21.05.2018 / 10:29 Okunma Sayısı: 256

Nedim Kurtdere

Erken Genel Seçim (3)

Ülkemizde gündemler ve gelişen olaylar yoğun olmasından dolayı Erken Genel Seçim ile ilgili dizi yazıma ara vermek zorunda kaldım. Konu başlığım olan “Erken Genel Seçim” ile ilgili üçüncü sayımda tekrar merhaba. Erken Genel seçimde yarışacak başkan adayları belli oldu. 24 Haziran’da Yapılacak olan Erken Genel Seçim ile ilgili yaptığım değerlendirmelerin üçüncü sayısındayım. Bu kısa arada bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Başkan Adayları belli oldu. YSK’nın çektiği kuralarla oy pusulasında Başkan Adaylarının sıralaması da belirlendi. Buna göre Muharrem İnce, Meral Akşener, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu, Doğu Perinçek sıralamada yer aldılar. Açıkçası, bu sıralama sanki seçim sonuçlarının açıklanması gibi oldu. Bu sıralama 24 Haziran seçimlerinde gerçekleşirse YSK’nın yaptığı kura bir öngörü şeklinde tarihe geçmiş olacak. Milletvekilleri adayları ise bellirlenecek ve pazartesi günü (Bugün) YSK’ ya teslim edilmiş olacak.
CHP’de Milletvekilliği aday adayı olup ta seçilemeyenlere söyleyebileceğim şey zaman küskün, kırgın olma zamanı değil Adaymış gibi aktif çalışmalarına devam etmeli, CHP’nin İktidar yürüyüşüne katkı sağlamalıdır. Burada Erken Genel Seçim ile ilgili Kılıçdaroğlu’nun belirlediği strateji üzerine bir parantez açmam gerekiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel olarak muhalefetteki etkinliği ve muahlif siyasi partilerle gerçekleştirdiği ittifak AKP ve MHP’nin tüm oyunlarını bozdu. CHP’de Başkan Adayının Muharrem İnce’nin seçilmesi taraflı tarafsız herkes benimsedi. CHP’de Muharrem İnce isminin açıklanması ile durum durağan’dan pozitif bir ivme kazandı. Muharrem İnce ismi sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi için değil Milletvekili seçimi içinde Partiye olumluluk katıyor.
21. yüzyılda Türkiye toplum olarak az gelişmiş yâda gelişmekte olan ülke konumundan çıkması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Artık gelişmiş ülkelerin standartları için seçimini yapmalıdır. AKP on altı yıllık iktidarında sadece ülke içinde değil uluslar arası ülkeler tarafından eleştiri bombardımanına tutulduğunu görüyoruz. Dolayısıyla 24 Haziran seçimlerine doğru yaklaşıldıkça toplumun çoğu mevcut AKP’den sıkıldığını hatta çok fazla sıkıldığı netleşmeye başladı.
AKP iktidarının ortaya koyduğu ve uyguladığı politikalarla Türkiye toplumunu ayrıştırdı. Siyaseti sürekli olarak kültürel karışıklıklar üzerinden yürütmesi toplumdaki uzlaşı kültürünüde bozdu, ortaklıkları da önemli ölçüde zayıflattı. Dolayısıyla karşıt ve düşmanlıkla siyaset yapma biçimi de toplumu yordu, aynı zamanda insanların birbirine olan güveni de sarmasına neden oldu.
Toplum olarak artık bu sıkıntıların giderilmesi ve uzlaştırıcı siyaset gerekliliği kaçınılmazdır. Çözüm ise kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı siyasetle varlığını sürdürmeye çalışan AKP iktidarı artık “TAMAM” demekten geçmektedir. Bu nedenle sıkılmış insanların toplum içinde uzlaşmayı hedefleyen, yeniden uzlaşmaya çağıran Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ile buluşmalarının sağlanması şarttır. Bu doğrultuda sıkılmış, bezmiş Tamam demeye hazır olan büyük bir kitle var şüphesiz bu kitle aynı zamanda Cumhurbaşkanlığını Muharrem İnce’ye kazandıracak olan kitledir.
Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran politikalar değil bütünleştiren bir profil çiziyor. Mitinglerinde CHP’nin bayrakları değil bayrağımızla coşku ve sevgiyle karşılanıyor. Bu sergilenen tablo sen ben kavgası veya küçük olsun benim olsun mantığı değil bütün Türkiye’nin geleceğine ve bütünlüğüne güzel bir mesajdır aslında.
Bu nedenle hangi etnik yapıdan ve inançtan olursa olsun Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Müslüman, Hiristyan, Alevi, Ermeni, cinsiyet ve renkler tarafından herkes farklılığını gördü. Hukuksuz ve Adaletsizlikten, işsizlikten, yoksulluktan hayattan bezmiş olan insanlara yeni bir umut ışığı oldu.
Yeniden Cumhuriyet demokrasi ve insan hakları tam teşekküllü uygulamaları talebi üzerine huzura, barışa sevgiye ve saygıya yarından tezi yok ihtiyaç duyulan olgulardır. Hakkın hukukun ve Adaletin eşit, işsizlik ve yoksulluk sorununa ve çözüme odaklanmış bir Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce heyecanlandırıyor, umutlandırıyor.
Nedim KURTDERE

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR