07.03.2019 / 09:15 Okunma Sayısı: 608

Av. Güney Cuma Can

Remzi Çiçek'in İdam Cezası Kaldırılsın, Vatandaşımız Özgürlüğüne Kavuşsun

Remzi Çiçek için meslektaşları kontak kapatma eylemi ve basın açıklaması yaparak yetkililere seslendi. Ulusal basında Habertürk'e , CNN Türk'e yansıyan basın açıklaması ve haber konunun ülke gündemine gelmesini sağlamıştır. Yurtdışında çalışan işçilere büyük elçi ve konsolosluklarimiz daha aktif, sorumlu ve hızlı hizmet vermelidirler. Vatandaşını koruyan devlet hem ulusal hem de uluslararası camiada saygı görür. Bizim yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın güvenliğini, hukukunu koruma yükümlülüğümüz var." EDİRNE Kapıkule Sınır Kapısı'nda bir grup TIR şoförü, Suudi Arabistan'da aracında uyuşturucu bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırılan meslektaşları Remzi Çiçek'in serbest bırakılması için kontak kapatma eylemi başlattı.
Hatay'ın Samandağ ilçesinde yaşayan TIR şoförü Remzi Çiçek, Suudi Arabistan'da aracında uyuşturucu madde bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı. Cezanın infaz edilmesine saatler kara Çiçek'in meslektaşları, Edirne'den Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı karayolu üzerinde bu gece yarısından itibaren kontak kapatma eylemi başlatarak, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.
“HAKSIZ YERE İDAM EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”
Polis ve jandarma ekipleri, TIR şoförlerinin arkadaşlarının idamını durdurmak için başlattığı kontak kapatma eylemi nedeniyle bölgede önlem aldı. Grup adına konuşan TIR şoförü Burhan Oğuz, 2 gün sonra idam edilecek arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.
Yaklaşık 4 yıl önce Suudi Arabistan'da aracında bulunan uyuşturucu nedeniyle Suudi makamlar tarafından haksız yere idam kararı verildiğini belirten Oğuz, "4 sene önce Arabistan'da tutuklu bulunan bir ağabeyimizin, idam kararı onandı.
Eğer biz bu olaya el atamayıp, sesimizi duyuramazsak, Çarşamba günü bu ağabeyimiz idam edilecek. Haksız yere ağabeyimizin idam edilmesini istemiyoruz.
Biz burada herhangi bir zorbalık yapmıyoruz, sadece sesimizi duyurmak istiyoruz. O ağabeyimizin idam sehpasından alınmasını istiyoruz.
Ailesi ve yakınlarıyla da irtibat halindeyiz, 2 günümüz var bizim için saniyeler, dakikalar önemli. Biz gerekli yerlere bildirgeler vererek resmi bir şekilde toplanmak isterdik, ama inanın ki saatlerin ve dakikaların önemi var. Biz sesimiz duyurmak istiyoruz. Ve bizim sesimizi duyan elini vicdanına koysun, çıksın duyursun. Yükünden hiç haberi yokken kolilerde uyuşturucu madde çıkmış. Onun suçsuz olduğuna inanıyor ve sesimizi duyurmak istiyoruz" dedi.
Kapıkule Sınır Kapısı'nda geçişlerin sağlayan TIR parkında eylem başlatan şoförlere, gelen diğer TIR şoförleri de katılmaya başladı.
Şoförler, ayrıca Edirne'de Yunanistan'a açılan İpsala ile Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda da kontak kapatma eylemi yapıldığını söyledi.
“Cezaevlerindeki vatandaşlarımızın adil yargılanma larını sağlamalıyız.
Suudi Arabistan'da, “uyuşturucu bulundurmak” suçundan tutuklanan ve idamla yargılanan 18 Hataylı Türk'ün adları şöyle:
Altan Sabah, Yücel Kudret, Yıldıray Töremiş, Remzi Çiçek, Yusuf Açar, Maruf Yılmaz, Sedat Sürmeli, Sabri Boyal, Ahmet Kızgın, Özkan Gültekin, Hüseyin İnce, Mehmet Gazi, Nahsen Aytaş, Mustafa Karagülle, Mehmet Ceylan, Ahmet Köksal, Bereket Dilmeç ve Suphi Dinler.
Remzi Çiçek ve Suudi Arabistan'daki cezaevlerinde tutuklu bulunan vatandaşlarımızın da hukuki durumları hakkında Suudi Arabistan yetkilileri nezdinde gerekli girişimler acilen yapılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.
Vatandaşlarımıza hukuki destek sağlayarak adil yargılanma hakkını korumalıyız. Bizim yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın güvenliğini, hukukunu koruma görevimiz vardır.
Av. Güney Cuma Can

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

51.046 kişidir.