26.08.2015 / 00:00 Okunma Sayısı: 6787

Nezahat Fırıncıoğulları

ACAYİP İNSANLARIZ VESSELAM…

Hep tezatlıklar yaşar yaşatırız bilerek ve ya bilmeyerek. 
Her zaman temiz ortam isteriz. Yaşadığımız yerlerin temiz olması gerektiğini, hijyen olması gerektiğini dillendirir dururuz. Evimizde bir atık peçete dahi bulunmaz, çünkü balkonumuzdan fırlatıveririz bütün gücümüzle nerde düşeceği önemli değil. Bizden evimizden uzaklaştı ya!
Arabada seyir halinde içtiğimiz meşrubatın kutusunu camdan bir çırpıda atarız, Çöp kutusu aramaya ne gerek var canım kısa bir süre de olsa bizim arabada duracak değil ya!
Çöp poşetinin ağzını sıkı bağlamaya üşeniriz. Sokaktaki çöp bidonuna atmak için on adım yürürsek çok yoruluruz söyleniriz.  Ama bize, evimize yakın olmamalı asla koyulmamalı! çok uzak olmalı çop bidonları bizden.
Dedim ya hep tezatlıklar yaşar, yaşatırız, bilerek ve ya bilmeyerek. En sevdiğimiz kişiyi ve ya canlıyı hapsetmeye çalışırız. Bizsiz nefes almaması için elimizden geleni yaparız.  Mesela en sevdiğimiz kuşu en güzel kafese tıkar, en sevdiğimiz köpeği en sağlam tasmaya mahkum ederiz.
Hele hele en sevdiğimiz kişiyi, eşimizi çok sevdik mi; Bizim sevgimizi kabul ettirir, bizim sevdiğimiz gibi yaşatmaya uğraşır, bizim zevk aldığımız yaşantıdan, hayattan onun da  zevk almasını bekleriz. Hatta ona sormaya gerek yok biz nerde nasıl yaşanacağını, nasıl mutlu olunacağını iyi biliriz!
Hep kibar olmak gerektiğinden ve ya olamamaktan dem vurur birilerini eleştiririz. Ama cafede sipariş verdiğimiz çay gecikirse demediğimizi bırakmayız. Garsona ortaçağdaki köleye davranılandan farksız davranır hatta müdüre şikayeti de eksik etmeyiz.
Çağdaşızdır hiç hurafelerimiz yoktur bizim! olanları da ayıplar alaya alırız. Ama en basitinden nazar boncuğunu eksik etmeyiz. Korktuğumuzda başparmağımızla damağımızı kaldırır içimizden birkaç cümle söyleniriz. 
Ne diyeyim ACAYİP İNSANLARIZ VESSELAM…
      N. FIRINCIOĞULLARI

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR