10.01.2019 / 09:12 Okunma Sayısı: 265

Av. Güney Cuma Can

SAMANDAĞ, DEFNE, KIRIKHAN İLÇELERİ DOĞAL GAZI BEKLİYOR

En temiz , verimli ve ekonomik ısınma yöntemlerinden biri olan doğal gaz Hatay’ın İskenderun, Antakya, Dörtyol ilçelerine yıllardır verilmektedir. Hatay’ın büyük çoğunluğu, Defne, Samandağ, Reyhanlı,Krıkhan, Altınözü, Yayladağı, Kumlu gibi ilçeleri de bu hizmetten yararlanmayı beklemektedir. Doğal gaz hizmeti Aksa Çukurova Doğal Gaz Dağtım Anonim Şirketi, büyük şehir belediyeleri, ilçe belediyeleri ve Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı koordinayonu ile verilir. Yerel yönetimler ve ilgili kuruluşların halkın doğal gaz hizmetine kavuşması için gerekli çalışmayı yapmaları onların hukuki bir yükümlülüğüdür. Aksa Şirketi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek son derece yavaş ve yetersiz devam eden çalışmayı hızlandırarak halkı doğal gaza artık kavuşturmalıdır.
DOĞAL GAZ NEDİR?
Doğal gaz ; fosil kaynaklı, renksiz, kokusuz ve havadan hafif olan, Metan (CH4), Etan (C2H8), Propan(C3H8), Bütan (C4H10), Karbondioksit (CO2), Azot (N2), Helyum(He) ve Hidrojen sülfür (H2S) gibi çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Yandığında kül ve kükürt bileşikleri oluşturmaz, asit yağmurlarına neden olmaz.
Günümüzde oldukça değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak konut, işyeri, resmi kurum ve endüstride kullanılmaktadır.
DOĞAL GAZIN KEŞFİ
Tarihte ilk defa 900 yıllarında Çin’de kullanıldığı düşünülmektedir. 1790’da İngiltere de kullanıldığı,1816 yılında A.B.D’ de kullanıldığı bilinmektedir. İlk doğal gaz boru hattı 1891’de A.B.D’ de inşa edilmiştir. 2.Dünya savaşından sonra ve özellikle 1973 Petrol Krizi'nin ardından tüm Dünya da doğal gaz iletim şebekeleri güçlendirilerek yaygın kullanıma geçilmiştir. Günümüzde sanayi sektörünün giderek büyümesi, doğal gazın çevreci, güvenli ve ekonomik oluşu nedeniyle, doğal gazın önemi de giderek artmaktadır.
DOĞAL GAZIN OLUŞUMU
Doğal gaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıldır süregelen kimyasal ayrışması sonucunda oluşmuştur. Yer altından çıkarılan doğal gazın gaz kullanıcıya ulaştırılabilmesi için önce arındırma, bileşenlerinden ayırma işlemi gerçekleştirilir. Ardından gazın büyük hacimlerde taşınmasına yardımcı olan kompresör istasyonları vasıtasıyla dağıtım şirketlerine ve sonrasında tüketicilere ulaştırılır. Doğal gazın yanabilmesi için hava ile %5-15 arasında karışım yapması gerekmektedir. Karışım oranı bu oranın altında ya da üstünde olursa doğal gaz yanma işlemini gerçekleştiremez. En iyi yanma karışımı; %9 doğal gaz %91 havadır. Doğal gazın tutuşma sıcaklığı (590 ºC - 650ºC), Sıvılaşma noktası -163 ºC, üst ısıl değeri 9.155 kcal/m³’tür. Kükürtlü bileşikler içermediğinden dolayı, yanma sonucunda kükürt oksit gibi zehirli atıklar oluşturmaz. Uygun yanma şartları oluşmaz veya tam yanma gerçekleşmez ise çok düşük miktarda karbon monoksit ve azot oksitler oluşur. Tam yanma anında mavi mat bir alev oluşmasının sebebi ise doğal gazın içerisindeki karbon miktarının az oluşudur. Gazların hava ile kolay karışabilmesinin nedeni, homojen bir yapıya sahip olmalarıdır.
DOĞAL GAZIN KOKULANDIRILMASI:
Doğal haliyle kokusuz olan doğal gaza, gaz kullanıcılarının herhangi bir gaz kaçağını kolaylıkla fark edebilmesi için koku verici maddeler eklenebilir. Genellikle şebekeye verilen doğal gaza THT ( Tetra Hidro Teofen) adı verilen çürük sarımsak kokusunu oluşturan madde katılmaktadır.
DOĞAL GAZ ZEHİRLEMEZ
Gazların bir çoğu zehirleyici madde içerir ancak doğal gaz karbon monoksit içermediğinden dolayı kanın vücüda oksijen taşımasını engellemez ve dolayısıyla zehirlemez. Doğal gaz havadan hafif bir gaz olduğundan dolayı kapalı alanlarda sızma durumunda yukarıda toplanır. Çok miktarda bulunduğunda ortamda oksijen azalacağından dolayı boğulmaya sebep olabilir. Doğal gaz bulunan ortamın derhal havalandırılması sonucu bu sorun ortadan kalkmaktadır.
Şirketin Unvanı: Aksa Çukurova Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.
Şirketin Kuruluş Tarihi: 20.09.2007
Bağlı bulunduğu Ticaret Odası, Ticaret Sicil Numarası: ADANA TİCARET ODASI / Sicil No: ADANA / 54563
MERSİS No: 0034036291300012
Bağlı bulunduğu Vergi Dairesi ve Numarası: ZİYAPAŞA - 034 036 2913
Şirketin Faaliyet Konusu: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen Doğal Gaz Dağıtım Lisansı kapsamında, belirlenen lisans alanı içerisinde 30 yıl süreyle doğal gaz dağıtım faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuş ve Aksa Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.
EPDK Lisans Tarihi: 28.02.2008
EPDK Lisans Numarası: DAG/1509-2/171
Yatırım Bölgeleri
Adana, Osmaniye, Hatay, Mersin, Ceyhan, Yumurtalık, Azganlık, Bekbele, Defne, Denizciler, Dörtyol, İmamoğlu, İskenderun, Karayılan, Kırıkhan, Kozan, Nardüzü, Payas, Sarıseki, Arsuz, Belen, Tarsus, Kadirli, Toprakkale, Bahçe, Erzin, Düziçi
Faaliyet Alanı Kapsamındaki İl Sayısı: 4
Faaliyet Alanı Kapsamındaki İlçe ve Belde Sayısı: 23
Bağımsız Denetim Kuruluşu: Pür Bağımsız Denetim Yeminli Mali Müşavirlik Anonim Şirketi
Sermaye Yapısı
Adı Soyadı / Ünvanı Sermaye Yapısı :AKSA DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. 89,29%
ALİ METİN KAZANCI 0,20%
MEHMET KAZANCI 0,20%
ŞABAN CEMİL KAZANCI 0,20%
NECATİ BAYKAL 0,20%
YAŞAR ARSLAN 0,00%
ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 4,42%
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2,35%
TARSUS BELEDİYESİ 0,66%
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 0,53%
Sivil toplum kuruluşları kurumlar ve şirket nezdinde gerekli girişimleri yaparak halkın doğal gaz hizmetine kavuşmasına yardımcı olmalıdırlar. Hastahanelerin dolup taştığı kış aylarında doğal gaz ekstrem bir talep değil; halk sağlığı ve kamu yararı açısından bir zorunluluktur. Aksa şirketini arayıp hizmet alma hakkımızı talep edelim.
Aksa Aş. Hatay Osmaniye iletişim :Numune Mah. İbrahim Karaoğlanoğlu Cad. Yonca Pek apt. No:99/A İSKENDERUN Tel : 444 4 187 Faks: 0 322 341 44 42
Av. Güney Cuma Can

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR