalçasına göre iri ve kafası büyük bebeklerde de oluşabilir.
Doğumsal brakialpleksus lezyonları çoğunlukla zor doğumun bir komplikasyonu olarak, koltuk altındaki sinir ağının anormal çekilmesi (traksiyonu) sonucu meydana gelir. Bu sinirler boyun omurları arasından çıktıktan sonra birbirleriyle birleşerek bir ağ oluştururlar. Bu ağdan çıkan sinirler omuz çevresi, kol ve parmak kaslarını hareket ettirir. Yaralanma sonucunda üç ihtimal gelişir. Sinirin hafif gerilmesine bağlı geçici bir iletim kaybı, sinirin tamamen kopması, sinir kökünün spinalkorddan (omurilik) ovülsiyonu ayrılması. Bu yaralanmaların çoğunun nedeni doğum esnasında omuz ve boyundaki sıkışmalardır. Özellikle iri doğan bebeklerde sık gözlenir. Doğumsal sinir yaralanmalarında sonuç çoğunlukla iyidir. Çoğu olguda 1-3 ay içinde kendiliğinden iyileşme olur, ancak hastaların yüzde 20-30’unda kalıcı fonksiyonel bozukluk görülür. İyileşme oranları yaralanmanın bölgesine, yaralanma tipine ve şiddetine göre değişir.
Bu yaralanmalarda sık görülen belirtiler, bebeğin her iki kolunu eşit hareket ettirememesi, etkilenen kolda renk değişikliği ve şişlik, kol kaslarında hissedilen yumuşaklık, elin yumruk yapılamaması, parmak uzatılınca kavranamaması, köprücük kemiği üzerinde tek taraflı şişlik, elin ağza götürülememesi, cisimlerin hep tek elle kavranması, yüzükoyun yatırıldığında o kolunu dışarıya çıkaramaması, oturma dengesinin geç gelişmesi, etkilenen kol tarafında düşme eğilimi şeklindedir.
Üst bölüm yaralanmaları genellikle hafiftir ve sonuç daha iyidir. 3-6 ayda yerçekimine karşı dirsek bükme hareketinin yapılamaması kötü gidişatın belirtisidir. Lezyonların ağrılı olması ve yaralanma sonucu aşırı derecede zayıf hale gelmiş olan sinirlerdeki hasarın artmasının mümkün olması nedeniyle etkilenen omuz ve kol nazik bir şekilde tutulmalıdır. Hareketsizlik önerilmemekle birlikte pozisyonlama yapılmalıdır. Paralizi kolun (hareketi azalmış) giysinin bebeğin bezine iğnelenmesi, istenilen pozisyonu sağlamada etkili olabilir. Tedavinin amaçları eklem hareket açıklığını korumak, kas gücünü iyileştirmek, hastanın paretik (felçli) tarafıyla ilgili farkında lığını arttırmak, normal gelişim ve fonksiyonu desteklemektir. Erkenden eklem hareket açıklığı egzersizlerine başlanmalıdır, yoksa eklemlerde kısıtlılık (kotraktür) gelişir. Aileye her bez değiştirme sonrasında eklem hareket açıklığı egzersizleri yaptırması öğütlenir. Çocuk büyüdükçe yüzme, basketbol, tırmanma gibi iki elle yapılan aktivitelere yönlendirilmelidir. Postüral eğitim rehabilitasyonun ayrılmaz bir parçasıdır.
Sağlıklı bir doğum süreci kadar doğum süreci sonrası dönemler önemlidir. Doğum sonrası dönemde çocuklar iyi takip edilmeli beklenmeyen durumlarda önlem alınmalıdır.
Sağlıkla Kalın
Fizyoterapist/ Manuel terapist
Lider MİÇOOĞULLARI

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR