ANA SAYFA
HABER ARA

TÜM ANKETLER
Cemre Gazetesi'nden beklentiniz nedir?
daha güçlü yayın yapsın.
haberleri kendi yorumlasın
heyecan yaratacak haberler yayınlasın
bu çizgide devam etsin

GAZETELER

 
 
 
 
 
 
 
TEKİN DEMİR:REKOLTE VE MALİYET YÜKSEK; FİYATLAR DÜŞÜK
13.09.2017 - 08:56
İlçemizde son yıllarda ekimi hızla artan ve üretici tarafından ilgi gören halk dilinde erkenci mandalina (Okitsu) cinsi mandalina hasadı devam ediyor. 
Erkenci mandalina ilçemizden Türkiye’nin her yerine gönderildiği gibi yurtdışına da ihraç ediliyor. 
İlçemiz Çöğürlü Mahallesinde bulunan Tek Simge Paketleme sahibi 26 yıllık tüccar Tekin Demir,  erkenci mandalinanın bu yıl da rekoltesinin daha yüksek olduğunu belirtti. 
Demir konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada “ Bu yıl iklim koşullarının normal seyretmesi sonucu erkenci dediğimiz mandalina zamanında yetişti. Şu anda kesimine başlanan mandalinayı çoğunlukla iç piyasaya satıyoruz. Rekolte yüksek, maliyet yüksek ama satış fiyatları bunlara göre çok düşüktür. Özellikle Samandağ’da bu yıl sezon başlamadan üreticiler fiyatları yüksek tuttu. Bunun neticesinde buradaki tüccarlar narenciye üreten diğer ilçelere yönelmek zorunda kaldı. Sezon başlamadan bir belirsizlik söz konusu oldu. İlçemiz üreticisi tarafından belirlenen fiyatlar diğer ilçelere göre % 25 daha fazladır. Bu şartlarda maliyet açısından küçümsenecek bir rakam değildir. Tüccar başka yerlere yönelirse mahsul üreticinin elinde kalmasına neden olabilir. Bu konuda ne tüccarın ne de üreticinin mağdur olacağı bir fiyatın belirlenmesi gerekmektedir. Fiyatları belirleyecek bir kurula veya bir komisyona ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. 
Başta elektrik olmak üzere akaryakıt, ambalaj, işçilik ve diğer maliyetler belimizi bükmektedir. Özellikle elektrik giderimiz çok yüksektir. Bu konuda tüccar ve üreticilere devlet tarafından destek verilmesi gerekiyor. Fiyatları olumsuz yönde etkileyen en önemli konu bölgemizde cereyan eden başta Suriye savaşı ve buna bağlı etkenlerdir. Satış fiyatlarının düşük maliyetin yüksek olması bizleri ve aynı zamanda üreticileri de mağdur ediyor. 
Yurt dışı işçiliği artık bitme noktasına geldi. Bizler de bu işi yıllardır yapıyoruz. Dolayısıyla kendi topraklarımızda kendi ilçemizde çalışıp üretmek zorundayız. İlçemiz iklim bakımından narenciye üretimi için çok uygun bir yerdir fakat üreticilerimizin bahçelerine daha iyi bakım yapması gerekiyor. Ürün kalitesinin artması hepimiz için önemlidir. Samandağ’da erkenci mandalina üretiminin artması hem Samandağ ekonomisine önemli katkı sağlıyor hem de biz tüccarlara başka bölgelerden ürün getirmemize bizi mahkûm etmiyor. Temennimiz bölgemizde, ülkemizde ve tüm dünyada barışın, kardeşliğin hüküm sürmesidir. Herkese bereketli ve kazançlı bir sezon diliyorum. ” dedi.
Haber Kaynağı:
Bu haber toplam 126 defa okunmuştur.
 
DUYURULAR
Rota Bilim AR GE Kurumu
CEMRE GAZETESİ ARTIK TWITTER´DE
 
 
 
HAVA DURUMU
Hava Durumu
 
Ziyaretçi Sayısı
Toplam 5807897 kişidir.
IP Adresiniz
54.158.21.160
 
 

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
Copyright © 2012 Cemre Gazetesi

info@cemregazetesi.net