19.03.2018 / 09:46 Okunma Sayısı: 275

Nedim Kurtdere

KAHPE KURŞUNLAR

Samandağ’da çarşı merkezi 75. Yıl parkı civarında 12 Mart pazartesi günü akşam saat 22.00 sularında Güven Oğurel Kâhil adlı şâhıs polis tarafından katledildi.
Bu olay sadece Güven’in ailesini, yakınlarını, sevenlerini değil tüm Samandağ halkını şoke eden bir olaydı. Olayın ardından Güven Oğurel Kâhil defin edilinceye kadar, başta Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP Samandağ İlçe Teşkilatı ve Milletvekilleri, Siyasi parti temsilcileri, siyasi dernekler, STK’lar, Kanaat Önderleri olayın hukuksal boyutunu takip etti. Güven Oğruel Kâhil adlı vatandaşı katleden Polisin tutuklanması ve cezalandırılması için şikâyette bulundular. Çoğu Esnaf Güven Oğurel Kâhil’i katleden polise tepkilerini kepenklerini gün boyu kapatarak gösterdiler. Bu infial yaratan olayın hukuksal sürecinin başlatılması için Yapılan itirazların ve şikâyetlerin ardından ertesi güne (14 Mart 2018) ertelenen Güven Oğurel Kâhil’in cenazesi on binlerce vatandaşın katılımıyla sonsuz yolculuğuna uğurlandı.
Ülke genelinde Samandağ halkı bütünüyle yaşanan olaya rağmen dün olduğu gibi bugün de sevginin, saygının, hoş görünün ve kardeşliğin sembolüdür. Toplumsal barışın tesis edilmesine çok ama çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Özellikle bu dönemde Samandağ’da Polisin keyfi tutumu direk insan öldürmeye yönelik fiili insanlık adına utanç vericidir. Polisin bu tutumu Samandağ’da olduğu kadar Ülkemizin hangi coğrafyasında olursa olsun kabul edilemez bir eylemdir.
Acı olayın ardından içimizdeki düşünceleri bastırıp susmak yerine sesli konuşmak gerekiyor artık. Bu son ve bir daha yaşanmasın istiyorum.
Beklentimiz neydi buna karşı sen yaptın? Biraz konuşalım istersen; seni tanımadığım halde konuşalım biraz. Bunca yıl okuyup polis rütbesine gelinceye kadar neydi hayalin? Neydi yapmak istediklerin? Biz ve herkes sana memurum diyorduk, asayişi sağlıyor can güvenliğimizi koruyor seninle gurur duyuyorduk hep. Seni böylesine kutsal bir göreve sahip olduğunu düşünüyorduk. Hani canımıza kasteden arsızlara karşı can güvenliğimizi korumak adına sana sığınacaktık. Ancak yaşadığımız coğrafyada düşmanımız yok, olmadığını da sen ve üsttekilerin de biliyor. Oysa sen kahpe kurşunlarınla barış ve huzur içinde yaşayan toplumun huzurunu bozdun. Ülkemizde ve dünyada 23 yaşında gencecik bir cana kıyarak kötü bir polis oldun. “Suçluydu öldürdüm” demeye getiriyorsun ve kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun öylemi? Yâda suspus kesilip hiçbir açıklama yapmadan seni kollayacak olanlara sığındın.
Bir annenin evladını kaybetmesinin nasıl bir acı olduğunu bilir misin? Hani okuyup bu rütbeye gelinceye kadar bu görevi insan öldürmek ve annelere evlat acısı yaşatmak için mi istedin? Evlat acısının ne demek olduğunu kendi kendine sorarak empati kurabildin mi? Annenin çocuğu öldürüldüğü haberini bir anda duyması ve yaşayacağı psikolojik durumunu nasıl bir hal aldığını, dünyasının nasıl karardığını annene sordun mu hiç? Sesli konuşuyorum senle haberin olsun. Annen sana açık ve yalın bir dille anlatır. Dokuz ay karnında taşıyıp ne hayallerle dünyaya getirdi? Ninniler ve en güzel nağmeler söyleyerek uyuttu seni? Büyüdün, okudun polis oldun adam gibi adam olamadın maalesef. Hiçbir anne ve annen de dâhil bir annenin evladını öldürdün diye seni haklı görmez ve görmeyecek. Hiçbir haklı gerekçen yok. Az çok biliyorum psikolojik durumunu. Annene ve tüm annelere bir yalan uydurup geçiştirmeye çalışacak, tamam öldürdüm oldu-bittiye getirecek konuyu kapatmak isteyeceksin. Ancak her şey senin istediğin gibi olmayacak. Öncelikle tarih sayfalarında kara bir leke olarak yer alacaksın. Bir gün gelirde senin çocukların büyüdüğünde tarih kitaplarını okuduklarında insan katili baba’ya sahip olduklarından dolayı senden utanacaklar bilmiş ol.
Mevkisi, makamı, rütbesi her kim tarafından olursa olsun insanı direk öldürmek için yapılan eylemin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. İnsan öldürme, Hukuk sistemine ve Avrupa insan hakları evrensel sözleşmesine aykırıdır. İnsanca yaşam hakkı ve düzenine karşı bu ve benzeri infazlara kim destek veriyor ve arkasında duruyorsa derhal istifa etmelidir. Bilinmelidir ki; Güven Oğurel Kâhil’in polis tarafından silahla vurularak infaz edilmesi ülkemizi orta çağ zihniyetine götürmenin ta kendisidir.
Devlet yetkilileri ve siyasi erk, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü tam teşekküllü derhal uygulamalıdır. Hukukun ve Adaletin işlemediği ülkelerde toplumsal barıştan, huzurdan ve yaşam hakkının varlığından bahsedilemez. Güven Oğurel Kâhil’i öldüren polisin hak ettiği ceza ve Adaletin tecellisi kaçınılmazdır. Gelecek güzel günlere dair umudun yeşermesi için çok önemlidir. Artık çocuklar öldürülmezsin, kan ve gözyaşı akmazsın Anneler ağlamazsın istiyoruz.
Nedim KURTDERE

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR