23.05.2018 / 10:40 Okunma Sayısı: 114

Fizyoterapist Lider Miçooğulları

Ağrıların En dayanılmazı: Nöropatik Ağrı

Bir türlü geçmeyen bel ve sırt ağrılarınız mı var? Durup dururken ayaklarınızda ya da elinizde yanma, iğneler batıyormuşçasına bir acı ya da karıncalanma mı hissediyorsunuz? Hatta bazen üzerinizdeki kıyafetleriniz derinizi yakıp kavuruyor mu? Ağrı ellerinizi eldiven, ayaklarınızı çorap gibi mi sarıyor? Ve aldığınız ağrı kesiciler fayda etmiyor mu?
Belki de ağrınız hiç de bildiğiniz gibi bir şey değildir. Toplumda neredeyse her 100 kişiden 8’ini etkileyen nöropatik ağrı hem hastalar hem de hekimler tarafından çok iyi bilinmediği için bu tür ağrılara karşı genellikle basit ağrı kesiciler kullanılıyor. Ancak sinir sisteminin kendisinin hasarlanması sonucu ortaya çıkan bu durum bilinen ağrı kesicilerle geçmiyor. Aksine kronikleşerek ağrıya uyku bozuklukları, depresyon ve kaygı bozuklukları da eşlik etmeye başlıyor.
Sinirsel ağrı olarak tanımlanan Nöropatik ağrıların nedeni bulunup, doğru teknikle tedavi edildiğinde kabus olmaktan çıkıyor. Nedir nöropatik ağrı, önce onu anlatalım. Türkiye'de yaklaşık 800.000 kişi tarafından çekilen bu ağrı bildiğimiz ağrıdan farklı. Özellikle yanıcı, delici, batıcı şekilde ve kronik bir ağrı. Bu ağrı çeşidi bazı hastalıların (zona, kazalar, kemoterapi uygulaması vb.) sonrasında, 3-46 ay içerisinde ortaya çıkıyor. Yanlışlıkla basit ağrı kesicilerle tedavi edilmeye çalışılıyor, oysa nöropatik ağrı bu tür ağrı kesicilere cevap vermiyor. Sinir hasarlanması ya da fonksiyonlarının bozulması sonucu ortaya çıkan ağrılara nöropatik ağrı deniyor.
Nöropati, çeşitli hastalıkların komplikasyonu olup sık görülen bir durumdur. Nöropatik ağrı kronik bir ağrı türüdür. Hasarlanan sinir, merkezi sinir sisteminde olabildiği gibi periferik (uçlarda)sinir sisteminde de olabilir. Belirtiler motor, duyu veya otonom sinirlerin hasar görmesine bağlı olarak değişir. Motor sinirleri, yürüme, nesneleri kavrama veya konuşma gibi kasların hareketlerini kontrol eder. Duyusal sinirler, hafif dokunma hissi veya bir keskin ağrı gibi bilgileri aktarır. Otonomik sinirler, solunum, besin sindirimi ve kalp ve bez fonksiyonları gibi otomatik olarak düzenlenen organ aktivitelerini kontrol eder. Bazı nöropatiler, her üç sinir tipini de etkileyebilir.
Sakın bu hastalığın bu çağda ve koşullarda ortaya çıkan yeni bir durum olduğunu düşünmeyin. MÖ 1250'de 3. Hattuşi'nin eşi tarafından dile getirilen bir yakarışta, Hattuşi'nin ayaklarını yakan ateşten söz ediliyor. Hattuşi bu ağrı nedeniyle kızının Mısır prenslerinden biriyle olan evlilik törenine bile gidemiyor. Bu bulgular dünyanın saygın bir nöroloji dergisinde de yayınlanmış.
Bu farklı ağrı çeşidini alışılmış ağrı kesici ve kas gevşetici gibi ilaçlarla kontrol altına alamazsınız. Nöropatik Ağrı tedavisinde öncelikli yaklaşım bu ağrıya neden olan hastalığa yönelik olmalıdır. Diyabeti olan hastalarda kan şekerinin iyi kontrol edilmesi, B vitamin eksikliği olmaması, stresi azaltmak önemlidir. Vitamin ve mineral desteği için önemli. B 12 ve folat vitaminleri; Hasarlı sinir dokusu tamiratı için önemlidir. Diğer ; E vitamini, lokal anestezikler, antiaritmikler, L-kartnitin, Omega 3 yağı sayılabilir.
Nöropatik ağrı tedavisi çok yönlü bir tedavidir, ilaç tedavisini psikolojik girişimleri, altta yatan hastalığın tedavisini içerir. Bazı hastalara cerrahi uygulamalar ve bölgesel sinir blokları yapılması faydalı olmaktadır. Nöropatik ağrıya sebep olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir, örneğin şeker hastalarında kan şekerinin sık kontrol altında tutulması önemlidir. Nöropatik ağrı tedavisinin temelini ağzı yolundan alınan ilaçlar oluşturmaktadır. Nöropatik ağrı standart ağrı kesici ilaçlara yeterince cevap verememektedir.Bunların dışında stresi azaltmaya yönelik davranışsal terapilerinde ağrının azaltılmasında yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca TENS, akupunktur, egzersizler gibi fizik tedavi yöntemleri de faydalı olur.
Fizyoterapist/ Manuel terapist
Lider MİÇOOĞULLARI

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR