17.01.2019 / 09:45 Okunma Sayısı: 142

Nedim Kurtdere

Res El Sene ımbarek 3Aleykin (Yeni Yıl Mübarek Olsun)

Samandağ’da Arap Aleviler geleneksel Res El Sene bayramını (Yılbaşı) kutladı. (Res El Sene ımberek 3aleykin cemi3en.) Bayramınız mübarek olsun. (Kül 3ğam va untom bi kheyr.) (Nice yıllar sağlıcakla kalın) Bayramın özüne, geleneği gereği böylesine güzel temenniler söylenir. Aynı şekilde tüm dünya halklarına daha özgür, savaşların son bulmasına barış ve huzurun hâkim olduğu bir dünya olmasına vesile olmasını diliyorum. Bölgemizde ve Samandağ’da Arap Alevilerin Res El Seni (Yılbaşı) yeni yılı Rumi takvimine göre 1 Ocak. Miladi takviminde 14 Ocak gününe denk gelir. Arap Alevileri geleneksel olarak her yıl kutlar. 14 Ocak günü Arap Alevileri için önemli bir gündür. Bu önemle bu bayram günü sadece kendi inancına değil tüm insanlığa sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, barışı ve huzurun sağlanmasını destekler.
Türkiye’de farklı renklerin arasında Samandağ, Hatay, Çukurova bölgesi ve farklı illerinde yaşayan Arap Alevilerdir. Arap Alevilerin yaşam felsefesini biçimini ve anlayışını geniş kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle aynı doğa parçasını paylaşan insanların birbiriyle olumlu ilişkiler kurabilmesi için birbirlerini daha iyi tanımaları ve anlamaları gerekmektedir. Çok kültürlülük ve farklılıklar gelenek görenek ve inançlarını yaşatmada istenilen ve olmasa olmazı olan koşul laik ve demokratik yaşam biçimiyle oluşabilir. Laiklik herkesin inancını özgürce yerine getirdiği bir kavramdır. Demokrasi ise herkesin kendini özgürce ifade etmesidir. Bu iki kavram devlet nezdinde yönetenlerce benimsenir ve pratik yaşamda uygulanırsa ön yargılar kalkar. Nitekim bayramlar insanlar arasındaki dayanışmayı, kardeşliği, sevgiyi, saygıyı pekiştiriyor. İnsanlar arasında şiddet, nefret yerine sevgi bağlarını kuvvetlendiriyor. İşte bu nedenle Türkiye’de yaşayan sadece Arap Aleviler değil tüm farklılıkların gelenek, görenek ve bayramları önemsenmelidir.
Samandağ’da Res El Sene bayramını Pazartesi günü coşkuyla kutladı. Hafta içi ve Pazar günleri dâhil geleneksel yemekler içli köfte (şamiyet), yağlı simit (k3ak) kaytas böreği, tatlı çeşitleri pişirildi. Bayram kutlamalarına ikramlar pazartesi gününe hazırlandı. Pazartesi günü sabahın erken saatlerinden itibaren bayramlaşma başladı. Aile bireyleri bütünüyle toplandı. Öncelikle küçük yaştakiler büyüklerin ellerini öptüler. Küçük çocuklar gelenek gereği dağıtılan harçlıklarını alarak bayramlarını taçlandırdılar. Sabahın erken saatlerinden itibaren zengin çeşitleriyle donatılmış sofralar kurularak gelen misafirlere ikram edildi. Samimi sohbetler çerçevesinde bayramı kutladılar.
Samandağ’da yerel yönetimler Samandağ Belediyesi Başkan Mithat Nehir önderliğinde kültürel etkinliklere farkındalık yaratmaya devam ediyor. Bayram kutlamasını halkla birlikte kutlanması için geleneksel hale getirdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel Res El Sene bayramını sosyal etkinlik şeklinde taçlandırıyor. 19 Ocak Cumartesi günü saat 17. 00 da Yeni çarşı salonunda gerçekleştirilecek olan etkinlik Samandağ halkının tümü davet edildi. Etkinlikte bayrama özgün olan yemeklerin yanı sıra yerel sanatçıların söyleyeceği Türkçe ve Arapça şarkılarıyla taçlandıracak. Kültüre gelenek ve göreneklerin yaşatılmasına desteğinden dolayı Başta Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e ve yönetimine teşekkür ediyorum.
Bayramlar birlikte yaşama kültürüne katkı sağlar. Res El Sene (Yılbaşı) bayramı bu bayramlardan sadece biri. Ülkemizde demokrasiye ve Adalete ihtiyaç var. Barışa huzura ihtiyaç var. Mutluluğa sevgiye, saygıya ihtiyaç var. Res El Sene (Yılbaşı) Bayramı ihtiyacımız olan tüm güzelliklere vesile olmasını diliyorum. Kil 3ğam va unto bi 3kğeyr. 3id ımberek alayekin cemiğen. Yeni yılınız mübarek olsun nice mutlu yıllar diliyorum.
Nedim KURTDERE

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR