ANA SAYFA
HABER ARA

TM ANKETLER
Cemre Gazetesi'nden beklentiniz nedir?
daha gl yayn yapsn.
haberleri kendi yorumlasn
heyecan yaratacak haberler yaynlasn
bu izgide devam etsin

GAZETELER

 
 
 
 
 
 
 
TEKN DEMR:REKOLTE VE MALYET YKSEK; FYATLAR DK
13.09.2017 - 08:56
lçemizde son yllarda ekimi hzla artan ve üretici tarafndan ilgi gören halk dilinde erkenci mandalina (Okitsu) cinsi mandalina hasad devam ediyor. 
Erkenci mandalina ilçemizden Türkiye’nin her yerine gönderildii gibi yurtdna da ihraç ediliyor. 
lçemiz Çöürlü Mahallesinde bulunan Tek Simge Paketleme sahibi 26 yllk tüccar Tekin Demir,  erkenci mandalinann bu yl da rekoltesinin daha yüksek olduunu belirtti. 
Demir konu ile ilgili gazetemize yapt açklamada “ Bu yl iklim koullarnn normal seyretmesi sonucu erkenci dediimiz mandalina zamannda yetiti. u anda kesimine balanan mandalinay çounlukla iç piyasaya satyoruz. Rekolte yüksek, maliyet yüksek ama sat fiyatlar bunlara göre çok düüktür. Özellikle Samanda’da bu yl sezon balamadan üreticiler fiyatlar yüksek tuttu. Bunun neticesinde buradaki tüccarlar narenciye üreten dier ilçelere yönelmek zorunda kald. Sezon balamadan bir belirsizlik söz konusu oldu. lçemiz üreticisi tarafndan belirlenen fiyatlar dier ilçelere göre % 25 daha fazladr. Bu artlarda maliyet açsndan küçümsenecek bir rakam deildir. Tüccar baka yerlere yönelirse mahsul üreticinin elinde kalmasna neden olabilir. Bu konuda ne tüccarn ne de üreticinin madur olaca bir fiyatn belirlenmesi gerekmektedir. Fiyatlar belirleyecek bir kurula veya bir komisyona ihtiyaç olduunu düünüyorum. 
Bata elektrik olmak üzere akaryakt, ambalaj, içilik ve dier maliyetler belimizi bükmektedir. Özellikle elektrik giderimiz çok yüksektir. Bu konuda tüccar ve üreticilere devlet tarafndan destek verilmesi gerekiyor. Fiyatlar olumsuz yönde etkileyen en önemli konu bölgemizde cereyan eden bata Suriye sava ve buna bal etkenlerdir. Sat fiyatlarnn düük maliyetin yüksek olmas bizleri ve ayn zamanda üreticileri de madur ediyor. 
Yurt d içilii artk bitme noktasna geldi. Bizler de bu ii yllardr yapyoruz. Dolaysyla kendi topraklarmzda kendi ilçemizde çalp üretmek zorundayz. lçemiz iklim bakmndan narenciye üretimi için çok uygun bir yerdir fakat üreticilerimizin bahçelerine daha iyi bakm yapmas gerekiyor. Ürün kalitesinin artmas hepimiz için önemlidir. Samanda’da erkenci mandalina üretiminin artmas hem Samanda ekonomisine önemli katk salyor hem de biz tüccarlara baka bölgelerden ürün getirmemize bizi mahkûm etmiyor. Temennimiz bölgemizde, ülkemizde ve tüm dünyada barn, kardeliin hüküm sürmesidir. Herkese bereketli ve kazançl bir sezon diliyorum. ” dedi.
Haber Kayna:
Bu haber toplam 127 defa okunmutur.
 
DUYURULAR
Rota Bilim AR GE Kurumu
CEMRE GAZETES ARTIK TWITTERDE
 
 
 
HAVA DURUMU
Hava Durumu
 
Ziyareti Says
Toplam 5810816 kiidir.
IP Adresiniz
54.225.39.142
 
 

Bu sitede yaynlanan tm materyalin her hakk mahfuzdur. Kaynak gsterilmeden oaltlamaz.
Copyright 2012 Cemre Gazetesi

info@cemregazetesi.net