07.02.2018 / 09:46 Okunma Sayısı: 751

Fizyoterapist Lider Miçooğulları

Geçmeyen Omuz Ağrısının Nedeni Lif Yırtığı Olabilir

Gece uykudan uyandıran, yüksek bir noktaya uzanmayı engelleyen ve kolu kaldıramaz hale getiren dayanılmaz omuz ağrıları, omuzda lif yırtığı belirtisi olabilir. Düşme, çarpma ya da travma olmaksızın görülebilen bu sorun omuzu üstten saran akromion kemiğinin dejeneratif değişikliklere bağlı olarak büyüme göstermesi ve büyüdükçe sürtünme sonucu yırtılması nedeniyle oluşuyor. Halk arasında ‘omuzda lif yırtığı’ olarak bilinen ‘rotator cuff yırtığı ve tedavisi çok önem taşıyor.
Omuzlarımız yapısı gereği vücudun en karmaşık eklemidir. Bu eklemde yer alan üst kol kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını saran adele-tendon yapıya ‘Rotator Cuff’ denir. Görevi omuz eklemini yerinde tutmak ve omzun dönüş hareketini yapmasına olanak sağlamaktır. Bu yapıda oluşan yırtıklar, omuz ağrılarının en sık yaşanan nedenidir. Gençlerde ve sporcularda ani bir travma ile oluşabileceği gibi kolun baş seviyesinin üzerindeki hareketlerde tekrardan dolayı da gerçekleşebilir.
Kolları yana doğru kaldıran, dışa ve içe döndüren kasların tamamı rotator kılıf veya döndürücü manşet olarak adlandırılmaktadır. Fırlatma hareketini yapan sporcular, ağır işlerle uğraşan işçiler, cam temizleyen işciler, tavan boyayan ustalar, tahtaya yazı yazan öğretmenler, yoğun ev işleriyle uğraşan ev hanımları, yüksekten düşenler, omuz travmasına maruz kalanlar, yıpranmaya bağlı (dejenerasyon) ileri yaşlı hastalar riskli gruptadır.
Rotator cuff yırtığı, omuzda güçsüzlük hissiyle başlar ve o bölgedeki aşınma arttıkça hastanın şiddetli ağrı yaşamasına neden olur. Lifin tamamen yırtılması durumunda ise kişi kolunu kaldıramaz ve günlük işlerini yapamaz hale gelir. Hareket etmeden ortaya çıkan omuzdaki ağrı nedeniyle bir uzmana başvuran hastaların bir bölümünde dokuların ödemine bağlı olarak ağrı seviyesi de yükselmektedir. Ödem safhası ön planda olan hastalarda gece başlayan ağrılar da ortaya çıkar. Baş üstü aktiviteler nedeniyle meydana gelen ağrıların yanı sıra, gece ağrıları olan hastalarda da rotator cuff yırtığının olabileceğini düşünülmelidir.
Omuz ağrıları yalnızca ‘rotator cuff’ değil, boyun kaynaklı olarak da görülebilir. Boyunda kireçlenme, fıtık, düzleşme ya da farklı başka sorunlar nedeniyle omuz ağrıları oluşabilir. Bu nedenle omuz ağrısı sorunu yaşayan bir hastanın durumunun, MR ve fizik tedavi muayenesi ile detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve nedeninin belirlenmesi çok önemlidir. Hasta boyun kaynaklı nedenler ile ameliyat edildiği halde, atlanmış olan ilk evre bir yırtık nedeniyle ağrı sorunu yaşamaya devam edecektir. Ya da yırtık düşünülerek ameliyata alınan hasta, aslında boyundan kaynaklanan sorunları nedeniyle yine ağrı problemi ile karşı karşıya kalacaktır.
Rotator manşet yırtıkları tam ve tam olmayan (parsiyel) biçimde iki şekilde oluşabilir. Parsiyel yırtıklar dinlenme, ilaç tedavisi ve fizik Tedavi ile büyük oranda iyileştirilebilir. Total yırtıklarsa cerrahi müdahale sonrası 3 haftalık full hareketsizlik, 6 haftaya kadar kısmi hareket ve 16. haftada spora dönecek şekilde rehabilite edilir. Tedaviye bir an önce başlamak ve düzenli egzersiz yapmak, hastalığı tedavi etmeyi oldukça kolaylaştırır. Eğer omuz ağrılarından şikayetçiyseniz, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon departmanına giderek yardım almanızda fayda vardır. Egzersiz hayat ve hayatlar kurtarır.”
SAĞLIKLA KALIN
Fizyoterapist
Lider MİÇOOĞULLARI

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR