18.10.2018 / 09:36 Okunma Sayısı: 21

Av. Güney Cuma Can

Lefkoşa: Yorgun Başkent

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa idari merkez olmasının yanı sıra coğrafi olarak da adanın ortasında geniş düzlüklerde kurulmuş tarihi bir yerleşim yeridir. Lefkoşa iki ayrı toplumca başkent kabul edilmektedir.
Eski Lefkoşa'da gezerken caddenin ortasında bayraklar, kontrol noktaları ve ellerinde bavulları , pasaportları ile yabancılar; kimlikleri ile bekleyen eski Kıbrıs vatandaşların olduğu sınır kapısının önüne kendiliğinden geliyorsunuz. Caddenin ilerisine gitmek Türk vatandaşlarına yasak. Lefkoşa'nın yeşil hatla bölündüğü nokta Ledra Palas sınır kapısında oluveriyorsunuz.
Dünyanın fiilen, uluslararası hukuka göre de facto bölünmüş başkentidir, Lefkoşa...
Lefkoşa'nın Türk kesiminde parti merkezleri, Dr Fazıl Küçük müzesi, hanlar, eskinin alış veriş merkezleri, çarşılar, zarif mimari yapıları ile göğe yükselen camiler, kiliseler yan yana sıralanır.
Çarşıda olan büyük mevlevihaneden buranın vaktinde önemli bir Mevlevilik merkezi olduğunu anlıyoruz. Fazıl Küçük İsviçre'de eğitim görmüş bir tabip ve Kıbrıs Türk toplumunun direniş lideridir.
Müze açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı "Özgürlük Mücadelemizin Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 1939 yılından itibaren klinik ve konut olarak kullandığı Girne Caddesi, No.l72’deki iki katlı yapı, 14 Mart 1997 tarihinde müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır. Müze, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk özel müze olma özelliğini taşımaktadır.Ölümünün 13. yılında açılan müze tamamen Dr. Fazıl Küçük Ailesi’nin katkıları ile oluşturuldu.
Evinin müze olarak açılmasıyla Dr. Fazıl Küçük’ün uzun yıllar yaşadığı mekanı canlı tutmak, müzenin sunduğu olanaklar çerçevesinde liderimizin adını yaşatarak, mücadelesini geniş kitlelere yansıtmak amaçlandı.
Müze, 1958 yılında Türk Mukavemet Teşkilatı (T.M.T.) kurulana kadar, Türk halkının direniş karargahı olarak kullanıldı. T.M.T.’nin kurulduğu 1958 yılından sonra da siyasi liderliğin karargâhı idi. Müze, 1942 yılından Dr. Fazıl Küçük’ün ölümüne kadar, Halkın Sesi Gazetesinin de idare yeri Oldu.” İfadelerini kullanarak Fazıl Küçük'un Kıbrıs halki için önemine vurgu yapmıştır.
Venedik Sütunu, Luzinyan Evi, Saçaklı Ev, Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi, Taş Eserler Müzesi, Lefkoşa kent surları ve müzesi, Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Arabalar Müzesi , Derviş O Konağı, Kumarcilar Hanı ve bir sürü tarihi yapı, bina, konak başkentin tarihi turistik kimliğini oluşturarak bu kentin sosyal kültürel mirasına değer katıyor.
Av. Güney Cuma Can

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR