19.02.2018 / 10:13 Okunma Sayısı: 194

Nedim Kurtdere

Başkan Nehir’le Samandağ (1)

Samandağ’ı bir Samandağlı yazar olarak yazıyor olmam sanırım bir yazar için en kolay konu olsa gerek. Şair Hasan Demirci’nin şiirinde “Benim Güzel Memleketim” yazdığı gibi. Bu manada kısmen de olsa yaşadığım memleketimin bir ayrıcalığı var. Bu nedenle Samandağ’ın Yereline hitap eden güzelliklerini, gelişim ve değişimini görmek ve bu minvalde tüm dünyaya yansıtmak ap ayrı bir mutluluk ve gurur verici. Başkan Nehir Samandağ’da gelişimin ve değişimin öncüsü oldu. Öncesinde toplumun geneli Samandağ’ın alt yapı sorunları çözümlenmiş, tozlu, topraklı yollardan kurtulmuş yürünebilecek cadde sokak ve yollara sahip olmayı hep hayal ederdi. Çünkü Samandağ yerel yönetimlerde geçmişten günümüze kadar hizmete aç bir konumda idi.
Alt ve üst yapı sorunlarla boğuşan Samandağ’ın acil çözümlenmesi gereken ve yaşanabilir bir kent haline getirilmesi halkın en öncelikli taleplerden birisi idi. Ve bu talepler aynı zamanda modern yaşam ortamını sağlayan en temel faktörlerdir. Samandağ halkının bu sorunların çözümüne yönelik beklenti içinde olması da en doğal haklarıdır. Şöyle bir on yıl öncesini zihnimizi zorlayarak hatırlar isek bir gün bu hayalimiz gerçekleşir mi diye birbirimize sorar öfkemizi içimize atar sabırla beklerdik. Bu nedenle Samandağ’ın geçmişine dönük portresini yazmaktansa, bugünkü konumuyla güzel olanı ve gerçekleşen kalıcı projeleri ele alıp yazmak daha doğru olur düşüncesindeyim.
Başkan Mithat Nehir Başkanlığa seçildiği ilk dönemde dokuz mahalleye hitap eden bir Belediye vardı. Dokuz mahalleye yaptığı hizmetlerle Samandağ halkı dâhil olmak üzere ülke genelinde başarılı başkanlar arasında seçilerek taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. Başkan Nehir Belediye Başkanlığının ikinci dönemi için Cumhuriyet Halk Partisine geçti. Yapılacak Yerel seçimler öncesinde ise yürürlüğe giren yasayla birlikte Hatay; Hatay Büyükşehir statüsüne geçti. Başkan Nehir görkemli bir törenle CHP’ye geçiş yaptı. CHP’den Belediye Başkanlığına adaylığını belirleyen Nehir; birinci döneminde başarı çalışmalarından dolayı seçimlerde yüzde seksen beş gibi ezici bir çoğunluk sağlayarak tekrar seçildi.
Yerel seçimler öncesinde Ankara karar verdi. Büyükşehir yasası çıkardı. Yasa 6 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Çıkarılan yasa ile birlikte İlçede bulunan Belde Belediyeleri fesih edilerek mahalle olarak Samandağ Belediyesine geçti. İlçe sınırları içinde dokuz mahalleden sorumlu olan Samandağ Belediyesi Büyükşehir yasası gereği 42 adet mahalleden sorumlu oldu. Her ne kadar sorumlu alan genişletildi ise Başkan Nehir ilk döneminde olduğu gibi ikinci döneminde de istikrarlı çalışmalarına devam etti. Öncelikle sözünü verdiği projeleri bir bir gerçekleştirdi.
Samandağ’ın eski tarihinden günümüze kadar doğallığıyla çarşı merkezinde kurulu semt pazarı vardı. Özellikle Pazartesi günleri can ve mal güvenliği olmayan, trafik sorununu alt üst eden, mevcut semt pazarına alternatif bir proje hazırladı. Vatandaşların gıda giyim ve benzeri ihtiyaçların karşılanmasında kolaylık sağlayarak keyifli bir Pazar alış verişi yapmalarını sağladı. Yazın toz duman, kışın ise soğuk ve yağmurdan korunabileceği trafik akışını aksatmayan, caddeleri kapatmayan nezih bir semt pazarı kazandırdı.
Başkan Nehir, Hz. Hıdır Makam çevresi, park, meydan düzenlemesi kapsamında gerçekleştirdiği proje ile Samandağ’ına yeni bir imaj kazandırdı. Bu proje aynı zamanda İnanç Turizminin gelişimine katkı sağlayan bir projedir. Hz. Hıdır makamını böylesine devasa projenin gerçekleştirilmesi takdire şahındır. Hz. Hıdır makamı çevresi inanç açsından önemli bir merkez olmakla birlikte sosyal aktivitelerin gerçekleştirilebileceği, vatandaşların dinlenebilecekleri, hoşça vakit geçirebilecekleri toplamda 23 dönümlük alanı bir yaşam alanı haline getirildi. Hz. Hıdır memleketi makamı; Hz. Hıdır’ın Hz. Musa ile buluştukları yer olarak inanılmıştır. Tüm tek tanrılı dinlere inananlarca kabul edilen dünyada ender belki de tek makamdır. Hrıstyan inanışında Hz. Hıdır ile St Georges’in (Mar Carcues) aynı olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle Samandağ’da ve bölgede yaşayan farklı aidiyetlere mensup inan vatandaşlar inançları gereği Hz. Hıdır makamını kutsar. Aynı zamanda Hz. Hıdır makamı bayram günlerinde ilçemizde yaşayan vatandaşların yanı sıra, yurt içi ve yurt dışından gelen vatandaşlar tarafından ziyaret akınına uğramaktadır.
Arap Alevilerin en yüce bayramlarından Ğadir Hum bayramı olmak üzere Kurban, Ramazan ve geleneksel olarak kutladığı bayramlar dâhil inançlarını yerine getirmek için Hz. Hıdır makamı ziyaret akınına uğrar.
Dolayısıyla Hıdırelez Bayramı Hz. Hıdır Makamında her yıl 5 ve 6 Mayıs günleri arasında kutlanır. Geçen yıl kutlanan bayramda şehir dışı ve yurtdışından gelenlerle birlikte coşkuyla kutlandığına tanık oldum. Samandağ Belediyesi Başkan Nehir’in öncülüğünde Hıdırelez bayramı festival havasında kutlandı. Hz. Hıdır makam çevresi projesinin baş mimarı olan Başkan Nehir’e teşekkürler.
Nedim KURTDERE

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR