11.07.2018 / 08:34 Okunma Sayısı: 501

Fizyoterapist Lider Miçooğulları

DURUŞ BOZUKLUĞU HAKKINDA HER ŞEY

GÜNÜMÜZDE en önemli sağlık sorunlarının temeline baktığımızda karşımıza hareketsiz yaşamın sonucunda ortaya çıkan postur (duruş) bozukluklarına rastlamaktayız. Vücudumuzun anatomik yapısını incelediğimiz zaman bizi diğer tüm canlılardan ayıran en önemli özelliğin iki ayak üzerinde dik durabilme ve yürüme yeteneğinin olduğunu görürüz. İskelet sistemi ve kas sistemi ayakta dik pozisyonda iken bizi sürekli olarak dünyanın merkezine doğru çeken yer çekimine karşı koyarlar. Kemik ve eklemlerin bir araya gelerek vücudumuzun çatısını oluşturan iskelet sistemi ve bu sistemi harekete geçirmede gerekli olan hareket enerjisini açığa çıkaran vücudun kas sistemidir. Hareket etme üzerine tasarlanmış insanoğlu bu iki sistemini iyi kullandığı ve güçlü tutabildiği müddetçe ayakta dik ve düzgün bir duruşa sahip olabilir.
Teknolojik gelişmelerin ve iletişim sektörünün hızlı bir şekilde hayatımızın içine girmesi günlük yaşam aktivitelerimizin de azalmasına sebep oldu. Aktif yaşam içerisindeki fiziksel koşuşturmalar yerini zihinsel koşuşturmalara bıraktı. Hareket etmede vücudunu daha az kullanan insan ciddi duruş bozuklukları ile karşı karşıya kalmaya başladı.
Bu denli önemli işlevi olan omurgamızı korumamız ve mümkün olduğunca doğru kullanmamız için öncelikle omurgaya aşırı yük binmesini engelleyecek bir duruş sağlamamız gerekir.İyi bir duruş, yürürken, otururken, ayakta dururken omurgaya en az yük bindirerek, kaslarda en az gerilme yaracak uygun pozisyonlarla sağlanabilir. Bunun için vücudu bir süre eğitmek gerekebilir.Doğru bir duruşa ulaşmak için öncelikle güçlü ve esnek kaslara sahip olmak gerekir. Fizik kondisyonunu artırarak bunu sağlamak mümkün. Gün içinde mümkün olduğunca hareketli olmak, uzun süre bilgisayar başında oturan kişilerde düzenli aralıkları kalkıp hareket etmek ve düzenli olarak spor yapmak kondisyonun artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda omurganın her iki tarafındaki kasların da güçlü ve dengede olması gerekir.
Sağlıklı bir omurga ve doğru bir duruşa ulaşmak için öncelikle bu konuda farkındalığın artması gerekir. İlk adım duruş bozukluğunun farkına varmak ve bu konuda neler yapılabileceğini anlamaktır. Daha sonra, ayakta dururken, otururken ya da hareket ederken bazı noktalara dikkat edip düzeltmeye yönelik gayret ederek zaman içinde doğru duruşa ulaşmak mümkün olacaktır. Doğru duruş nasıl olmalı dediğimizde şu kriterler önemli. Ayaktayken baş dik ve düz, kulaklar tam omuzlar hizasında olmalı. Göğüs dik durmalı, bel ve boyundaki çukurluklar normalden az veya fazla olmamalı. Karın düz, omuzlar dik durmalı. Otururken, her iki kalçaya eşit yük binmeli, bel ve sırt dik olmalı. Yatarkense yatak sert ve düz olmalı; yastık çok alçak veya çok yüksek olmamalı, boyundaki çukurluğu desteklemeli. Çalıştığımız zamanlarda bilgisayar ekranı tam karşıda, üst kenarı göz hizasında olacak şekilde ayarlanmalı.
Postür dikkat edilmesi gereken bir husus. Bir problem başka bir problemi doğurmakta. Sırtınızda, ayağınızda herhangi bir problem varsa bu ilerleyici olacaktır. Bunun en önemli tedavisi problemin farkına varıp en kısa sürede uzman doktordan ve Fizyoterapistten destek almaktır. Duruşunuzda iyileşme oldukça bedeniniz rahatlayacak ağrılarınız azalacak kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bugün ayna karşısında kendimizi kontrol ederek başlayabilirsiniz.
Fizyoterapist/ Manuel terapist
Lider MİÇOOĞULLARI

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR